Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2019, 13:30

autor: Lazlo

Iron Maiden pozywa twórców Duke Nukem za naruszenie znaku towarowego

Studio 3D Realms zostało pozwane przez Iron Maiden Holdings za naruszenie znaku towarowego poprzez stworzenie marki Ion Maiden. Pozew przeciwko twórcom gry opiewa na dwa miliony dolarów.

Zapewne tak się czyta nazwę zespołu bez dwóch zębów na przedzie. - Iron Maiden pozywa twórców Duke Nukem za naruszenie znaku towarowego - wiadomość - 2019-05-30
Zapewne tak się czyta nazwę zespołu bez dwóch zębów na przedzie.

Firma należąca do słynnego zespołu heavymetalowego Iron Maiden złożyła 28 maja do Sądu Okręgowego USA dla centralnej Kalifornii pozew sądowy przeciwko studiu 3D Realms w związku z naruszeniem znaku towarowego. Kością niezgody jest tytuł najnowszej gry twórców cyklu Duke Nukem, czyli Ion Maiden.

Zbliżony wydźwięk i stylistyka

Iron Maiden Holdings stwierdza w pozwie, że naruszenie znaku towarowego jest „niesamowicie rażące” i może prowadzić do dezorientacji wśród konsumentów.

Nazwa Ion Maiden należąca do pozwanej firmy jest prawie identyczna ze znakiem towarowym Iron Maiden zarówno pod względem wizualnym, wydźwięku, jak i ogólnego wrażenia komercyjnego. Pozwany używa również nazwy Ion Maiden do sprzedaży gadżetów, w tym koszulek i podkładek pod mysz – możemy przeczytać w pozwie.

Iron Maiden Holdings oskarża 3D Realms o celowe złamanie zasad dotyczących ochrony prawnej znaków towarowych oraz nieuczciwą konkurencję. Oprócz wspomnianych wcześniej dwóch milionów dolarów, pozywający żądają także zaprzestania sprzedaży „łudząco podobnych” produktów oraz pozbycia się domeny ionmaiden.com.

Przypomnijmy, że Ion Maiden to pierwszoosobowa strzelanka w stylu retro oparta na silniku EDuke32 - unowocześnionej wersji silnika Build wykorzystanego do stworzenia Duke Nukem 3D. Gra pod względem grafiki oraz mechaniki czerpie bardzo wiele ze swojego klasycznego pierwowzoru i nastawiona jest głównie na walkę z wykorzystaniem rozbudowanego arsenału oraz eksplorowanie zakamarków rozległych map.