Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 września 2022, 13:30

autor: Kamil Cuber

Gry wygenerowane dzięki AI zaczęły pojawiać się na Steam

Na Steamie pojawiła się pierwsza gra wygenerowana z pomocą sztucznej inteligencji. Jej tytuł to This Girl Does Not Exist – wszystkie elementy, takie jak grafika, historia oraz dźwięki, zostały przygotowane przez AI.

Źródło fot. powyżej: Steam

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji całkowicie zaskoczył nie tylko artystów i naukowców, którzy pracują nad tym zagadnieniem, ale również miliony osób na całym świecie. Już teraz wielkie korporacje oraz zwykli użytkownicy korzystają z nowej technologii zarówno w celach artystycznych, jak i zarobkowych. Powoli również w innych branżach pojawiają się próby wykorzystania AI do zwiększenia wydajności pracy. Przykładem tego może być wydana niedawno na Steamie gra This Girl Does Not Exist, która została stworzona w całości przez AI.

Gry wygenerowane dzięki AI zaczęły pojawiać się na Steam - ilustracja #1
Jak twierdzi autor projektu, podczas promowania gry liczył na to, że gracze będą zainteresowani takim „pokazem nowych technologii”. Niestety okazało się, że jest całkowicie odwrotnie. Źródło: Steam.

Jeśli do tej pory nie słyszeliście o omawianej produkcji, to nic dziwnego, gdyż odpowiada za nią prowadzone przez małżeństwo studio Cute Pen Games, znane do tej pory z produkcji niskobudżetowych gier dla dorosłych. Dodatkowo This Girl Does Not Exist nie zdobyło uznania graczy, na co wskazuje posiadanie zaledwie jedynie, do tego negatywnej recenzji na Steamie. Jednak jak twierdzi jeden z twórców, kryjący się pod pseudonimem „Mrspotatoes”, w wywiadzie udzielonym serwisowi Kotaku, spodziewali się takiego odbioru produkcji, choć liczyli na większe zainteresowanie.

Produkcja sama w sobie nie jest specjalnie rewolucyjna i stanowi połączenie gry logicznej oraz randkowej, w której poprzez rozwiązywanie łamigłówek kompletujemy zdjęcia dostępnych dziewczyn. Zaskakujące jest natomiast założenie, jakie przyjęli podczas produkcji twórcy gry. Otóż każdy z jej elementów musiał powstać przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jak się okazało, takie podejście zrodziło wiele niespodziewanych trudności.

Gry wygenerowane dzięki AI zaczęły pojawiać się na Steam - ilustracja #2
Poza grafiką sztuczna inteligencja odpowiada za historię, muzykę, a nawet głosy postaci z gry. Źródło: Steam.

Jak wspomina jeden z twórców projektu, w czasie produkcji największym wyzwaniem było wymuszenie na sztucznej inteligencji tworzenia elementów, które mogły zostać wykorzystane w grze. Wynika to z faktu, że dość trudno jest przewidzieć, jak zmiany w podpowiedziach przekazywanych AI wpłyną na efekt końcowy. Konieczne więc było zastosowanie metody prób i błędów, aby otrzymać elementy gry zgodne z wizją twórcy. Warto jednak zaznaczyć, że taki sposób pomimo swoich wad pozwolił na zaoszczędzenie wielu godzin pracy, np. w porównaniu do tworzenia grafiki od podstaw. Jak opisuje to Mrspotatoes, programista projektu:

To jest coś, z czym zmaga się sztuczna inteligencja. Jak generować obrazy tej samej osoby, ale w różnych pozach? Musiałem powtarzać wiele poleceń i próbować wiele razy, aż wyciągnąłem z tego zestaw zdjęć te, które przedstawiałyby „tę samą osobę”.

Gdy w końcu twórcy pokonali wszystkie przeciwności i opublikowali swoją produkcję, czekało ich dość mocne rozczarowanie. Gra zaliczyła jeden z najgorszych startów w historii studia, co jest dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że w swoim portfolio małżeństwo posiada gry, które nie są nawet wyświetlane przez platformę Steam bez uprzedniego zalogowania.

Gry wygenerowane dzięki AI zaczęły pojawiać się na Steam - ilustracja #3
Autor jedynej recenzji na Steam zwraca uwagę, że o ile projekty postaci były dość dobre, to niestety gameplay był mocno monotonny. Źródło: Steam.

Nawet youtuberzy, którzy otrzymali klucze do produkcji za darmo nie byli skłonni do promowania jej na swoich kanałach. A gdy jeden z nich zdecydował się przeprowadzić na żywo transmisję z rozgrywki, to odbiorcy w komentarzach zaczęli narzekać o dziwo nie na samą grę, ale na to, że powstała dzięki sztucznej inteligencji. Jak wspomina to jeden z twórców:

Jeden [youtuber – przypis autora] przeprowadził transmisję na żywo, ale podczas nie ludzie nienawidzili tego… nie gry, ale AI. Pisali na czacie takie rzeczy, jak: „Czuję, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę.”

Mimo to powstanie tak niecodziennej produkcji ukazuje nam jedną z dróg, którą może podążyć branża gier. Już niedługo możemy spodziewać się kolejnych produkcji tworzonych przez sztuczną inteligencję. Potwierdzają to autorzy gry, którzy także nie chcą rezygnować z użycia nowatorskich technologii, jednak jak sami wskazują – może być konieczna zmiana podejścia do reklamowania swoich produkcji:

Gdybym znowu zrobiła całą grę AI, może spróbowałbym powiedzieć to ludziom dopiero po jej ukończeniu i sprawdzeniu, jakie będą reakcje. Sądzę, że w przypadku This Girl ludzie byli być może z góry uprzedzeni do gry.