Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2022, 12:34

Game Pass może być zagrożeniem dla branży; współtwórca Xboksa ostrzega

Game Pass to dla wielu graczy usługa idealna. Inne zdanie ma jednak były wiceprezes Xboksa, który uważa, że serwis może mieć zły wpływ na branżę.

W SKRÓCIE:
  • Według jednego z twórców Xboksa Game Pass może mieć zły wpływ na branżę.
  • Usługa może wpłynąć na nią tak, jak Spotify na rynek muzyczny.
  • Gier po prostu nie opłacałoby się kupować, co znacznie zmniejszyłoby dochody z ich sprzedaży.

Jako gracze przyzwyczailiśmy się już, że Game Pass to świetna opcja dla osób, które nie chcą wydawać na gry majątku. Za miesięczną opłatą uzyskujemy dostęp do całej biblioteki tytułów, a nie pojedynczej produkcji.

System ten może mieć jednak pewne wady. Według byłego wiceprezesa Xboksa i jednego z twórców pierwszej generacji konsoli Microsoftu, Eda Friesa, usługa ta może odbić się negatywnie na całej branży.

Game Pass niczym Spotify

Ed Fries wypowiedział się na temat Game Passa w podcaście Xbox Expansion Pass. Przyznał, że z punktu widzenia konsumenta usługa ta niemal nie posiada wad.

Inaczej ma to jednak wyglądać z perspektywy całej branży gier. Abonament Microsoftu ma być dla niej bowiem bezpośrednim zagrożeniem.

Game Pass jest przerażający, ponieważ jest czymś analogicznym do Spotify, którego stworzono z myślą o rynku muzycznym. Gdy Spotify zostało uruchomione, zniszczyło branżę muzyczną. Dosłownie obcięło roczne dochody całego rynku o połowę i sprawiła, że ludzie nie chcą już kupować muzyki.

Dlatego Game Pass mnie niepokoi. Jako konsument uwielbiam go, tak samo jak uwielbiam Spotify. Mogę mieć te wszystkie piosenki, kiedy tylko chcę, i to naprawdę dobra oferta. Niestety niekoniecznie jest tak samo dobra dla branży.

Trudno nie przyznać, że obawy te mogą być uzasadnione. Warto jednak pamiętać, że jak na razie są to jedynie spekulacje Friesa.

W gruncie rzeczy zachowania konsumentów z branży gier mogą być inne, niż osób konsumujących muzykę. Jednak wnioski na ten temat prawdopodobnie będziemy mogli wyciągnąć dopiero za kilka lat.

Subskrypcję Game Pass zakupicie tutaj

  1. Game Pass – aktualizowana lista gier. Czerwiec 2022

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.