Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lutego 2013, 10:57

autor: Hed

Gry na smartfony zarabiają więcej niż tytuły na konsole przenośne – raport o rynku mobilnym w 2012 roku

W IV kwartale 2012 roku gry na smartfony i tablety zarobiły więcej niż produkty wydawane na konsolach przenośnych. Instytucje App Annie i IDC opublikowały raport zawierający parę spostrzeżeń na temat sytuacji rynku urządzeń mobilnych.

Z raportu instytucji App Annie i International Data Corporation wynika, że w ostatnim kwartale 2012 roku gry sprzedawane na smartfonach oraz tabletach przyniosły więcej pieniędzy niż produkty z konsol przenośnych. Mówimy o użytkownikach korzystających ze sprzętu mobilnego na systemach iOS oraz Android w opozycji do takich platform jak 3DS, czy PlayStation Vita. Po raz kolejny potwierdziło się, że rynek przechodzi poważne przeobrażenia.

Wydatki konsumentów na gry. Źródło: raport App Annie i IDC. - Gry na smartfony zarabiają więcej niż tytuły na konsolach przenośnych – raport o rynku mobilnym w 2012 roku - wiadomość - 2013-02-25
Wydatki konsumentów na gry. Źródło: raport App Annie i IDC.

Raport App Annie i IDC dotyczy całego minionego roku kalendarzowego, a w szczególności jego ostatniego kwartału. Głównym celem tego badania jest próba określenia, ile pieniędzy konsumenci wydawali na gry mobilne i jak wyglądał ten segment rynku w 2012 roku. W kategorii smartfonów dominował system Android (54%), za którym uplasował się iOS (18%) i Symbian (14%). Szacuje się, że na wszystkie smartfony i tablety ściągnięto ponad 20 miliardów gier.

Podział rynku smartfonów. Źródło: raport App Annie i IDC. - Gry na smartfony zarabiają więcej niż tytuły na konsolach przenośnych – raport o rynku mobilnym w 2012 roku - wiadomość - 2013-02-25
Podział rynku smartfonów. Źródło: raport App Annie i IDC.

W kategorii konsol przenośnych przodowało Nintendo, które radziło sobie znacznie lepiej od Sony (mówimy o przewadze sprzedażowej w skali 3:1). Nie dziwi więc fakt, że 5 najlepiej zarabiających gier z IV kwartału 2012 roku zostało wydanych na platformach tego koncernu. Na liście królują dobrze znane marki: Pokemon Black/White 2, New Super Mario Bros. 2, czy Animal Crossing: New Leaf. Na urządzeniach mobilnych wyróżniły się Clash of Clans (iOS) i Puzzle & Dragons (Android).

Najlepiej zarabiające tytuły mobilne. Źródło: raport App Annie i IDC. - Gry na smartfony zarabiają więcej niż tytuły na konsolach przenośnych – raport o rynku mobilnym w 2012 roku - wiadomość - 2013-02-25
Najlepiej zarabiające tytuły mobilne. Źródło: raport App Annie i IDC.

Oprócz wspomnianego wniosku o większej rentowności platform smartfonowych w porównaniu do konsol, autorzy badania zauważyli pewną zależność. Otóż sprzedaż produktów na handheldach jest uzależniona od pory roku – najlepsze wyniki mniejsze konsolki uzyskiwały w grudniu. W podsumowaniu raportu czytamy też, że firmami, które poradziły sobie najlepiej są Nintendo i Apple. Obie uzyskały podobne wyniki w kategorii pieniędzy wydawanych na gry przez użytkowników ich sprzętu.

  1. Raport App Annie i IDC o platformach przenośnych (2012)