Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 grudnia 2015, 09:30

autor: Adrian Werner

Just Cause 3 trafiło do sprzedaży. Optymalizacja największym problemem

Do sprzedaży trafiła gra Just Cause 3, czyli jedna z ostatnich dużych premier tego roku. Pierwsze recenzje są pochlebne, ale nie obyło się także bez zgrzytów. Wersja na Xboksa One ma bowiem poważne problemy techniczne.

Nadszedł wreszcie dzień, na który fani studia Avalanche czekali od kilku lat. Do sprzedaży, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Polsce, trafiła gra Just Cause 3. Produkcja dostępna jest w wersjach na pecety oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Dystrybutorem w naszym kraju jest firma Cenega, która przygotowała lokalizację kinową (napisy). W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje. Wybór kilku z nich prezentujemy poniżej:

 1. USGamer – 4.5/5
 2. Gamestar – 8.1/10
 3. Game Informer – 8/10
 4. Gamespot – 8/10
 5. Destructoid – 8/10
 6. Giant Bomb – 8/10
 7. Shacknews – 8/10
 8. IGN – 8/10
 9. PCGamesN – 8/10
 10. LazyGamer – 6.9/10
 11. PCGamer - 6.7/10

Jak widać, pierwsze recenzje są w większości pozytywne. Bardziej surowy był nasz redaktor, który wystawił grze ocenę 6.5/10.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że posiadacze Xboksa One powinni się na razie wstrzymać z zakupem. Według doniesień serwisu NX Gamer, wersja na tę konsolę ma bowiem poważne problemy techniczne, spowodowane przez tzw. wycieki pamięci. Podczas długich sesji stopniowemu wydłużeniu ulega czas potrzebny na wczytywanie danych. Zdarza się, że po godzinie zabawy gracz musi przez piętnaście minut patrzyć na ekran z napisem „Loading”. Ponadto degradacji ulega płynność działania, która potrafi spaść nawet do 17 klatek na sekundę. Pojawiają się także problemy z fizyką i sztuczną inteligencją.

Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy szybko wypuszczą stosowną aktualizację. Warto wspomnieć, że wydanie na Xboksa One działa w rozdzielczości 900p, podczas gdy wersja na PlayStation 4 wyświetla 1080p, czyli FullHD, ale jak widać, niewiele to pomogło platformie firmy Microsoft. Na razie wszystko wskazuje na to, że edycja na konsolę Sony nie ma aż tak poważnych problemów technicznych.

Graczy pecetowych posiadających karty z rodziny GeForce może zainteresować poradnik przygotowany przez firmę Nvidia, prezentujący efekty różnych ustawień graficznych. Warto na koniec wspomnieć, że na stronie gry w serwisie Steam pojawiło się sporo negatywnych recenzji, które narzekają na kiepskie dopracowanie techniczne Just Cause 3, zwłaszcza pod względem działania na układach AMD.

 1. Recenzja gry Just Cause 3 - efektowna demolka w cieniu licznych baboli
 2. Just Cause 3 – oficjalna strona gry