Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 8 października 2014, 10:27

Ironclad Tactics – premiera steampunkowej strategii na Androidzie

W usłudze Google Play zadebiutowała androidowa wersja Ironclad Tactics, czyli hybrydy RTS-a i karcianki, opracowanej przez autora wyśmienitego SpaceChem.

Niezależny deweloper Zach Barth zyskał uznanie dzięki wyśmienitej pecetowej grze logicznej SpaceChem, która jakiś czas temu doczekała się konwersji na urządzenia mobilne. Okazała się ona sporym sukcesem, więc wydawało się oczywistym, że kolejna gra tego autora, czyli steampunkowa strategia Ironclad Tactics również doczeka się wydania na smartfony i tablety. Teraz, po ponad roku od premiery na komputerach i konsolach, gra wreszcie trafiła na Androida. Co jednak ciekawe, twórcy jednocześnie ogłosili zaprzestanie prac nad wydaniem na iOS.

Ironclad Tactics łączy elementy strategii z karcianką i jak praktycznie każdy tytuł z tej drugiej kategorii, korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Został on jednak zrealizowany w godny pochwały sposób. Wszystkie karty możemy zdobyć bowiem jedynie podczas rozgrywki. Natomiast za prawdziwe pieniądze kupujemy tylko dodatkowe kampanie. Nie przewidziano żadnej opcji ułatwienia sobie życia prawdziwymi pieniędzmi.

Twórcy zdecydowali się na zastopowanie konwersji na iOS, gdyż specyfika tego systemu czyni przenoszenie na niego tej gry sporym wyzwaniem, podczas gdy w przypadku Androida był to znacznie łatwiejszy proces. Autorzy nie wykluczają, że jeśli wydanie na system firmy Google okaże się sporym sukces, to mogą w przyszłości wrócić do produkcji wersji na iOS, ale obecnie nie są w stanie niczego obiecać w tej kwestii.

Akcja gry toczy się w alternatywnej wersji XIX wieku i opowiada o mocno odmiennej wersji amerykańskiej wojny domowej między Unią i Konfederacją. W zaprezentowanej przez autorów wizji obie strony dysponują bowiem zaawansowaną technologią opartą na silnikach parowych, a na polach bitewnych dominują potężne roboty bojowe. Kampania fabularna opowiada o przygodach dwóch pracowników Biura Inżynierii Parowej, którzy otrzymują okazję do wpłynięcia na losy całego konfliktu. Dostępna jest także opcja multiplayer w formie trybów kooperacji i rywalizacji.

Mechanizmy rozgrywki w Ironclad Tactics stanowią hybrydę RTS-a i karcianki. Zabawa polega głównie na toczeniu bitew, podczas których możemy korzystać z ponad 80 wzorów kart reprezentujących m.in. jednostki i zdarzenia, a kluczową rolę odgrywa oczywiście komponowanie własnych talii.