Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 stycznia 2018, 14:45

John Williams stworzy muzykę do Star Wars: Episode IX

Od pewnego czasu wiemy, że za reżyserię dziewiątego epizodu Gwiezdnych wojen odpowiadać będzie J.J. Abrams, mający na koncie Przebudzenie Mocy. Teraz do grona twórców filmu dołączył oficjalnie John Williams, który będzie odpowiedzialny za oprawę muzyczną.

John Williams, nazywany najbardziej wpływowym kompozytorem muzyki filmowej wszechczasów, kontynuuje współpracę z twórcami cyklu Star Wars. Artysta zdradził na łamach Variety, że jest już po slowie z reżyserem dziewiątego epizodu kosmicznej sagi, J.J. Abramsem. Prace nad ścieżką dźwiękową do zaplanowanego na 2019 rok wielkiego finału trylogii sequeli rozpocznie w przyszłym roku.

John Williams tworzy muzykę filmową od 60 lat. Do jego najpopularniejszych dzieł należą utwory skomponowane na potrzeby kolejnych odsłon serii Star Wars, przygód Indiany Jonesa, Kevina samego w domu, Parku Jurajskiego i pierwszych filmów o Harrym Potterze. Od 1974 roku kompozytor współpracuje ze Stevenem Spielbiergiem (napisał ścieżki dźwiękowe do niemal wszystkich jego filmów). Williams może się pochwalić 23 nagrodami Grammy, siedmioma wyróżnieniami BAFTA, pięcioma Oscarami (przy 50 nominacjach) i czterema Złotymi Globami.

Informacja nie jest zaskoczeniem – Williams skomponował muzykę do wszystkich głównych odsłon serii (autorem ścieżki dźwiękowej do Łotra 1 jest Michael Giacchino) i mimo 86 lat na karku ciągle zaskakuje świeżymi pomysłami. Aktualnie kończy pracę nad motywem przewodnim do filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, którego premiera odbędzie się 25 maja tego roku (głównym autorem muzyki jest John Powell, który uczyni z utworu skomponowanego przez Williamsa integralną część swojego soundtracka).

Star Wars: Episode IX trafi do kin 20 grudnia 2019 roku. Film zostanie napisany i wyreżyserowany przez J.J. Abramsa – autora Przebudzenia Mocy, wielkiego otwarcia trylogii sequeli, które może się poszczycić mianem trzeciego najbardziej kasowego filmu w dziejach (2,068 mld dolarów przychodu na świecie).

  1. Oficjalna strona internetowa Johna Williamsa
  2. Oficjalny serwis marki Star Wars
John Williams stworzy muzykę do Star Wars: Episode IX - ilustracja #1

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.