filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 października 2022, 11:57

George R.R. Martin i Neil Gaiman nienawidzą, gdy w adaptacjach pojawiają się nieautoryzowane zmiany

Podczas wspólnego panelu George R. R. Martin oraz Neil Gaiman wypowiedzieli się na temat ekranizacji swoich dzieł. Autorzy powiedzieli, kiedy odejście od oryginalnego konceptu jest zrozumiałe, a kiedy już nie.

Źródło fot. Ród smoka; Ryan Condal i Miguel Sapochnik; HBO; 2022 / Sandman; Neail Gaiman, David S. Goyer i Allan Heinberg; Netflix; 2022
i

Wielu fanów chciałoby zobaczyć swoje ulubione książki lub komiksy na ekranach kin. Wizja twórców może jednak mijać się z oczekiwaniami czytelników, a nawet i pierwotnym konceptem pisarzy. Podczas New York City’s Symphony Space George R. R. Martin z Neilem Gaimanem poruszyli kwestię ekranizacji ich dzieł (via Variety).

Autor Gry o tron powiedział, że wierne oddanie materiału źródłowego jest w Hollywood kontrowersyjnym tematem i część showrunnerów oraz reżyserów nie czuje takiej obligacji:

GR: Jak bardzo musisz być wierny? Niektórzy ludzie uważają, że w ogóle nie muszą. W Hollywood jest taka fraza: „Uczynię to swoim”. Nienawidzę tego. Myślę, że Neil też nie lubi tego stwierdzenia.

NG: Tak, nie lubię. Spędziłem 30 lat patrząc, jak ludzie robią Sandmana jako „ich”. Część z nich nawet nie przeczytała komiksu, żeby móc go zrobić „swoim”. Przewrócili po łebkach kilka komiksów lub coś w tym stylu.

Neil Gaiman dodał, że czuł przyjemność z możliwości stworzenia adaptacji Sandmana wraz z Netfliksem. Natomiast Martin kontynuował i powiedział kiedy wprowadzenie zmian jest zrozumiałe, wspominając prace nad adaptacją The Last Defender of Camelot i skontaktowanie z oryginalnym autorem, żeby podjął decyzję (trzeba było wybrać między scenografią bitwy a końmi):

Są zmiany, których musisz dokonać lub wzywają cię do ich dokonania – te uważam za słuszne. Są też inne, których nie mogę za takie uznać.

Później nawiązał do sprawy Żelaznego Tronu w Grze o tron, również określając to jako zmianę konieczną:

Czemu Żelazny Tron w Grze o tron nie wyglądał, jak opisany w książkach? Czemu nie miał 4,5 metra wysokości i nie został wykonany z 10 tysięcy mieczy? Ponieważ sufit nam na to nie pozwalał. Nie zmieścilibyśmy go i nie chcieli nam wypożyczyć Katedry św. Pawła oraz Opactwa Westminster, żeby nakręcić kilka scen.

Zarówno George’owi R. R. Martinowi, jak i Neilowi Gaimanowi, przeszkadza arogancja showrunnerów, którzy bez szacunku dla materiału źródłowego chcą wszystko zrobić po swojemu. Uważają również, że jeśli komunikacja z autorem oraz szacunek dla obu stron jest zachowany, to można osiągnąć kompromis satysfakcjonujący obie strony.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej