Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 29 czerwca 2020, 17:59

autor: Entelarmer

Gwiazda Avengers krytykuje Marvela

Anthony Mackie wypowiedział się na temat różnorodności rasowej (i nie tylko) w filmach Marvel Studios. Gwiazda marki Avengers wyraziła przekonanie, że amerykańska wytwórnia powinna zatrudniać najlepsze osoby do danej funkcji, bez względu na kolor skóry i płeć.

Gwiazda Avengers krytykuje Marvela - ilustracja #1
Anthony „Falcon” Mackie nie jest zachwycony podejściem Marvel Studios do rekrutacji. (Źródło zdjęcia: Getty Images).

Minął już miesiąc od wybuchu zamieszek po śmierci George’a Floyda, lecz nic nie wskazuje, by sytuacja w USA miała się uspokoić w najbliższym czasie. Protesty dały też kolejny pretekst do poruszania kwestii dyskryminacji rasowej przez znane osobistości, nie wyłączając aktorów. Anothony Mackie w niedawnym materiale serwisu Variety krytycznie ocenił podejście wytwórni Marvel Studios do problemu różnorodności rasowej.

Co dokładnie filmowy Falcon (a wkrótce również Kapitan Ameryka) zarzucał studiu? W ramach talk show Actors on Actors Mackie wraz z aktorem Daveedem Diggsem zwrócił uwagę na swoją dotychczasową historię z wytwórnią. Jak stwierdził, w trakcie prac nad siedmioma projektami Marvel Studios wszyscy producenci, reżyserzy, kaskaderzy, projektanci kostiumów etc. byli biali. Wyjątkiem była choćby Czarna Pantera (2018), ale tu, zdaniem Mackie’ego, studio poszło w odwrotną skrajność, korzystając z usług wyłącznie czarnoskórych talentów. Aktor uznał to za „o wiele bardziej rasistowskie niż wszystko inne”, bo, jak stwierdził:

Jeśli angażujesz czarnych tylko do czarnego filmu, czy uważasz, że nie są wystarczająco dobrzy, by grać w białym filmie?

Gwiazda Avengers krytykuje Marvela - ilustracja #2
Marvel ma niechętnie angażować czarnoskórych producentów, reżyserów itd. do „białych filmów”

Gwiazda Marvela nie ograniczyła się tylko do kwestii rasowych. W kontekście zatrudniania talentów Anthony Mackie wyraził przekonanie, że Marvel powinien zatrudniać „najlepsze osoby do danej pracy”, wliczając w to kobiety:

Naciskam mocno na Marvela, by zatrudniano najlepsze osoby do danej pracy. Nawet jeśli oznacza to dostanie dwóch najlepszych kobiet, to dostaniemy dwóch najlepszych ludzi [w oryg. two best men, co można przetłumaczyć również jako „dwóch najlepszych mężczyzn” – przyp. autora].

Należy zaznaczyć, że Marvel już jakiś czas temu wyraźnie odcinała się od rasizmu. Na początku czerwca wydawnictwo, wzorem innych firm, wystosowało komunikat na Twitterze, w którym deklarowano brak tolerancji dla dyskryminacji rasowej. W tym samym czasie Disney – właściciel spółki – przekazał 5 milionów dolarów organizacjom charytatywnym zajmującym się walką o sprawiedliwość społeczną (w tym Krajowemu Stowarzyszeniu na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej, znanej też pod skrótem NAACP).

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.