Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 października 2016, 13:54

autor: Adrian Werner

Jade Empire – orientalne RPG studia BioWare zadebiutowało na iOS-ie

Do sprzedaży w usłudze App Store trafiło Jade Empire: Special Edition, czyli mobilna konwersja klasycznego RPG studia BioWare, osadzonego w rzadko widywanym w tym gatunku klimacie orientalnego fantasy.

Pod koniec sierpnia dowiedzieliśmy się, że na urządzenia mobilne zmierza konwersja Jade Empire, czyli wyśmienitego RPG-a firmy BioWare. Teraz gra zadebiutowała wreszcie na rynku w wersji na iOS-a.

Obecnie produkcja dostępna jest tylko na iPhone'a, iPada oraz iPoda Touch, ale sądząc po mobilnej wersji Star Wars: Knights of the Old Republic (również skonwertowanej przez firmę Aspyr), są spore szanse na wydanie na Androida. Produkcja wyceniona została na ok. 42 złote i jest to tytuł premium, a więc pozbawiony mikropłatności.

Gra pierwotnie zadebiutowała w 2005 roku na konsoli Xbox. Dwa lata później na pecety trafiła ulepszona i rozszerzona wersja zatytułowana Jade Empire: Special Edition i to właśnie na niej bazuje konwersja mobilna. Produkcja prezentuje się na iOS-ie bardzo dobrze dzięki wysokiej rozdzielczości wszystkich trójwymiarowych elementów. Gorzej wyglądają scenki przerywnikowe, gdyż zachowano je w oryginalnej formie, ale nie przeszkadza to mocno w zabawie.

W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje wydania mobilnego i są one bardzo pozytywne. Chwalone jest dobrze zrealizowane sterowanie dotykowe, znacznie lepsze niż w mobilnym Knights of the Old Republic, choć tradycjonaliści mogą także podłączyć pada zgodnego ze standardem MFI. Ponadto dodano wsparcie dla osiągnięć w ramach Game Center oraz zapisywania stanu gry w chmurze dzięki iCloud. Autorom udało się także całkiem dobrze zoptymalizować konwersję, a posiadacze starych modeli urządzeń mogą obniżyć ustawienia graficzne w celu zwiększenia płynności rozgrywki.

Warto wspomnieć, że z premierą mobilnego Jade Empire związane było małe zamieszanie. Gra miała ukazać się jeszcze w sierpniu, zaraz po ujawnieniu projektu. Redaktorzy serwisów dostali nawet pełne wersje do recenzji, ale z jakiegoś powodu premiera została przesunięta. Twórcy konwersji nie chcieli komentować przyczyn opóźnienia, ani nawet podać nowego terminu, więc część osób zaczęła się obawiać, że projekt może wcale się nie ukazać. Na szczęście rzeczywistość okazała się inna.

Jade Empire: Special Edition w App Store

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej