Koniec fabryki Intela pod Wrocławiem. Firma anulowała potężną inwestycję w Polsce
Wiemy, ilu pracowników chce zwolnić Intel w 2025 roku. Firma równocześnie wstrzymuje operacje budowy nowych fabryk w Niemczech i w Polsce.

Intel opublikował raport ze swoich wyników finansowych za drugi kwartał 2025 roku. Dokument zdradza dalsze plany firmy, która cały czas szuka oszczędności, które pozwolą Intelowi wyjść na prostą. Niestety zmiany dotyczą także Polski i wstrzymana w 2024 roku została ostatecznie anulowana. Podobnie sytuacja wygląda u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech (vide The Verge).
Nie będzie fabryki Intela w Polsce
Historia budowy fabryki Intela w Polsce nie była łatwa. Najpierw w 2021 roku firma wycofała się z tych planów, stawiając na Niemcy. W 2023 roku zmieniono zdanie i wybrano miejsce pod Wrocławiem, jako docelowe. Jesienią 2024 roku podjęto jednak decyzję o wstrzymaniu inwestycji. Nie była to jednak jedyna zła wiadomość. Część pracowników Intela w Polsce stanęła również przed wizją utraty pracy.
Teraz, w nowym raporcie dotyczącym wyników finansowych, Intel ogłosił, że między innymi w Niemczech i w Polsce, anulowane zostaną inwestycje:
Intel podejmuje działania w kierunku optymalizacji powierzchni produkcyjnej i zwiększenia zwrotów z zainwestowanego kapitału. Jako element tych działań, Intel nie będzie posuwał naprzód planowanych projektów w Niemczech i w Polsce.
Dodatkowo linie produkcyjne i testowe w Kostaryce zostaną w pełni przeniesione do Wietnamu i Malezji. Zmiany dotkną także fabryki Intela w Ohio, gdzie produkcja zostanie zmniejszona, żeby „wydatki były zgodne z popytem”.
The Verge zwróciło uwagę, że pod koniec 2024 roku Intel zatrudniał 109 800 osób, z czego 99 500 było określonych, jako kluczowi. Natomiast 2025 rok ma zostać zamknięty z wyłącznie 75 000 kluczowymi pracownikami.
Decyzje firmy pokrywają się z oświadczeniami. Intel już wcześniej ogłosił, że planuje zmniejszyć swoje rozmiary, co ma zwiększyć efektywność. To skutkuje wstrzymaniem zaplanowanych wcześniej operacji i zamknięcia całych dywizji, jak Intel Automotive.