Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 lutego 2013, 14:37

autor: eLCeBe

GameStick – ogromny sukces Kickstartera nowej konsoli

W serwisie Kickstarter zakończyła się zbiórka pieniędzy na nową konsolę o nazwie GameStick. Firma PlayJam, autorzy tego projektu, miała na celu zebranie 100 tysięcy dolarów. Udało się zgromadzić prawie 650 tysięcy.

GameStick wraz z kontrolerem. - GameStick – ogromny sukces Kickstartera nowej konsoli - wiadomość - 2013-02-02
GameStick wraz z kontrolerem.

Dokładnie 647,658 dolarów zostało zgromadzonych na koncie kickstarterowego projektu nowej konsoli opartej na systemie Android, nazwanej GameStick. To wielki sukces projektantów tego urządzenia, firmy PlayJam, która wcześniej zajmowała się pracą nad platformą gamingową dla nowoczesnych telewizorów wykorzystujących technologię Smart. GameStick ma być najbardziej mobilną konsolą do gier i konkurencją dla projektu Ouya, który również odniósł olbrzymi sukces w serwisie Kickstarter.

Pierwszy prototyp kontrolera do GameSticka. - GameStick – ogromny sukces Kickstartera nowej konsoli - wiadomość - 2013-02-02
Pierwszy prototyp kontrolera do GameSticka.

GameStick wygląda jak zwykły pendrive, w którym złącze USB zastąpiono HDMI. Konsolę można włożyć do dedykowanego kontrolera, wyposażonego w dwie gałki analogowe i tradycyjne przyciski. Później wystarczy tylko podłączyć cały zestaw do telewizora i już można bawić się na dużym ekranie.

Specyfikacja techniczna GameSticka wygląda następująco:

  • Procesor – Amlogic 8726-MX,
  • Pamięć – 1 GB DDR3 / 8 GB Flash,
  • Wsparcie dla przechowywania danych w chmurze,
  • Czytnik kart pamięci MicroSD,
  • WiFi – 802.11 b/g/n,
  • Bluetooth – LE 4.0,
  • System operacyjny – Android Jelly Bean,
  • Kontrolery – wykorzystanie gamepadów, myszek oraz klawiatur łączących się przez Bluetooth; jednocześnie z konsolą mogą pracować 4 urządzenia; jako kontrolery mają działać również smartfony i tablety działające pod kontrolą systemów Android i iOS,
  • Wsparcie dla rozdzielczości Full HD 1080p,
  • Wsparcie dla XBMC i DLNA.

Dzięki użyciu systemu operacyjnego Android liczba tytułów dostępnych na nową konsolę będzie ogromna – w sklepie Google Play można obecnie spotkać ponad 700 tysięcy gier. Deweloperzy GameSticka znaleźli spośród nich przynajmniej 200, z którymi zabawa na ich konsoli będzie znakomita. Jednocześnie zapowiadają współpracę z ponad 250 firmami w celu tworzenia kolejnych gier na ich konsolę – wymieniają takie studia, jak Madfinger, Hutch czy Disney. Romain Tisserand, jeden z szefów firmy DotEmu jest zachwycony możliwością przeniesienia produkcji z ich portfolio (takich jak Another World, R-Type czy Raiden Legacy) na konsolę GameStick.

Premiera nowej konsoli przewidziana jest na kwiecień 2013 roku. Dostępne będą trzy warianty kolorystyczne – biały, czarny i czerwony oraz czwarty, który będzie wybrany przez głosowanie na facebookowym profilu konsoli. Za wersję z kontrolerem trzeba było zapłacić na Kickstarterze 79 dolarów, czyli równowartość około 240 złotych. Możliwe, że podobna cena utrzyma się również po premierze GameSticka.