Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 października 2021, 18:00

autor: Maycuzai

Google pozywa Epica; Fortnite na Androidzie dalej omija prowizję dla Google Play

Google pozwało Epic Games. Jak się okazuje, pomimo usunięcia Fortnite z Google Play, gra ta dalej zarabia na Androidzie – omijając przy tym prowizję dla giganta z Mountain View.

Batalie sądowe Epic Games trwają w najlepsze. Rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku, gdy Apple i Google usunęły Fortnite ze swoich mobilnych sklepów – w odpowiedzi Epic pozwał obydwu gigantów (co zaowocowało kontrpozwem ze strony „nadgryzionego jabłka”). W rezultacie Apple było zmuszone wycofać się z blokowania zewnętrznych płatności w App Store. Google zaś w międzyczasie starało się m.in. kupić firmę Tima Sweeneya, a teraz, jak się okazało – samo złożyło pozew wobec Epica:

Epic umyślnie naruszył DDA [umowę dystrybucyjną dla deweloperów – dop. red.], publikując w Google Play grę Fortnite zawierającą system płatności, który pomija ten standardowy sklepu Google.

Choć port Fortnite na Androida jest aktualnie dostępny do pobrania wyłącznie bezpośrednio ze strony Epica, to grę przed usunięciem z Google Play zainstalowano na milionach mobilnych urządzeń z tym systemem. Użytkownicy korzystający z tej wersji gry są dalej w stanie dokonywać w niej płatności – oczywiście omijając prowizję sklepu Google Play, co niezbyt podoba się firmie Google, która twierdzi, że Epic „niesprawiedliwie wzbogaca się” jej kosztem. Co ważne, gigant z Mountain View nie ma problemów z edycją dystrybuowaną na stronie dewelopera; zarzuty dotyczą jedynie tej rozpowszechnianej w jego sklepie, zanim zniknęła.

Reasumując, celem pozwu jest rekompensata za pieniądze stracone przez Google na transakcjach dokonywanych w edycji gry wycofanej ze sklepu Play.

Dalekie od wyrządzania szkód antykonkurencyjnych, Android i Google Play przynoszą ogromne korzyści deweloperom oraz konsumentom – i to w przeważającej większości przypadków przy zerowych kosztach dla użytkowników i minimalnych kosztach dla twórców oprogramowania.

Co ciekawe, według informacji zawartych w pozwie Google nie wyłączyło Epicowi konta dewelopera na swojej platformie, pozostawiając otwartą furtkę na ewentualny powrót Fortnite do Google Play – w wersji kompatybilnej z jego warunkami umowy. Dodatkowo gigant z Mountain View ma nie zmuszać deweloperów do dystrybuowania aplikacji poprzez swój sklep.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.