Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lutego 2022, 13:30

Drożyzna! Sprawdziliśmy, ile The Sims 4 kosztuje rocznie fana kupującego dodatki

Zastanawialiście się kiedyś, ile pieniędzy trzeba wydać, żeby kupić wszystkie DLC do The Sims 4? Już nie musicie – sprawdziliśmy to.

The Sims 4 jest na rynku przeszło siedem lat. Krócej niż GTA V, ale wciąż bardzo długo. Gra studia EA Maxis doczekała się przez ten czas czterdziestu dziewięciu DLC – od pełnoprawnych dodatków przez pakiety rozgrywki aż po zestawy akcesoriów i kolekcji – a kolejne, pięćdziesiąte rozszerzenie zadebiutuje dokładnie za tydzień.

Fani z pewnością się cieszą, że ich ulubiony tytuł otrzymuje tyle zawartości. Mogą oni również zastanawiać się, gdzie przez te wszystkie lata podziewały się ich pieniądze. Zakupienie wszystkich DLC, jakie otrzymały czwarte Simsy, stanowi bowiem nie lada obciążenie dla portfela.

Jak duże? Policzyliśmy to i zobrazowaliśmy na poniższej grafice. Zawarliśmy na niej jedynie czterdzieści osiem DLC wydanych do końca 2021 roku, by porównywanie do siebie kolejnych lat miało jakikolwiek sens. W obliczeniach nie wzięliśmy więc pod uwagę wydanej 3 lutego kolekcji Karnawałowa moda oraz nadchodzącego pakietu rozgrywki Ślubne historie. Wciąż jednak jest bardzo drogo.

Dość powiedzieć, że kupując wszystkie dodatki w momencie ich premiery, zapłaciliście 3150 złotych i 20 groszy. Jeśli doliczyć do tego cenę „podstawki” i kolekcji Karnawałowa moda, suma ta rośnie do 3315 zł. Ślubne historie są już jednak na horyzoncie – zakup tego DLC wiąże się z koniecznością wydania kolejnych 89,90 zł.

Czemu jest tak drogo? Nie wiem, czy wiecie, ale w Polsce miały miejsce aż trzy podwyżki cen DLC do The Sims 4 (obrazuje je grafika). Jeśli chcielibyście obecnie kupić grę i całą zawartość dodatkową – łącznie z nowo wydaną kolekcją – bez promocji musielibyście zapłacić 4045,10 zł. Więcej niż w Stanach Zjednoczonych… tam jednak nie było podwyżek.

Jeśli na myśl o wydanej w ciągu tych ponad siedmiu lat sumce łapiecie się teraz za głowę, to może pocieszy Was fakt, że gdyby EA Maxis udostępniało swoją grę wraz z DLC w formie subskrypcji, miesięczny koszt takiego abonamentu wyniósłby „raptem” 36,5 zł. Zawsze to taniej niż zapłacić za wykupienie Pakietu Premium na Netflixie, prawda?

Grafika i artykuł są dostępne również w wersji angielskiej – znajdziecie je tutaj.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej