futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość Tech 9 października 2025, 09:58

„Intel miał misję żeby nas zabić” według Jensan Huanga; teraz zbuduje dla NVIDII 2 mikroprocesory

Jensen Huang stwierdził w wywiadzie, że Intel przez dekady próbował zniszczyć NVIDIĘ. Ostatecznie po latach rywalizacji zakończyło się na współpracy i projekcie zakładającym zbudowanie dwóch mikroprocesorów.

Źródło fot. YouTube: Cleo Abram; 2025
i

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Intel popadał w coraz większe problemy finansowe. Zwolnienia i anulowanie projektów następowały po sobie i wydawało się, że firma nie da rady się z nich wykaraskać. Z pomocą przyszli konkurenci, w tym NVIDIA, która zainwestowała w Intela kilka miliardów dolarów. Jensen Huang nie patrzył na przeszłość, mimo że, jak sam stwierdził w wywiadzie z Jimem Cramerem, „Intel chciał nas zabić”.

NVIDIA wygrała konkurencję z Intelem

Na przełomie lat 90. i 2000. „Niebiescy” byli już jednym z największych i najbardziej dochodowych biznesów pod kontrolą Andrew Grove’a, a NVIDIA dopiero zaznaczała swoją pozycję. Fanem konkurencji nie był prezes Intela, który zdaniem dziennikarza Jima Cramera, nie szanował firmy oraz Jensena Huanga. Szef NVIDII dodał nawet, że chodziło o zabicie NVIDII:

Jim Cramer: Znam Intela, znałem Andy'ego Grove'a, który sugerował zawarcie umowy z firmą, która pasowała do ciebie w tamtym okresie, a wiem, że rozmawiałeś z Andym. On nie miał do ciebie szacunku, ale taki po prostu był.

Jensen Huang: On taki nie był, chodziło bardziej o pozycję, w jakiej sam siebie ustawił. Szczerze mówiąc Intel poświęcił 33 lat naszego życia, żeby nas zabić.

W tamtym czasie Intel miał próbować zwalczać konkurencję między innymi poprzez zawieranie niekorzystnych dla konkurencji umów dotyczących praw autorskich i licencyjnych. NVIDIA też miała z tym doświadczenie, gdy najpierw w ramach kontraktu budowała układy scalone dla procesorów Intela, a potem przeszła na wewnętrzny projekt. Sprawa skończyła się w sądzie, i ostatecznie to NVIDIA wygrała, sprawiając, że Intel musiał zapłacić 1,5 miliarda dolarów opłaty licencyjnej, o czym przypomina redakcja Wccftech.

Teraz po latach sytuacja się zmieniła. NVIDIA zainwestowała w Intela 5 miliardów dolarów, co ma zaowocować udaną współpracą. Podczas wywiadu Jensen Huang powiedział, że Intel zbuduje dla NVIDII mikroprocesor oraz przygotuje jeszcze jeden model „przeznaczony na nowy rynek”.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej