Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 maja 2018, 13:49

Kajko i Kokosz otrzymają serial animowany

Powstanie serial animowany Kajko i Kokosz, adaptujący klasyczny cykl komiksów Janusza Christy. Projekt opracuje warszawskie studio animacji EGo FILM.

Serial ma opracować zespół EGo FILM. - Kajko i Kokosz otrzymają serial animowany - wiadomość - 2018-05-29
Serial ma opracować zespół EGo FILM.

Mamy dobre wieści dla fanów Kajko i Kokosza. Okazuje się, że w planach jest serial animowany adaptujący ten klasyczny cykl komiksowy. Nowinę tę ogłosiła na swoim profilu facebookowym Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy, powołana w celu zarządzania prawami do dzieł zmarłego w 2008 roku artysty.

Grupa podpisała stosowną umowę z warszawskim studiem animacji EGo FILM, na mocy której drugi z tych podmiotów nabył prawa umożliwiające stworzenie serialu animowanego. Na razie nie wiadomo, kiedy produkcja mogłaby zadebiutować.

EGo FILM założono w 2013 roku. Do tej pory studio opracowało kilka animacji, w tym film średniometrażowy Asiunia oraz serial Wiking Tappi. Ponadto zespół posiada doświadczenie w adaptowaniu komiksów, mając na koncie trzynastoodcinkową kreskówkę Żubr Pompik.

Wydany w 2006 roku krótkometrażowy film Zamach na Milusia postawił na brzydkie 3D. Mamy nadzieję, że najnowsza adaptacja zaoferuje dwuwymiarową animację przypominająca stylem komiksowy pierwowzór. - Kajko i Kokosz otrzymają serial animowany - wiadomość - 2018-05-29
Wydany w 2006 roku krótkometrażowy film Zamach na Milusia postawił na brzydkie 3D. Mamy nadzieję, że najnowsza adaptacja zaoferuje dwuwymiarową animację przypominająca stylem komiksowy pierwowzór.

Przypomnijmy, że seria komiksowa Kajko i Kokosz powstała w latach 1972-1982 i została zebrana w czternastu albumach. W 2016 roku ruszyła oficjalna kontynuacja, opracowana przez innych autorów, pod tytułem Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. Do tej pory ukazały się dwa tomy tej serii.

Projekt EGo FILM nie jest pierwszą próbą opracowania adaptacji cyklu. W latach 80. planowano serial animowany, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. W 2006 roku do kin trafiła krótkometrażowa kreskówka Zamach na Milusia, ale została ona chłodno przyjęta przez fanów.

Znacznie skuteczniej przerabiano cykl na gry. Pierwszą z nich była wydana w 1994 roku na komputery Amiga przygodówka nazwana po prostu Kajko i Kokosz, której rozszerzona wersja, zatytułowana Kajko i Kokosz w Krainie Borostworów, ukazała się cztery lata później na PC. Najnowszą adaptacją pozostaje wypuszczone w 2012 roku Kajko i Kokosz: Rozprawa z Hodonem.

  1. EGo FILM – oficjalna strona studia
  2. Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy – strona oficjalna