Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2023, 19:37

Gracze wybierają najlepsze klasy w Diablo 4, jedną z nich srogo wyśmiali

Blizzard nie przestaje informować o zmianach i nowościach, które znajdziemy w Diablo 4. Niedawno deweloper opublikował zwiastuny bohaterów, a to skłoniło graczy nie tylko do ponownych dyskusji nad wyborem najlepszej klasy, ale także do wyśmiania jednej z nich.

Źródło fot. Blizzard Entertainment
i

Premiera Diablo 4 zbliża się wielkimi krokami. Jednocześnie Blizzard co chwilę podgrzewa atmosferę, publikując nowe wiadomości na temat nadchodzącego tytułu. Obok zapowiedzianej ostatnio drugiej bety, deweloperzy jeszcze mocniej ruszyli z medialną promocją. Przyniosła ona serię filmików prezentujących poszczególne klasy, którymi dane nam będzie pokierować w najnowszej odsłonie serii.

Każda tego typu prezentacja na nowo rozpala dyskusje fanów, którzy po pierwszych beta-testach zdążyli wyrobić sobie zdanie na temat każdego z bohaterów oraz ich umiejętności. Chociaż subreddit Diablo 4 pełen jest różnych opinii oraz dyskusji na temat poszczególnych klas i porównywania gameplayu między nimi, to tak naprawdę już na pierwszy rzut oka widać, jakich bohaterów gracze faworyzują, a których wręcz przeciwnie.

Jak gracze oceniają klasy po beta-testach Diablo 4?

Statystyki minionej bety pokazały, że fani najczęściej decydowali się na rozgrywkę czarodziejem i nekromantą. Obok łotra te dwie klasy przez wiele osób zostały określone mianem najsilniejszych i dających najwięcej frajdy z gry.

Tym samym barbarzyńca i druid mocno odstawały od reszty, a gracze narzekali, że grając jednym z nich często trzeba się natrudzić, żeby osiągnąć coś, na co trzej pozostali herosi pozwalają bez większych problemów. W konsekwencji, wielu graczy zarzuciło Blizzardowi brak balansu pomiędzy dostępnymi postaciami.

Część użytkowników zamiast porównywać siłę poszczególnych postaci, postanowiło zwrócić uwagę na fakt, że granie nekromantą lub czarodziejem jest zwyczajnie nudne i od samego początku rozgrywki ma się odczucie towarzyszące temu z końcowych etapów Diablo 3.

Obszarowe silne zaklęcia oraz drużyna przywoływanych stworów znacząco zwiększają przewagę czarujących bohaterów i tylko uwypuklają różnice między nimi a pozostałymi postaciami.

(…) Grałem druidem do 25. poziomu, było to trochę mozolne dopóki nie zdobyłem legendarnych przedmiotów i synergii, potem było to naprawdę fajne. Potem grałem czarodziejem do 10. (poziomu – przyp. red) i to dla porównania było nudnie łatwe, więc zmieniłem na barbarzyńcę i znów zrobiło się ciekawie (…).

– theOGFlump

Czy Druid jest najsłabszą klasą w Diablo 4?

Oczywiście, o ile zdania co do kwestii ciekawego gameplayu czy łatwości w sterowaniu czarodziejem i nekromantą są podzielone, to jednak społeczność Diablo 4 zdaje się zgadzać w jednej sprawie: druid jest obecnie najsłabszą klasą w grze i powinien zostać znacząco wzmocniony przez deweloperów przed premierą gry.

Na subbredicie Diablo 4 znajdziemy bardzo dużo wątków, w których gracze poruszają temat zmiennokształtnego bohatera i oceniają jego umiejętności, które w porównaniu z pozostałymi postaciami wypadają naprawdę słabo. Przede wszystkim fani zwracają uwagę na to, że druid zadaje bardzo małe obrażenia, jednocześnie wolno się skaluje i ma długie czasy odnowienia umiejętności. Przez co do „pełnoprawnego” działania wymaga odpowiednio dobranego buildu i legendarnych przedmiotów.

Dlatego też, gdy tylko Blizzard opublikował zwiastun druida, w sieci bardzo szybko pojawiła się odpowiedź jednego z graczy, który edytował materiał, dodając niskie obrażenia, jakie bohater zadaje w grze.

Warto jednak zaznaczyć, że deweloper zapowiedział już zmiany, które zredukują czas odnowienia niektórych umiejętności druida, a także zwiększą obrażenia zadawane przez jego zwierzęcych towarzyszy. Czy to wystarczy, by bohater stał się silniejszy? Przekonamy się już za dwa tygodnie, gdy od 12 do 14 maja trwać będą drugie beta-testy.

Czy w Diablo 4 zobaczymy krzyżowca?

Podczas, gdy większość graczy czeka na drugą betę, na bieżąco śledząc wszystkie doniesienia od deweloperów, część społeczności już teraz zadaje sobie pytanie o dodatki do najnowszej odsłony serii. Tym samym w ciągu ostatnich tygodni jednym z najchętniej komentowanych wątków okazała się opinia mówiąca o tym, że w Diablo 4 zwyczajnie brakuje krzyżowca z części trzeciej. Fani blizzardowego hack’n’slasha wiedzą, że gdy tylko Diablo 3 otrzymało dodatek Reaper of Souls, święty rycerz momentalnie stał się ulubieńcem społeczności i jedną z najsilniejszych klas.

Zanim jednak dostaniemy jakąkolwiek informacje na temat pełnoprawnego dodatku lub chociażby DLC do Diablo 4, musi minąć mnóstwo czasu. Nie przeszkadza to jednak graczom w rozważaniach na temat bohatera, który mógłby wypełnić pustkę po krzyżowcu, czy znanym z drugiej części gry paladynie.

Klasa „templariusza” mogłaby być w pewien sposób wyodrębniona od krzyżowca, mnicha i paladyna.

– Khanahar

O ile duża część fanów chętnie zobaczyłaby templariusza w roli grywalnej postaci, to należy pamiętać, że wprowadzenie takiego bohatera wiązałoby się z koniecznością sporych zmian w historii świata gry.

To by było dziwne i wiązałoby się z koniecznością dużego „przepisywania”. Kormac (templariusz z Diablo 3, który mógł nam towarzyszyć w rozgrywce – przyp. red.) był ostatnim z zakonu i miał 25-30 lat w Diablo 3. Potem świat stracił 90% populacji, a od tych wydarzeń do Diablo 4 minęło 50 lat (…).

– wasdica

Która klasa w Diablo 4 jest najlepsza?

Na ten moment nie można jednoznacznie określić, który z bohaterów jest najskuteczniejszy w walce z siłami piekła. Chociaż gracze po pierwszej becie tworzyli liczne rankingi, które miały pomóc innym w wyborze odpowiedniej postaci, to z uwagi na zapowiedziane przez Blizzarda zmiany, nie są one już aktualne.

Żeby stwierdzić, która z klas w Diablo 4 jest najlepsza, musimy więc poczekać do premiery gry, odkrycia dalszej części fabuły, przeciwników, przedmiotów i endgame’u. Być może wtedy okaże się, że druid nie jest najsłabszą postacią, a nekromanta i czarodziej wymagać będą od graczy wielu dodatkowych umiejętności.

Michał Serwicki

Michał Serwicki

Niedoszły fizyk, który został dziennikarzem. Współpracę z GRYOnline.pl nawiązał jesienią 2021 roku. W pracy dziennikarskiej lubi rolę człowieka orkiestry i sam podejmuje się różnych tematów i zagadnień. Gry towarzyszą mu od dzieciństwa. Wychował się na Heroes III, a w przerwach od budowania kapitolu przechodził kolejne generacje Pokémonów, zarywając noce z handheldami. W grach ceni przede wszystkim dobrą historię oraz emocje. Obok wirtualnej rozrywki, grywa w fabularne gry RPG, gdzie jako mistrz gry prowadzi przygody w licznych systemach, na czele z Dungeons & Dragons. Czas wolny od gier spędza przy komiksach Marvela i DC Comics. Jest wielkim fanem twórczości Stephena Kinga i sam próbuje swoich sił w pisaniu.

więcej