Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 października 2018, 14:55

autor: Jiker

Guillermo del Toro nakręci poklatkową animację Pinokio dla Netfliksa

Wygląda na to, że Guillermo del Toro wreszcie znalazł spokojną przystań dla swojego pomysłu na adaptację klasycznej opowieści o Pinokiu autorstwa Carlo Collodiego. Animowany poklatkowo musical trafi na platformę Netflix.

Guillermo del Toro nie narzeka na brak zajęć. Uznany meksykański reżyser (w dorobku m.in. oscarowy Kształt wody, efekciarski Pacific Rim i niepokojący Labirynt Fauna) współtworzy z Hideo Kojimą tajemnicze Death Stranding, a także zacieśnia stosunki z Netfliksem. Z myślą o popularnej platformie VoD kręci ciepło przyjęty serial animowany Łowcy trolli, a ostatnio pracował nad antologią horrorów 10 After Midnight. Serwis Variety informuje, że wkrótce do netfliksowej listy dokonań del Toro dołączy nowa pozycja – animowany poklatkowo musical na podstawie powieści Pinokio autorstwa Carla Collodiego.

Guillermo del Toro nie porzucił marzeń o nakręceniu adaptacji przygód Pinokia. Źródło: IGN - Guillermo del Toro nakręci poklatkową animację Pinokio dla Netfliksa - wiadomość - 2018-10-23
Guillermo del Toro nie porzucił marzeń o nakręceniu adaptacji przygód Pinokia. Źródło: IGN

Dla Guillermo del Toro będzie to debiut w zakresie animacji pełnometrażowej. Pinokia wyreżyseruje na podstawie własnego scenariusza, a na dodatek będzie pełnił rolę producenta. Akcja animacji umiejscowiona zostanie we Włoszech w latach 30. XX wieku. Tłem dla pięknej opowieści o drewnianym pajacyku, który marzył o zostaniu prawdziwym chłopcem, będą narodziny faszyzmu pod wodzą Benito Mussoliniego. Temat totalitaryzmu nie jest dla del Toro obcy – podejmował go już choćby w Labiryncie fauna.

”Żadna forma sztuki nie wpłynęła bardziej na moje życie oraz moją twórczość, niż animacja i z żadną postacią nie udało mi się stworzyć tak głębokiej więzi, jak z Pinokiem. W naszej historii Pinokio to niewinna dusza z nieśmiałym ojcem, gubiąca się w świecie, którego nie potrafi pojąć. Bohater wyrusza w niezwykłą podróż, która pomaga mu zrozumieć postępowanie ojca i funkcjonowanie świata rzeczywistego. Chciałem nakręcić ten film tak długo, jak tylko potrafię to sobie przypomnieć”, napisał Guillermo del Toro w oficjalnym oświadczeniu.

W pracach nad Pinokiem del Toro będzie mógł liczyć na pomoc Marka Gustafsona (kierownik animacji przy Fantastycznym Panie Lisie Wesa Andersona) i scenarzysty Patricka McHale’a (w dorobku fabuły seriali animowanych Over the Garden Wall i Pora na przygodę!). Za projekt artystyczny odpowiadać będzie stały współpracownik del Toro, Guy Davis (m.in. Kształt wody, Pacific Rim), a kukiełki zbuduje firma Mackinnon and Saunders (znana ze stworzenia lalek do m.in. Gnijącej panny młodej). Zdjęcia ruszą jeszcze tej jesieni, z udziałem firm producenckich Jim Henson Company (m.in. Ciemny kryształ, wcześniej również Muppety) i ShadowMachine (m.in. BoJack Horseman).

Guillermo del Toro nakręci poklatkową animację Pinokio dla Netfliksa - ilustracja #2

Na koniec warto zauważyć, że pomysł nakręcenia przez del Toro animacji na podstawie opowieści o Pinokiu nie jest nowy. Reżyser pierwszy raz podjął ten temat w 2008 roku. Ostatecznie, po wielu latach przymiarek (w planach była m.in. oprawa muzyczna autorstwa Nicka Cave’a), pomysł nakręcenia mrocznej adaptacji historii o drewnianym pajacyku upadł z powodu braku chętnych do sfinansowania produkcji. Co ciekawe, ówczesne założenia w dużym stopniu pokrywają się z aktualnymi, wliczając w to zaangażowane w projekt firmy (Jim Henson Company, ShadowMachine). Taki rozwój wypadków byłby na rękę osobom od lat czekającym na ekranizację W górach szaleństwa H.P. Lovecrafta. Sukces Pinokia zdecydowanie mógłby pomóc del Toro w realizacji również tego pomysłu.