Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 sierpnia 2014, 22:44

autor: Draug

Gamescom 2014 - relacja z konferencji Sony (Hellblade, The Vanishing of Ethan Carter, WiLD i inne)

Dzisiaj wieczorem firma Sony poprowadziła konferencję prasową na targach gamescom 2014, kilka godzin po zakończeniu analogicznego wydarzenia ze strony konkurencyjnego Microsoftu. Zajrzyjcie, by zobaczyć podsumowanie pokazu, czyli nowe informacje i trailery dla takich gier, jak Bloodborne, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, The Order: 1886 czy The Vanishing of Ethan Carter.

Gamescom 2014 - relacja z konferencji Sony (Hellblade, The Vanishing of Ethan Carter, WiLD i inne) - ilustracja #1

Druga konferencja, jaka miała miejsce podczas tegorocznej edycji targów gamescom w Kolonii, została poprowadzona przez firmę Sony. Pokaz rozpoczął się o godzinie 19:00 i trwał godzinę z haczykiem. Liczba gier pokazanych przez japońskiego giganta była większa, niż miało to miejsce na wcześniejszym pokazie Microsoftu, więcej było też nowo zapowiedzianych tytułów – niemniej, zabrakło anonsów w kwestii „wielkich” produkcji, reprezentujących najpopularniejsze serie (np. God of War) lub tworzonych przez najbardziej uznanych deweloperów (jak chociażby Quantic Dreams). Tak czy inaczej, atrakcji nie brakowało, a ich skrótowe podsumowanie znajdziecie poniżej. W tekście przyjęta została następująca kolejność tematyk:

  • Całkowicie nowe gry;
  • Tytuły, które były znane, ale doczekały się jakiegoś „dużego” ogłoszenia;
  • Znane pozycje, dla których przygotowano „jedynie” nowe zwiastuny;
  • Sprawy ogólne (konsole, usługi etc.).

1. Nowe gry

Alienation

Studio Housemarque (twórcy m.in. Dead Nation i Resogun) zapowiedziało Alienation. Będzie to brutalna gra akcji z widokiem izometrycznym w realiach science-fiction, stawiająca nas przeciwko hordzie potworów i zmuszająca do zażartej walki o przetrwanie. Istotną rolę w omawianym tytule odegra kooperacja w trybie multiplayer. Alienation zmierza wyłącznie na PS4.

Hellblade

Studio Ninja Theory (twórcy m.in. Heavenly Sword i DMC: Devil May Cry) zapowiedziało Hellblade. Póki co dysponujemy bardzo skąpymi informacjami na temat tej gry – będzie to slasher czerpiący inspiracje z mitologii celtyckiej – jednak wiele wskazuje na to, że otrzymamy produkcję na swój sposób podobną do Heavenly Sword. Omawiana pozycja będzie czasowym tytułem ekskluzywnym konsoli PlayStation 4.

Hollowpoint

Hollowpoint to dzieło studia Ruffian Games i firmy Paradox Interactive. Gra przeniesie nas do XXII stulecia i pokaże Ziemię, którą rządzą megakorporacje, walczące ze sobą przy użyciu organizacji świetnie uzbrojonych najemników. Gracz stworzy takie ugrupowanie i będzie szkolił jego agentów, sterując nimi w misjach rozgrywanych w proceduralnie generowanych lokacjach ukazywanych w perspektywie 2.5D (protagonista przemieszcza się na boki w trójwymiarowym środowisku). Postacie rozwiną swoje umiejętności i zdobędą kredyty na lepszy ekwipunek. W przypadku wyjątkowo trudnych zadań przyjdzie nam połączyć siły z najemniczymi organizacjami innych graczy w kooperacyjnym trybie multiplayer. Hollowpoint zadebiutuje w przyszłym roku jako czasowy exclusive konsoli PlayStation 4.

P. T.

P. T. to debiutanckie dzieło nowo powstałego studia 7780s. Gra reprezentuje gatunek interaktywnych horrorów i chociaż nie przekazano praktycznie żadnych innych informacji na jej temat, wszyscy zainteresowani posiadacze PlayStation 4 mogą już pobrać jej wersję demonstracyjną z PlayStation Store.

The Tomorrow Children

Studio Q-Games (twórcy m.in. serii PixelJunk) zapowiedziało grę The Tomorrow Children. Tytuł ukaże nam alternatywną wersję przyszłości, w której ludzkość straciła cały dorobek cywilizacyjny na skutek nieudanego radzieckiego eksperymentu z lat 60. XX wieku, mającego na celu zjednoczenie umysłów wszystkich homo sapiens. Tytuł cechuje się minimalistyczną trójwymiarową grafiką i specyficznym klimatem z licznymi akcentami przywodzącymi na myśl ZSRR. Rozgrywka będzie polegała na eksploracji, zbieraniu surowców, craftingu, budowaniu i walce z bestiami, które objęły panowanie nad Ziemią. The Tomorrow Children położy przy tym nacisk na współpracę z innymi graczami. Dzieło studia Q-Games zmierza wyłącznie na PlayStation 4.

WiLD

Nowo powstałe Wild Sheep Studio zapowiedziało survivalową grę zatytułowaną WiLD. Akcja zostanie osadzona na Ziemi sprzed dziesięciu tysięcy lat i skupi się na walce o przetrwanie żyjących wtedy istot, z prymitywnymi ludźmi na czele. Niemniej gracz nie będzie zmuszony grać człowiekiem – nic nie stanie na przeszkodzie, by wcielić się w „dowolne inne żywe stworzenie” (np. wilka). Tytuł zaoferuje rozległy, otwarty świat i silny aspekt sieciowy – na przykład każda istota żyjąca w wirtualnym świecie mogłaby być sterowana przez innego gracza. WiLD powstaje wyłącznie z myślą o PlayStation 4.

2. Nowe wieści na temat znanych gier

DayZ

Dean Hall ogłosił, że jego najważniejsze dzieło powstanie także w wersji na PlayStation 4. Współpraca z Sony umożliwiła studiu Bohemia Interactive wykorzystanie 64-bitowych serwerów, co przełoży się na komfort gry również w edycji pecetowej. Niestety, ogłoszeniu nie towarzyszył żaden zwiastun ani nawet zestaw screenów.

Destiny

Studio Bungie Software pochwaliło się, że Destiny stało się już grą z największą liczbą zamówień przedpremierowych w dziejach, jeśli chodzi o tytuły reprezentujące całkowicie nowe marki. Pokazano też zwiastun trybu multiplayer, demonstrujący dostępne w nim formy zabawy:

Runemaster

Obiecująca gra cRPG firmy Paradox Interactive stała się czasowym tytułem ekskluzywnym na PlayStation 4. Po pewnym czasie gra zadebiutuje także na PC, zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami. Ponadto Runemaster otrzymał nowy zwiastun:

Tearaway

Jedna z najpopularniejszych gier na handheld PlayStation Vita zostanie przeniesiona na PlayStation 4 z podytułem Unfolded. Nie będzie to jednak prosta konwersja, lecz zupełnie nowa edycja, oferująca większy świat do eksploracji oraz przebudowanie sterowanie, które wykorzysta różnorodne funkcje kontrolera konsoli.

The Vanishing of Ethan Carter

Dzieło polskiego studia The Astronauts zostanie wydane również na PlayStation 4. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że gra trafi również na Xboksa One, jednak nawet jeżeli tak się stanie, to konsola firmy Sony będzie miała pierwszeństwo, jeśli chodzi o termin premiery. Przy okazji przedstawiono też nowy zwiastun The Vanishing of Ethan Carter (Zaginięcia Ethana Cartera):

Until Dawn

Po kilku latach w nicości, na światło dzienne powróciła przygodówka w konwencji horroru od studia Supermassive Games, teraz jako tytuł przeznaczony na konsolę PlayStation 4. Twórcy pochwalili się złożonym systemem podejmowania wyborów i zaprezentowali grę w odświeżonej wersji na zwiastunie:

Volume

Skradanka od Mike Bithella (twórcy Thomas Was Alone) będzie czasowym tytułem ekskluzywnym na PlayStation 4 i zadebiutuje w przyszłym roku. Potem trafi także na PS Vitę i PS3. W grze usłyszymy głosy Danny’ego Wallace’a i Charliego McDonnella, a fabuła produkcji ma być futurystyczną trawestacją opowieści o Robin Hoodzie. Otrzymaliśmy też nowy zwiastun:

Gry niezależne

Przedstawiono osiem produkcji, które na rynku konsol będą czasowymi tytułami ekskluzywnymi na PlayStation 4. Są wśród nich m.in. Dreamfall: Chapters, Ether One i Papers, Please.

3. Trailery

Bloodborne

DriveClub

Far Cry 4

LittleBigPlanet 3

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Rime

Śródziemie: Cień Mordoru

The Order: 1886

4. Inne informacje

  • Sprzedaż konsoli PlayStation 4 na całym świecie osiągnęła wynik 10 milionów sztuk.
  • Jesienią zadebiutuje aktualizacja 2.0 dla dashboardu konsoli PlayStation 4. Otrzymamy dzięki niej możliwość bezpośredniego przesyłania filmów do serwisu YouTube oraz funkcję Share Play, która pozwoli nam zapraszać do wspólnej zabawy znajomych nawet w sytuacji, gdy nie posiadają oni przechodzonej przez nas gry.
  • Usługa PlayStation Now zawita do Europy w 2015 roku. Jako pierwsi wypróbują ją mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie zostaną przeprowadzone beta testy.
  • PlayStation TV trafi na Stary Kontynent 14 listopada tego roku w cenie 99 euro. Oprócz urządzenia, za tę cenę otrzymamy także trzy gry w wersji cyfrowej.
  • Project Morpheus będzie dostępny do przetestowania dla uczestników targów gamescom.

Poniżej zapis całej konferencji

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz konferencję Sony na gamescom 2014?

Przeciętna.
59,9%
Świetna, pełna niespodzianek.
20,8%
Nic fajnego.
19,4%
Zobacz inne ankiety