Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 stycznia 2016, 12:21

autor: Góral

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy najbardziej kasowym filmem w USA

Disney pochwalił się, że film Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy po 20 dniach od premiery pobił wynik Avatara (760,5 milionów dolarów) i stał się najbardziej kasową produkcją w Stanach Zjednoczonych.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy za dwa dni zadebiutuje w Chinach – drugim największym filmowym rynku. - Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy najbardziej kasowym filmem w USA - wiadomość - 2016-01-07
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy za dwa dni zadebiutuje w Chinach – drugim największym filmowym rynku.

O filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (Star Wars: The Force Awakens) pisaliśmy w ostatnich tygodniach całkiem sporo. Wszystko za sprawą niesamowitej popularności, jaką cieszy się rzeczony hit. Produkcja na „dzień dobry” wygenerowała ponad 500 milionów dolarów. Po dwunastu dniach kwota ta wzrosła do miliarda dolarów, a po dziewiętnastu Disney cieszył się już z 1,5 miliarda dolarów przychodu. Po drodze obraz pobił szereg rozmaitych rekordów – od najlepszego otwarcia, przez najszybciej zarobione 500 milionów dolarów, po momentalne wejście do grona najbardziej kasowych filmów (obecnie zajmuje czwartą pozycję za Avatarem, Titanikiem i Jurassic World). Dziś mamy do przekazania informację o kolejnym rekordzie. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy pobiły bowiem wynik Avatara w USA i są już najbardziej dochodowym filmem w tym kraju.

Co ciekawe, poprzedni rekord, wynoszący 760,5 milionów dolarów, został ustanowiony w zaledwie 20 dni od momentu premiery – hit Jamesa Camerona potrzebował na uzyskanie takiej kwoty ponad dwa miesiące (72 dni). Oczywiście do pobicia światowego wyniku (około 2,8 miliardów dolarów) obecnego lidera jeszcze daleka droga, ale najnowsze Gwiezdne wojny idą jak burza, więc niewykluczone, że uda im się pokonać słynnego konkurenta.

Warto także pamiętać, że jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, to lista najpopularniejszych kinowych produkcji wygląda nieco inaczej. Wszystkie filmy ustępują miejsca Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) z 1939 roku, które wygenerowało ponad 3,4 miliarda dolarów przychodu. Na drugim miejscu jest Avatar z ponad 3 miliardami, a na trzecim Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja z ponad 2,8 miliardami dolarów. Nie zmienia to jednak faktu, że Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy jest wielkim sukcesem.