Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość opinie 15 lutego 2023, 17:00

autor: Olga "Hippie" Fiszer

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harry'ego Pottera

W grze Hogwarts Legacy znajdziemy mnóstwo nawiązań do filmów i książek opowiadających o przygodach Harry’ego Pottera. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie smaczków i detali dla prawdziwych fanów HP.

Źródło fot. Warner Bros. Interactive Entertainment
i

Od premiery gry minęło już kilka dni. Pomimo problemów z wydajnością na PC i niezadowolenia posiadaczy konsol PS4 i Xbox One pozycja ta może pochwalić się ogromnym sukcesem. W rankingu gier single player z największą liczbą osób bawiących się równocześnie na Steamie Hogwarts Legacy wskoczyło na trzecie miejsce.

Wspominaliśmy już, gdzie znaleźć Komnatę Tajemnic w Hogwarts Legacy, w innym newsie przeanalizowaliśmy przodka znanego czarodzieja występującego w tej grze. Czas na porządne zestawienie smaczków i easter eggów do wyłapania jedynie przez zagorzałych potteromaniaków.

Tekst może zawierać niewielkie spoilery dotyczące jedynie pierwszej sceny filmowej w grze. Nie zamieściliśmy tu żadnych informacji o fabule, aby nie popsuć Wam zabawy.

Testrale ciągnące dorożkę

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #1

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Zastanawialiście się, czym są magiczne stworzenia ciągnące dorożkę? I dlaczego tak nagle materializują się przed Waszymi oczami? Dla wtajemniczonych jest to oczywista odpowiedź, za którą już po kilku minutach gry pokochaliśmy Hogwarts Legacy. Avalanche Software odrobiło pracę domową i postanowiło od samego początku uświadamiać nam, że bardzo dobrze zna świat magii i czarodziejstwa, w którym żyje Harry Potter.

Przypominające konie, czarne, skrzydlate stworzenia to testrale. Zwierzęta te są niewidzialne dla większości ludzi, Wasza postać ujrzała je dopiero wtedy, gdy stała się świadkiem śmierci George’a Osrica.

Testrale ciągnęły wozy z uczniami przybywającymi do Hogwartu, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Harry mógł po raz pierwszy dostrzec te stworzenia po tym, jak widział śmierć Cedrica Diggory’ego podczas Turnieju Trójmagicznego.

Harry nie był w stanie zobaczyć testrali przy pierwszej wizycie w Hogwarcie, mimo że doświadczył śmierci obojga rodziców jako niemowlę. Testrale mogą być jednak zauważone wyłącznie przez tych, którzy widzieli czyjąś śmierć ze świadomością tego, czym ona jest.

Przesądni czarodzieje wierzyli, że testrale przynoszą nieszczęście. Przez ich upiorny wygląd i dietę złożoną wyłącznie z martwych zwierząt testrale niesłusznie zyskały złą reputację. Stworzenia te przy bliższym poznaniu wykazywały się delikatną naturą i niebywałą inteligencją. Podczas bitwy o Hogwart stado testrali wychowane przez Hagrida pomogło w walce, atakując armię Lorda Voldemorta.

Toaletowy eliksir wielosokowy

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #2

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Warzenie mikstur w zaciszu toalety to najwidoczniej norma wśród uczniów Hogwartu. W jednej z ubikacji dla dziewcząt odnajdziemy kociołek z zawartością przypominającą eliksir wielosokowy. Ten niezwykle skomplikowany do przyrządzenia napój magiczny potrafi zmienić osobę pijącą go w kogoś zupełnie innego.

Przygotowanie eliksiru wielosokowego wymaga dużo cierpliwości i przede wszystkim przepisu, który znajduje się jedynie w dziale ksiąg zakazanych w bibliotece Hogwartu. Ktokolwiek więc podjął się tak trudnego zadania, osiągnął sukces. W toalecie znajdziemy bazę eliksiru wielosokowego o charakterystycznym odcieniu jaskrawej zieleni. Kolor końcowej fazy mikstury zmienia się po dodaniu ostatniego elementu – odrobiny osoby (najczęściej włosa), w którą chcemy się zmienić.

Z eliksirem wielosokowym zapoznaliśmy się po raz pierwszy w drugiej części przygód Harry’ego Pottera. Gdy trójka głównych bohaterów podejrzewa jednego z uczniów o bycie dziedzicem Slytherina, postanawia przyrządzić eliksir i przybrać postać jego najbliższych kolegów, aby poznać prawdę. Hermiona jednak przez pomyłkę do swojej porcji dorzuca kocią sierść, przez co jej przemiana kończy się długą wizytą w skrzydle szpitalnym.

Mikstura ta jest także używana przez Bartemiusza Croucha Juniora, który przez prawie cały rok szkolny spożywa ów eliksir, przeobrażając się dzięki temu w profesora Moody’ego (Harry Potter i Czara Ognia). Członkowie Zakonu Feniksa, biorąc udział w misji o nazwie „Siedmiu Potterów”, zamieniają się w Harry’ego, eskortując go w bezpieczne miejsce.

Przez całą serię książek Harry, Ron i Hermiona wielokrotnie spożywają eliksir wielosokowy, m.in. podczas włamania się do banku Gringotta lub infiltracji Ministerstwa Magii.

Fałszoskop do zadań specjalnych

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #3

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

W Hogsmeade znajdziecie aż dziesięć różnych sklepów, kilka karczm i pubów. Zwiedzając wszystkie te miejsca, można natknąć się na ciekawe eksponaty – od dziwacznych szkieletów i podejrzanie zachowujących się magicznych książek po zaczarowane meble i filiżanki. W związku z ogromną ilością obrazów (na których oczywiście wszyscy się poruszają), detali i przecudacznych ozdób w każdym z domów wyprawa do Hogsmeade może wydłużyć się w nieskończoność.

W każdym sklepie z pewnością natraficie na coś ciekawego, naszą uwagę jednak przykuł przyrząd przypominający niewielki teleskop. Po odczytaniu strony przewodnika dowiedzieliśmy się, że jest to fałszoskop, fikcyjne urządzenie wykrywające osoby niegodne zaufania. Fałszoskop został wynaleziony w XVIII wieku. Przyrząd ten pojawia się wiele razy w książkach i filmach o Harrym Potterze.

Podczas trzeciego roku w Hogwarcie Ron daje Harry’emu kieszonkowy fałszoskop na jego trzynaste urodziny. Bohaterowie uważają, że urządzenie jest zepsute, ponieważ wydaje dźwięki mimo braku podejrzanych osób w pobliżu. Dopiero później dowiadują się, że fałszoskop ostrzegał Harry’ego przed Peterem Pettigrew, który przybierał postać szczura.

Profesor Moody posiadał pełnowymiarowy fałszoskop – taki sam, jaki znajdujemy w jednym ze sklepów w Hogwarts Legacy. Z fałszoskopem ponownie spotykamy się w siódmej książce z serii Harry Potter, gdy tym razem to Hermiona wręcza go Harry’emu jako prezent urodzinowy, doceniając przydatne właściwości tego przedmiotu.

Nieudana transmutacja

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #4

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Po niecałej godzinie grania w Hogwarts Legacy lądujecie w końcu w Hogwarcie i otrzymujecie dostęp do otwartego świata. Co robicie? Spieszycie się do misji głównych, szukacie zadań pobocznych czy zbieracie już pierwsze przedmioty kolekcjonerskie? Pewnie tak samo jak my zaczęliście od zwykłego szwendania się po zamku.

Hogwart znany z książek i filmów został tutaj odwzorowany wręcz idealnie! Bardzo łatwo się w nim zgubić, a każde pomieszczenie pełne jest ślicznych detali. Zwiedzanie wszystkich zakamarków z pewnością dostarczy rozrywki na kilka kolejnych godzin.

W salach wykładowych oraz gabinetach profesorów Hogwartu znajdziecie chyba najwięcej cudacznych przedmiotów. Nam w oko wpadła jedna znajomo wyglądająca filiżanka, stojąca na wystawie w sali transmutacji.

Filiżanka ta jest nawiązaniem do nieudanej transmutacji Rona podczas drugiego roku nauki w Hogwarcie. Każdy z uczniów miał przemienić małe zwierzę w wybrany przedmiot. Ron próbował zmienić swojego szczura Parszywka w filiżankę, lecz przez jego złamaną różdżkę udało mu się to jedynie częściowo.

Transmutacja to jedna z najbardziej złożonych dziedzin magii, więc takie przypadki zdarzały się często. Klasa jest wypełniona dziwnymi eksponatami, które mają ostrzegać uczniów przed niebezpieczeństwem transmutacji.

Czekoladowe żaby tym razem bez kart z czarodziejami

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #5

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Hogsmeade jako jedyna wioska zamieszkiwana wyłącznie przez czarownice i czarodziejów emanuje magią i zachwyca zaczarowanymi przedmiotami. Na uliczkach można spotkać zarówno uczniów czy mieszkańców, jak i tajemnicze stworzenia. Nad głową co chwilę przelatują nam sowy, w oddali widać majestatyczne hipogryfy.

Na obrzeżach wioski znajduje się mały park z ławkami. Na jednej z nich ktoś, zapewne jakiś uczeń, zostawił pudełko czekoladowych żab. Zaraz po fasolkach wszystkich smaków Bertiego Botta czekoladowe żaby są najbardziej znanymi słodyczami ze świata Harry’ego Pottera.

W książkach i filmach czekoladowe żaby są sprzedawane wraz z kartami kolekcjonerskim, przedstawiającymi najsłynniejszych czarodziejów. Nam jednak przypominają rodzaj znajdziek z gier o Harrym Potterze.

Zbieranie zaczarowanych czekoladek miało różny wpływ na rozgrywkę w zależności od danego tytułu. W Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic kolekcjonowanie kart z czekoladowych żab zwiększało wytrzymałość postaci. Nagromadzenie sporej liczby kart odblokowywało pokój wyzwań, w którym Harry mógł zbierać specjalne złote karty.

Posąg jednookiej wiedźmy

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #6

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Zamek Hogwartu zapełniony jest znanymi z książek i filmów obrazami. Wejścia do wspólnego pokoju Gryffindoru strzeże nie kto inny, tylko portret Grubej Damy. W gabinecie Nigellusa Blacka znajdziemy oczywiście portrety wszystkich poprzednich dyrektorów szkoły.

Zamek podzielony jest na kilka części zwanych skrzydłami. W skrzydle południowym przy płomieniu Fiuu! o nazwie Wieża Gremium stoi posąg jednookiej wiedźmy Gunhildy z Gorsemoor. Zaklęcie Revelio odkrywa stronę przewodnika mówiącą o tajnym przejściu za posągiem, prowadzącym do Miodowego Królestwa w Hogsmeade.

George i Fred Weasley, przekazując Harry’emu Mapę Huncwotów, wskazali mu tajemne przejście za posągiem. Po wypowiedzeniu zaklęcia Dissendium garb wiedźmy otwierał się, ujawniając tunel wiodący do Hogsmeade.

Nie wiadomo, kto wybudował owo przejście, z pewnością jednak przed Harrym oraz braćmi Weasley sekretny tunel wykorzystywany był przez Jamesa, Syriusza, Lupina oraz Petera. To właśnie oni stworzyli mapę, zaznaczając na niej aż siedem ukrytych wyjść z zamku.

W grze posąg jednookiej wiedźmy nie jest, niestety, punktem szybkiej podróży. Może nasza postać pozna później odpowiednie zaklęcie i będziemy mogli błyskawicznie dostać się do Miodowego Królestwa?

Motyle zamiast pająków

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #7

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Hogwarts Legacy oferuje całe mnóstwo aktywności pobocznych. Spotykane osoby zlecają nam misje, mamy możliwość opieki nad magicznymi zwierzętami, a nawet urządzenia Pokoju Życzeń. W karczmie Pod Trzema Miotłami czeka na nas misja poboczna od Clementine Willardsey. Kobieta zastanawia się, dokąd chcą ją zaprowadzić motyle, które widziała przy wejściu do Zakazanego Lasu. By nie zdradzić Wam zbytnio zakończenia tego zadania, wspomnę tylko, że zdanie „Podążaj za motylami” przypomniało nam jedną ze scen z filmu.

W filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic Hagrid zostaje niesłusznie oskarżony o sprowadzenie do zamku potwora, który mógł przyczynić się do spetryfikowania kilku uczniów. Hagrid przed samym aresztowaniem przez Ministerstwo Magii, wiedząc, że Ron i Harry chowają się pod peleryną niewidką, mówi: „Gdyby ktoś postanowił czegoś szukać, to najlepiej zrobi, jak pójdzie za pająkami”.

Ron, który cierpi na arachnofobię, przerażony wizją nocnej wyprawy do Zakazanego Lasu skarży się Harry’emu, mówiąc: „Czemu pająki? Dlaczego to nie mogą być motyle?”.

Wrzeszcząca Chata?

8 smaczków z Hogwarts Legacy, które docenią fani Harryego Pottera - ilustracja #8

Hogwarts Legacy, Warner Bros. Interactive Entertainment, 2023

Każdy sklep, uliczka i zaułek w Hogsmeade został wiernie odwzorowany w grze. Gdy skosztujecie już wszystkich słodyczy w Miodowym Królestwie, zwiedzicie sklep Zonka i napijecie się piwa kremowego w gospodzie Pod Trzema Miotłami, odnajdźcie tajemniczy opuszczony budynek na wzgórzu.

Na mapie wioski, gdy najedziemy na ów budynek, pojawi się jego nazwa – Stary Głupiec. Po użyciu zaklęcia Revelio przed drzwiami domu ujawni się strona przewodnika. Notatka poinformuje nas, że jest to opuszczony sklep, którego właściciel źle użył zaklęcia pomniejszającego.

Ponieważ jest to jedyny opuszczony dom w pobliżu Hogwartu, może nasunąć się oczywista myśl. Porzucony sklep za około 100 lat będzie znany wszystkim jako Wrzeszcząca Chata. Wrzeszcząca Chata była uznawana przez mieszkańców Hogsmeade oraz uczniów Hogwartu za najbardziej nawiedzony dom w Wielkiej Brytanii, do którego nawet duchy bały się zaglądać. Pogłoski o jej rzekomym nawiedzeniu rozpuścił Dumbledore.

Sekretne przejście między Hogwartem a Nawiedzoną Chatą było wykorzystywane przez jednego z uczniów, młodego Remusa Lupina. Remus ukrywał się w chacie podczas każdej pełni księżyca, aby przeczekać tam przemianę w wilkołaka. W późniejszych latach we Wrzeszczącej Chacie ukrywał się Syriusz po ucieczce z Azkabanu.

Akcja Hogwarts Legacy dzieje się w XIX wieku, Wrzeszcząca Chata, tak samo jak tunel prowadzący do niej, została wybudowana dopiero w 1971 roku. Budynek ten nie może być więc późniejszą kryjówką Lupina, chociaż miejsce oraz opis wyglądu domu z książek się zgadzają.

Wyłapaliście inne nawiązania do starych gier lub filmów z serii Harry Potter? Dajcie znać w komentarzach, co udało się Wam znaleźć.