Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 lutego 2012, 14:27

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars)

Praktycznie nie ma na rynku ważnej gry, która nie miałaby dalszego ciągu w postaci książki. Dlatego też sprawdzamy, co niedawno ukazało się lub wkrótce ukaże się w księgarniach w Polsce i na świecie.

Choć zwykle nie są literaturą najwyższych lotów, nowelizacje gier mają wierne grono czytelników. Najczęściej jest to spowodowane chęcią dłuższego pobytu w uniwersum wykreowanym na potrzeby serii gier, potrzeby śledzenia przygód swoich ulubionych bohaterów. Dlatego też pora rozpocząć kolejny przegląd tego, co ostatnio ukazało się lub za chwilę ukaże się drukiem.

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #1

Mass Effect

Zanim przejdziemy do tego co na naszym rynku ujrzy światło dzienne, zaczniemy od tego, co na niego na pewno nie trafi. Przynajmniej na razie. Otóż wydawnictwo Fabryka Słów szykowało się do wydania polskiego przekładu powieści Mass Effect: Deception, która miała towarzyszyć cyfrowemu zakończeniu trylogii. Pech jednak chciał, że autor powieści, William C. Deitz, poprzekręcał tak dużą ilość faktów dotyczących zarówno wcześniejszych fabuł, jak i historii całego uniwersum, czym zdenerwował rzesze fanów, że ci postanowili wziąć sprawy we własne ręce i żywo zaprotestowali przeciwko tak niechlujnemu ich traktowaniu. Protest odniósł spodziewany skutek, w związku z czym kolejne wydanie ma zostać przeredagowane i poprawione tak, aby było w pełni zgodne z kanonem.

Fabryka Słów poinformowała, że z przyczyn niezależnych książka nie zostanie wydana w pierwotnym terminie, tak więc nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać, aż sami Amerykanie poprawią to, co sknocili.

Dragon Age

Kontynuujemy zapowiedzi Fabryki Słów. Jeżeli nie zdążyliście się załapać na dwie wydane w Polsce wcześniej książki z serii Dragon Age, to nic straconego, ponieważ wydawnictwo szykuje ich wznowienia. Ponadto do sprzedaży trafi kolejna powieść, zatytułowana Rozłam i napisana przez Davida Gaidera. Zarówno wznowienia, jak i nowa powieść powinna trafić do księgarń 8 marca.

Gears of War

Wcześniej, bo 24 lutego, czyli za kilka dni, będziemy mogli ponownie zagłębić się w opisie przygód Marcusa Feniksa i jego kumpli z oddziału Delta. Na ten dzień zapowiedziana jest bowiem premiera powieści Gears of War: Ostatni z Jacinto autorstwa bardzo dobrze znanej przede wszystkim wśród fanów Gwiezdnych Wojen Karen Traviss. Przy okazji wznowiona zostanie także pierwsza część serii, czyli Pola Aspho.

Karen Traviss - Ostatni z Jacinto

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #2Druga część sagi osadzonej w realiach bestsellerowej gry wideo, w której mieszkańcy planety Sera, do tej pory zaciekle walczący o przetrwanie, teraz muszą stawić czoła konsekwencjom swoich działań. Po piętnastu latach brutalnej wojny, chcąc powstrzymać Szarańczę, COG zostaje zmuszony do zniszczenia ostatniego bastionu ludzkości – Jacinto. W drodze na lodowe pustkowia uciekinierzy desperacko walczą z żądnymi zemsty niedobitkami Hordy. Marcus Fenix, Dom Santiago i inni Gearzy starają się przeprowadzić ocalałych mieszkańców w bezpieczne miejsca, ale trafiają do świata, gdzie wrogiem nie jest obca rasa, ale inni ludzie – tak samo zdesperowani i niebezpieczni, jak Szarańcza.

Assassin's Creed

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #3

W chwili obecnej na polskim rynku dostępne są dwie książki z serii Assassin's Creed - Renesans i Bractwo. Obie wydane zostały przez wydawnictwo Insignis. Chronologicznie, następną powieścią powinno być zamknięcie trylogii o Ezio, czyli Revelations. Zgodnie jednak z wolą czytelników, którzy na facebookowym profilu wydawnictwa wzięli udział w specjalnie zorganizowanej sondzie, kolejną książką AC, którą będzie można zakupić w polskich księgarniach będzie The Secret Crusade.

Przygody i żywot Altaira otrzyma więc pierwszeństwo. Książka najprawdopodobniej ukaże się w pierwszej połowie tego roku. W drugiej, być może, do naszych rąk trafi wspomniane wyżej Revelations.

Gwiezdne Wojny

Wydawnictwo Amber regularnie raczy fanów kolejnymi powieściami z uniwersum Star Wars, jednak tym razem przyszykowało coś specjalnego, o czym warto wspomnieć także wśród fanów gier. Pod koniec marca do sprzedaży trafi Revan autorstwa Drew Karpyshyna. Książka o tyle wyjątkowa, że opisująca postać mrocznego lorda Sithów i wydarzenia, które mogą wydawać się szczególnie znajome osobom grającym w MMO Star Wars: The Old Republic. Revan jest pierwszą częścią nowej podserii Old Republic, tak więc jeżeli chwilowo przejadły Wam się przygody rodziny Skywalkerów, to ta lektura powinna być w sam raz na przekąskę. Na kwiecień i maj wydawnictwo zapowiada kolejne części.

Drew Karpyshyn - Star Wars Old Republic: Revan

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #4Coś czai się poza Odległymi Rubieżami: niszczycielskie zło, które unicestwi Republikę - jeśli samotny i pogardzany Jedi go nie powstrzyma.

Revan: bohater, zdrajca, zdobywca, zbawca. Jedi, który opuścił Coruscant, by pokonać Mandalorian, a powrócił jako adept Ciemnej Strony, by zniszczyć Republikę. Rada Jedi przywróciła mu jego dawne życie, ale cena odkupienia była ogromna. Jego wspomnienia wymazano. Wszystko, co mu pozostało, to koszmary. I potworny, nieustanny strach.

Co dokładnie wydarzyło się poza Odległymi Rubieżami? Revan niezupełnie to pamięta, ale nie może też całkiem zapomnieć. Jest pewien, że trafił tam na straszliwą tajemnicę zagrażającą istnieniu Republiki. Nie mając pojęcia, co to za tajemnica ani jak powstrzymać nadciągający chaos, może zawieść, bo jeszcze nigdy nie musiał stawić czoła równie potężnemu i diabolicznemu przeciwnikowi. Lecz tylko śmierć może powstrzymać go przed próbą.

Literatura anglojęzyczna

Oczywistym jest, że to co z książek "growych" trafia do Polski, jest zaledwie odpryskiem tego, co pojawia się na rynkach anglojęzycznych. Dlatego też poniżej umieszczam zestawienie tego, co niedawno ukazało się po angielsku lub niedługo się ukaże. A być może z czasem trafi również w porządnym przekładzie do Polski. Na razie pozostaje jednak prosić o pomoc pana Amazona.

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #5

Dead Island

Na pierwszy ogień idzie książka pana Marka Morrisa zatytułowana zwyczajnie Dead Island. Tak tak, "techlandowy" hit doczekał się angielskiej nowelizacji, podczas gdy u nas ani widu, ani słychu. Być może jakiś decydent pozostaje w niewiedzy myśląc, że u nas białe misie przechadzają się po ulicach. Autor nie jest raczej szerzej znany i z szybkiego zwiadu wynika, że do tej pory lasy karczowano głównie dla jego adaptacji serialowych w rodzaju Doctora Who. Czy to oznacza, że literacką wersję trupów w tropikach można sobie darować? Najlepiej sprawdźcie sami czytając fragmenty dostępne w sieci.

Wydawnictwo: Bantam

Stron: 336

Najwyższa pozycja w rankingu bestsellerów Amazon: 46,493

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #6

Uncharted

Nathan Drake już prawie dorównał popularności doktorowi Jonesowi i Larze Croft, także wstydem byłoby, gdyby nie doczekał się opisu swoich przygód. Może wielka literatura to nie jest, ale fani powinni zainteresować się książką Uncharted: The Fourth Labirynth napisaną przez Christophera Goldena. Tym razem Drake zostaje wezwany przez Sully'ego do Nowego Jorku, gdzie został zamordowany światowej sławy archeolog. Bohaterowie (a także piękna córka denata) podążając tropem zbrodni trafiają do Egiptu i Grecji. Zabójcy, mroczne i wilgotne grobowce oraz romans, czyli normalny dzień pracy naszego bohatera. Kto wie, może warto się zaopatrzyć w egzemplarz?

Wydawnictwo: Titan Books

Stron: 352

Najwyższa pozycja w rankingu bestsellerów Amazon: 31,337

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #7

Rage

Co prawda sława Johna Carmacka jako projektanta gier powoli chyba przemija (programistą nadal jest cudnym i basta), ale i stworzone przez id Software Rage załapało się na księgarskie półki. Autorem powieści Rage (a także nowelizacji takich tytułów, jak 7th Guest czy uwaga, uwaga, Doom) jest Matthew J. Costello. Głównym bohaterem jest porucznik Nick Raine, który po przespaniu w Arce naprawdę niezłych widoków anihilacji życia na Ziemi, zostaje wybudzony z kriogenicznego snu by zaprowadzić porządek na smaganych przez wiatr i piasek pustkowiach.

Wydawnictwo: Ebury Press

Stron: 384

Najwyższa pozycja w rankingu bestsellerów Amazon: 124,493

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #8

Borderlands

Jeżeli Rage nie przywołał na Waszych ramionach gęsiej skórki, to co powiecie na powieść The Fallen rozgrywającą się w uniwersum Borderlands. Sprytny autor - John Shirley - jest nam w stanie najwidoczniej sprzedać historyjkę nawet na podstawie tak wątłej fabularnie gry. Aby jednak nie osądzać zbyt pochopnie, musze zauważyć, że John napisał również nowelizację filmowego Dooma (oklaski), a przede wszystkim powieść Bioshock: Rapture (entuzjastyczny wrzask tysięcy gardeł). W opowieści znajdziecie ponoć większość maszkar pojawiających się w grze i opowiastkę o tym, jak to dzielny wojak Roland bierze pod swe opiekuńcze skrzydła pewną zagubioną rodzinkę.

Wydawnictwo: Simon & Schuster

Stron: 333

Najwyższa pozycja w rankingu bestsellerów Amazon: 256,381

Graczu, do księgarni marsz! - część 2 (Dragon Age, Gears of War, Assassin's Creed, Star Wars) - ilustracja #9

Resistance

Powieści doczekała się także trzecia część serii Resistance dostępnej tylko dla posiadaczy PlayStation 3. A Hole in the Sky jest prequelem gry, przenoszącym nas do Ameryki roku 1953, gdzie poznajemy losy niezbyt lubianego przez kolegów Josepha Capelli. Zanim jednak sięgniecie po książkę, jedna uwaga. Jej autorem jest William C. Dietz, ten sam, którego powieść Mass Effect musiały poprawiać setki fanów. Piszę o tym na samym początku tego artykułu. Nie wiem na ile luźno pisarz potraktował uniwersum Resistance, ale albo zachował kanon i wszystko jest w porządku, albo... być może fanów cyklu jest zbyt mało lub mają nikłą szansę przebicia się do szerszej świadomości. Czujcie się ostrzeżeni.

Wydawnictwo: Del Rey

Stron: 307

Najwyższa pozycja w rankingu bestsellerów Amazon: 154,785