Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 kwietnia 2022, 15:35

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Odtwórca Franklina z GTA 5 był bliski rezygnacji z roli

Shawn Fonteno, odtwórca Franklina w GTA V, opisał w swojej książce sytuację, przez którą niemal zrezygnował z roli. Reżyser gry znalazł jednak niecodzienny sposób, by odwieść go od tej decyzji.

W 2013 roku Shawn Fonteno dał się poznać światu jako Franklin Clinton – jeden z grywalnych bohaterów w GTA V – któremu użyczył głosu.

Od dwóch tygodni w sprzedaży dostępna jest jego autobiograficzna książka, zatytułowana Game Changer: Moja podróż z ulic na wasze konsole (wolne tłumaczenie oryginalnego tytułu – Game Changer: My Journey From the Streets to Your Video Game Console).

 1. Fonteno omawia w niej swoje życie od czasów, kiedy był ulicznym gangsterem, aż po jego rolę w sukcesie GTA V.

Dlaczego się tu przeprowadziłem? Chyba przez pogodę…

Aktor opisuje w niej dość ciekawą sytuację, przez którą prawie zrezygnował z roli Franklina (via ComicBook.com). W pierwszy dzień nagrań okazało się, że Fonteno oprócz podkładania głosu będzie musiał uczestniczyć także w sesjach motion capture.

 1. Po założeniu ciasnego stroju z czujnikami wyszło na jaw, że ten nie do końca pasował do budowy ciała aktora.
 2. Fonteno poczuł się zażenowany tym faktem, po czym natychmiast opuścił plan i wrócił do garderoby, gdzie był już gotów zrezygnować z roli.
 3. Na szczęście nim to zrobił, reżyserowi GTA V udało się przekonać go do powrotu do studia.
 4. Aby aktor mógł się zrelaksować i w pełni skupić na odgrywaniu postaci, reżyser nakazał wszystkim pracownikom wbić się w ten sam ciasny strój, który nosił Fonteno. Dzięki temu dostaliśmy jedną z bardziej pamiętnych postaci w historii serii GTA.
Odtwórca Franklina z GTA 5 był bliski rezygnacji z roli - ilustracja #1
Książka Fonteno. Źródło: sologamechanger.com.

Powiedz mi, czego chcesz, a ja ci dokładnie wytłumaczę, dlaczego tego nie dostaniesz

W niedawnym wywiadzie Fonteno przyznał, że jedną z rzeczy, które chciałby zmienić u Franklina, jest zwiększenie poziomu jego agresji. Według aktora charakter postaci jest za mało porywczy. Jako przykład podał sławną scenę z płotem z początku gry.

 1. Podczas pierwszej próby nagrania tej sekwencji gdy aktor grający Trevora zgodnie ze scenariuszem zaczął werbalnie obrażać Fonteno, ten nie pozostał mu dłużny.
 2. Wtedy na sali rozległ się głos: „Cięcie!”. Fonteno początkowo argumentował pracownikom Rockstar Games (twórcom gry), że bycie pasywnym w takiej sytuacji nie jest w jego stylu.
 3. Ci jednak wytłumaczyli mu, że postać odgrywana przez niego stara się wyrwać z życia na ulicach. Dlatego też scenariuszowy Franklin jest świadom, iż musi przyjąć niektóre rzeczy na klatę, by przypodobać się ludziom, którzy mogą mu w tym pomóc.

Mimo wszystko Fonteno wciąż jest przekonany, że jego bohater zasłużył przynajmniej na kilka wybuchów złości.

Kuzyn CJ-a i Franklin w GTA Online

Warto zaznaczyć, że Fonteno to starszy kuzyn rapera o pseudonimie Young Maylay. Fanom serii GTA jest on bliżej znany jako głos CJ-a z Grand Theft Auto: San Andreas.

Niedawna aktualizacja GTA Online wprowadziła nowe misje fabularne, w których ponownie spotykamy Franklina i Lamara, a także Dr. Dre. Ich akcja rozgrywa się kilka lat po zakończeniu fabuły GTA V.

 1. Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem
 2. GTA 5 - poradnik do gry
 3. GTA V – strona oficjalna