Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2019, 12:36

autor: Adrian Werner

Gra Sea Hero Quest pomaga walczyć z Alzheimerem

Opublikowane niedawno wyniki badań pokazują, że gra Sea Hero Quest VR studia Glitchers skutecznie pomaga w wykrywaniu osób zagrożonych chorobą Alzheimera oraz innymi formami demencji.

Sea Hero Quest VR opracowano specjalnie z myślą o rozgrywce w wirtualnej rzeczywistości. - Gra Sea Hero Quest pomaga walczyć z Alzheimerem - wiadomość - 2019-04-29
Sea Hero Quest VR opracowano specjalnie z myślą o rozgrywce w wirtualnej rzeczywistości.

Gry w założeniu mają zapewniać głównie dobrą zabawę, ale niektórzy deweloperzy mają bardziej szczytne cele. Jednym z najlepszych tego przykładów jest Sea Hero Quest VR, czyli produkcja mająca pomagać we wczesnym diagnozowaniu choroby Alzheimera oraz innych form demencji.

Projekt opracowało studio Glitchers we współpracy z kilkoma europejskimi uniwersytetami oraz firmą Deutsche Telekom. Celem gry jest wykrycie osób zagrożonych Alzheimerem, zanim pojawią się pierwsze poważne symptomy. To istotne, gdyż ta choroba najczęściej diagnozowana jest późno, co utrudnia łagodzenie jej przebiegu. Przeszkadza to również w prowadzeniu badań nad terapiami.

W Sea Hero Quest VR gracze kontrolują małą łódź eksplorującą ocean. Wpierw otrzymują mapę z punktami nawigacyjnymi, do których trzeba dotrzeć, po czym zostaje ona zabrana i muszą sobie radzić sami. W ten sposób testowana jest pamięć oraz orientacja przestrzenna.

Gra Sea Hero Quest pomaga walczyć z Alzheimerem - ilustracja #2

Autorzy wcześniej opracowali opartą na podobnych założeniach grę mobilną Sea Hero Quest, ale nowa wersja, korzystająca z wirtualnej rzeczywistości, skuteczniej realizuje swoje zadania poprzez pełną imersję gracza w trójwymiarowym świecie, co pozwala na dogłębniejsze zdiagnozowanie użytkownika.

Co ciekawe, projekt wydaje się dobrze spełniać swoją rolę. Opublikowane kilka dni temu badania sugerują, że dwie minuty spędzone w grze potrafią przynieść tyle samo informacji, co pięć godzin przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Zarówno Sea Hero Quest i Sea Hero Quest VR zapewniły w sumie naukowcom ponad 1700 lat obserwacji.

W mniejszych testach na kontrolowanych grupach odkryto, że osoby posiadające sygnalizujący ryzyko Alzheimera gen APOE4 radziły sobie znacznie gorzej podczas nawigacji po wirtualnym oceanie. Oczywiście, gra nie zastąpi laboratorium genetycznego, ale Sea Hero Quest VR może pełnić rolę wczesnego testu, który zasugeruje, czy warto wykonać dalsze badania.

Sea Hero Quest VR dostępne jest tylko na systemie Android i jest produkcją całkowicie darmową. Można w nią zagrać na Samsung Gear VR lub też wykorzystując Google Daydream.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Sea Hero Quest VR dla Gear VR
  3. Sea Hero Quest VR dla Google Daydream