Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2013, 18:24

autor: Hed

Gran Turismo 6 wyjdzie na PlayStation 3 pod koniec roku [news zakutalizowany]

Wiemy już na pewno, że Gran Turismo 6 wyjdzie pod koniec tego roku na PlayStation 3. Co więcej, w lipcu pojawi się demo wyścigów studia Polyphony Digital. Na specjalnej imprezie firmy Sony ujawniono pierwsze szczegóły nadchodzącej produkcji.

Aktualizacja

Potwierdziły się poniższe doniesienia: Gran Turismo 6 wyjdzie w tegorocznym okresie świątecznym na konsoli PlayStation 3. Demo produkcji zostanie opublikowane w lipcu, wraz ze startem nowego sezonu GT Academy. Kazunori Yamauchi z Polyphony Digital przedstawił nowości, na jakie mogą liczyć gracze w „szóstce” – jest ich dość sporo. Firma Sony Computer Entertainment opublikowała też poniższy zwiastun gry.

Yamauchi, główny projektant serii Gran Turismo, powiedział, że jego studio odświeżyło i poprawiło silnik gry oraz dopracowało kwestię renderowania. Modyfikacjom uległ także system fizyki, oferujący nowe rozwiązania w zakresie zawierzenia, opon, aerodynamiki i innych elementów. W przygotowaniu części z nich pomogła współpraca z firmami Yokohama Rubber oraz KW Automotive.

Autorzy ewidentnie stawiają na opcje społecznościowe – gracze będą mogli tworzyć własne zawody i rywalizować w nich online. Do tego dołączy rozbudowany edytor tras, pozwalający poszerzyć scenerię o dziesiątki mil kwadratowych. Polyphony Digital stara się też polepszyć interfejs i skrócić czas doczytywania. Gran Turismo 6 będą towarzyszyły aplikacje skierowane na inne platformy – pewne funkcje obsłużymy z konsoli, telefonu, tabletu lub peceta. Inne ważne elementy to:

  1. 1200 samochodów – o 200 więcej niż w Gran Turismo 5. Wśród nich znajdziemy zarówno modele historyczne, jak i zupełnie nowe. Gracze będą też mogli tworzyć „spersonalizowane” auta. Dodatkowe wozy będą regularnie publikowane w aktualizacjach. W prezentacji pokazano między innymi modele: Acura NSX ’91, Alfa Romeo TZ3 Stradale ’11, McLaren MP4-12C ’10, czy Toyota 86 GT ’12.
  2. 33 lokacje i 71 wariantów – czyli o 7 lokacji i 19 wariantów więcej niż w Gran Turismo 5. Wszystkie będą dostępne w dniu premiery. Kolejne trasy pojawią się w przyszłych DLC.
  3. Organizator społeczności/klubu/wyścigu – za jego pomogą utworzymy własną społeczność, od lokalnej aż po globalną. W jej ramach gracze będą mogli tworzyć własne wyzwania i turnieje.

Na konferencji Sony podano też, że Gran Turismo 5 zostało sprzedane 10 milionów razy. Sprzedaż całej serii Gran Turismo przekroczyła za to pułap 70 milionów egzemplarzy. Prawię połowa tego wyniku przypada na Europę. Warto dodać, że serwis GameSpot dowiedział się, że Sony oraz Polyphony Digital rozważają wydanie Gran Turismo 6 także na PlayStation 4. Więcej szczegółów na temat szóstej odsłony serii znajdziecie na jej polskiej oficjalnej stronie.

Wcześniejszy news

Sony podobno zapowiedziało Gran Turismo 6. Premiera ma nastąpić pod koniec roku na PS3. - Gran Turismo 6 wyjdzie na PlayStation 3 pod koniec roku [news zakutalizowany] - wiadomość - 2013-05-16
Sony podobno zapowiedziało Gran Turismo 6. Premiera ma nastąpić pod koniec roku na PS3.

Gran Turismo 6 podobno zostało zapowiedziane na imprezie zorganizowanej przez firmę Sony. Jak donosi serwis Polygon, powołujący się na stronę El33tOline, szósta odsłona serii wyścigów wyjdzie w tegorocznym okresie świątecznym na PlayStation 3. Kazunori Yamauchi, prezes studia Polyphony Digital, które stworzyło i od lat rozwija markę, powiedział w swoim wystąpieniu, że produkcja jest kolejnym etapem ewolucji Gran Turismo, a została zbudowana pod kątem przyszłych rozszerzeń.

Yamauchi, guru producentów i fanów wyścigów, przypomniał o piętnastoletniej historii Gran Turismo. Deweloper zapewnił, że „szóstka” jest kontynuacją jego marzenia o tym, jak ma wyglądać seria. Mając to na uwadze autorzy z Polyphony Digital zmienili podwaliny gry, aby była ona elastyczna i łatwa do rozwijania. Premiera Gran Turismo 6 będzie tylko początkiem, bo studio najwyraźniej zamierza ulepszać tytuł w miesiącach, które po niej nastąpią.

Powyższe informacje opublikował wspomniany El33tOline, opierając się na notce prasowej rozsyłanej przez Sony. Później portal usunął je tłumacząc, że są one jeszcze objęte embargo. Wieści rozeszły się jednak w świat za sprawą Polygon. Amerykański serwis odwołuje się też do doniesień płynących ze strony iAfrica. Afrykański portal również usunął szczegóły na temat gry, ale wspominał między innymi o połączeniu Gran Turismo 6 z aplikacją na smartfony i planowanych dodatkach.

Jeśli wierzyć serwisowi iAfrica, Gran Turismo 6 ma pokazać nowy poziom autentyzmu, siedem niedostępnych wcześniej tras (w tym Silverstone Circuit), samochody i odświeżony interfejs użytkownika. Nowy silnik gry zapewni większą wydajność oraz elastyczność w rozszerzaniu jej o dodatki dystrybuowane cyfrowo. W dniu premiery gra będzie zawierała wszystkie auta i lokacje z Gran Turismo 5. Wraz z nowościami, otrzymamy podobno 1200 modeli wozów.

Pomysł na nową część Gran Turismo wpisuje się w to, co obecnie dzieje się na rynku. Wiele gier funkcjonuje na podobnej zasadzie – są rozwijane po premierze i wspierane regularnie powracającymi aktualizacjami. To otworzy też drogę Polyphony Digital i Sony do wypuszczania różnych dodatków. Trudno jeszcze powiedzieć, ile z nich dostaniemy za darmo, a za ile przyjdzie nam zapłacić. Oficjalna zapowiedź tytułu powinna nastąpić dzisiaj około godziny 18:00.

  1. Oficjalna strona Gran Turismo