Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 17 sierpnia 2020, 12:12

autor: Karol Laska

Kaskaderzy-roboty Disneya, to może być przyszłość filmów akcji

Naukowcy z Disney Research planują wprowadzić w życie projekt o nazwie Stuntronics. Są to roboty animatroniczne, wykonujące skomplikowane powietrzne akrobacje.

Kaskaderzy-roboty Disneya, to może być przyszłość filmów akcji - ilustracja #1
Niczym Superman bez peleryny…

W 2018 roku Disney podzielił się ze światem swoim najnowszym wynalazkiem, który ma pomóc w kręceniu złożonych scen akcji w wysokobudżetowych filmach. Mowa o Stuntronics, czyli robotach wykonujących wiele kaskaderskich popisów, jak np. przeskakiwanie całego budynku w przeciągu kilku sekund. Projekt jest już w fazie testowej, a jego prawdziwe możliwości prezentuje poniższy materiał wideo:

Wady i zalety robotów zostały bardzo dokładnie przeanalizowane na portalu TechCrunch. To wbrew pozorom bardzo statyczne maszyny, które zostały zaprojektowane do przebycia odgórnie założonej ścieżki - wybicia się z punktu A do punktu B, a przy okazji wykonania paru akrobatycznych figur. W swoich ruchach przypominają szczególnie superbohaterów, a więc Marvel Cinematic Universe może zdobyć kolejne narzędzie do uatrakcyjnienia filmów. TechCrunch zapytał o projekt Morgana Pope’a, jednego z naukowców w Disney Research, i otrzymał następującą odpowiedź:

Nasze roboty często znajdują się w dolinie niesamowitości, ponieważ są bardzo funkcjonalne, ale nadal nie wyglądają wystarczająco dobrze. W tym przypadku mamy do czynienia z czymś zgoła odmiennym. Kiedy animatronik jest powietrzu, nie ma w sobie zbyt wiele z funkcjonalności, ale może pochwalić się szeregiem sztuczek, które prezentują się wręcz imponująco ze względu na nieźle oddane możliwości fizyczne – można zobaczyć pięknego rodzaju parabole, fale sinusoidalne oraz trudne do przewidzenia przez ludzi rotacje w powietrzu, wyglądające fantastycznie.

No dobrze, minęły 2 lata, więc jak dotychczas radzi sobie ta technologia? Już 18 lipca, podczas wydarzenia Avengers Campus, Disney chciał zaprezentować roboty-kaskaderów w akcji. To właśnie tam maszyny miały wcielić się w Spider-Mana i wykonywać akrobacje typowe dla Człowieka-Pająka, czyli skakanie po dachach i bujanie się po pajęczynie. Ze względu na pandemię koronawirusa prezentacja nie mogła odbyć się zgodnie z planem. O szczegółach pokazu dowiecie się tutaj.