Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 stycznia 2018, 11:15

autor: AlexB

Fortnite znów umożliwił cross-platformową zabawę między PlayStation 4 a Xboksem One

W ubiegły piątek w Fortnite mogli rywalizować ze sobą gracze korzystający z PlayStation 4 oraz Xboksa One. To druga tego typu sytuacja w przeciągu ostatnich kilku miesięcy i dowód na to, że brak oficjalnej funkcji cross-play między tymi dwiema platformami nie jest kwestią problemów technicznych.

W ubiegły piątek w Fortnite rywalizować ze sobą mogli gracze korzystający z PlayStation 4 oraz Xboksa One. - Fortnite znów umożliwił cross-platformową zabawę między PlayStation 4 a Xboksem One - wiadomość - 2018-01-22
W ubiegły piątek w Fortnite rywalizować ze sobą mogli gracze korzystający z PlayStation 4 oraz Xboksa One.

We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o dość interesującym błędzie, który pojawił się w grze Fortnite, czyli popularnej strzelaninie sieciowej od Epic Games. Umożliwiał on przez jakiś czas rywalizację między posiadaczami tytułu na PlayStation 4 oraz Xboksie One. Ku ogromnemu rozczarowaniu wielu graczy, bug został szybko naprawiony. Jak się jednak okazało, nie na długo. Niemal równo pięć miesięcy po tamtym wydarzeniu, a konkretnie w ubiegły piątek, w serwisie Reddit użytkownik ukrywający się pod pseudonimem EuSouRolezeira opublikował zrzut ekranu, prezentujący wynik drużyny po skończonej rozgrywce. Z pozoru nie ma na nim niczego dziwnego. Gdy jednak zwrócimy uwagę na drugą postać od lewej zauważymy, że ma ona skórkę dostępną wyłącznie na PlayStation 4, natomiast screen został zrobiony na Xboksie One. Wniosek może być tylko jeden – funkcja cross-play między konsolami firm Microsoft i Sony została ponownie, najprawdopodobniej przez pomyłkę, włączona.

Znajdź niepasujące elementy. / Źródło: Reddit - Fortnite znów umożliwił cross-platformową zabawę między PlayStation 4 a Xboksem One - wiadomość - 2018-01-22
Znajdź niepasujące elementy. / Źródło: Reddit

Jest to kolejny dowód na to, że na drodze stworzenia funkcji cross-play między PlayStation 4 a Xboksem One nie stoją problemy techniczne. Zapewne jest to kwestia kilku zmian w kodzie. Główną przeszkodą są jednak włodarze Sony. Przedstawiciele japońskiego giganta nie chcą nawet słyszeć o możliwości wspólnej rywalizacji pomiędzy miłośnikami ich konsoli a osobami, które wybrały platformę Microsoftu. Ich głównym argumentem przeciwko wprowadzeniu takiej opcji jest troska o bezpieczeństwo dzieci. Spora część społeczności nie wierzy jednak w taką intencję. Dla nich dużo bardziej wiarygodne jest to, że Sony, świadome zwycięstwa w tej generacji konsol, nie chce zawyżać bazy graczy w tytułach przeznaczonych na platformę jego największego konkurenta. Byłoby to dla Japończyków w dłuższej perspektywie po prostu nieopłacalne. Więcej na ten temat możecie przeczytać chociażby tutaj.

W temacie funkcji cross-play między PlayStation 4 a Xboksem One wciąż mamy zatem sytuację patową. Microsoftowi zależy na wprowadzeniu tej opcji, a Sony nie do końca chce pójść na taki układ. Nic nie wskazuje na to, by podejście obu firm miało się w przyszłości zmienić.