Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2023, 15:00

autor: Paweł "Froozyy" Woźniak

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki

Fortnite to nie tylko Battle Royale. Produkcja studia Epic Games oferuje również inne tryby rozgrywki, co może przekonać osoby, które jeszcze nie przetestowały tego tytułu, do dania mu szansy.

Źródło fot. Epic Games
i

Wielu graczom Fortnite kojarzy się przede wszystkim z podstawowym trybem Battle Royale z charakterystyczną mechaniką budowania. To dzięki niemu produkcja Epic Games rozwinęła skrzydła. Musicie jednak wiedzieć, że gra oferuje też kilka innych modeli rozgrywki. Mogą one zainteresować tych z Was, którzy nie czują się na siłach, aby rywalizować w standardowym trybie. W poniższym artykule przedstawiamy Wam wszystkie najważniejsze informacje w temacie opcji zabawy w Fortnite, a także podpowiadamy, którą z nich powinniście wybrać ze względu na osobiste preferencje.

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki - ilustracja #1
Fortnite to już nie tylko tryb Battle Royale. / Źródło: Materiały własne.

Battle Royale

Co to za tryb?

W Battle Royale setka graczy spotyka się na jednej mapie i walczy, aż na arenie pozostanie ostatni żywy śmiałek lub drużyna. Tryb ten charakteryzuje możliwość stawiania własnych konstrukcji z materiałów dostępnych na mapie.

Dla kogo jest ten tryb?

Ze względu na swoją unikalną mechanikę, tryb z budowaniem wyróżnia się wśród innych gier Battle Royale. Najlepiej odnajdą się w nim gracze, którzy szukają nowego wyzwania i poświęcą czas na naukę stawiania budowli.

Najpopularniejszym trybem w Fortnite jest oryginalny wariant Battle Royale, w ramach którego 100 graczy walczy na otwartej mapie o zwycięstwo. Tym, co wyróżnia tę wersję zabawy pośród podobnych gier, jest mechanika budowania – w trakcie rozgrywki gracze mogą zbierać surowce, a następnie używać ich do tworzenia rozmaitych konstrukcji, służących do schronienia się czy też przemieszczania w trudno dostępne miejsca. Pozostałe elementy są standardowe dla tego typu rozgrywki, dlatego też nie będziemy poświęcać im zbyt wiele miejsca w tym tekście.

W trakcie potyczek korzystamy z broni odnalezionych na mapie, a także przedmiotów leczniczych oraz specjalnych. Umiejętne ich używanie znacznie ułatwia rozgrywkę. Nie ma co jednak ukrywać – w tym trybie to mechanika budowania gra pierwsze skrzypce. Z jednej strony przyczyniło się to do sukcesu produkcji (unikalna funkcja przyciągnęła masę młodych graczy), wymaga jednak znacznie więcej czasu na ćwiczenia od gracza, aby grać na przyzwoitym poziomie.

W trybie Battle Royale możemy grać zarówno w pojedynkę, jak i ze znajomymi (w zespołach dwu-, trzy- oraz czteroosobowych). To również jedyny moduł rozgrywki, który posiada format rankingowy (tzw. Areny), gdzie gracze w ramach rozgrywek zyskują lub tracą punkty, określające poziom umiejętności i pomagające w doborze graczy o podobnych zdolnościach.

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki - ilustracja #2
Battle Royale wciąż króluje w Fortnite. / Źródło: Epic Games.

Zero Budowania

Co to za tryb?

Zero budowania to klasyczny tryb Battle Royale, całkowicie pozbawiony mechaniki budowania.

Dla kogo jest ten tryb?

Tryb Zero Budowania jest idealny dla osób, które od zawsze chciały zagrać w Fortnite’a, ale odstraszała ich wizja stawiania konstrukcji podczas każdej potyczki.

Dla tych, którym standardowa opcja zabawy w Fortnite nie przynosi satysfakcji, twórcy przygotowali w 2022 roku nową formę rozgrywki o nazwie Zero Budowania. Jest to tryb pozbawiony mechaniki budowania oraz zbierania surowców. Zamiast tego gracze dysponują dodatkową, samoregenerującą się osłoną, a postać ma większe możliwości przemieszczania się. Dzięki temu potyczki są szybsze i bardziej dynamiczne, a gracze nie muszą martwić się o to, czy dorównają weteranom, których umiejętności stawiania budowli początkującym mogą wydawać się nadludzkie.

Tryb Bez Budowania pojawił się w grze dopiero w zeszłym roku, ale twórcy pokładają w nim duże nadzieje i dbają o jego stały rozwój. To w końcu idealne miejsce dla zupełnie nowych graczy, których do tej pory od produkcji całkowicie odrzucała mechanika budowania. To również świetna opcja dla tych, którzy chcą namówić swoich znajomych do zagrania w Fortnite’a po raz pierwszy – tryb Bez Budowania pozwoli im zapoznać się z zasadami rządzącymi rozgrywką i da jasną odpowiedź, czy gra może sprawić jakąkolwiek przyjemność.

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki - ilustracja #3
Tryb bez budowania to świetne miejsce dla nowych graczy. / Źródło: Epic Games.

Tryb Kreatywny

Co to za tryb?

W Trybie Kreatywnym gracze mają możliwość kreowania własnych map i rozgrywek, a także brania udziału w tych stworzonych przez innych.

Dla kogo jest ten tryb?

Tryb Kreatywny to świetne miejsce dla graczy, którzy najlepiej czują się w tworzeniu własnych form rozgrywki lub szukają świeżych modeli zabawy.

W Trybie Kreatywnym twórcy udostępnili graczom możliwość tworzenia własnych map i trybów gry, co zaowocowało zupełnie nową treścią w ramach istniejącej produkcji. W Trybie Kreatywnym odnajdą się nie tylko ci, którzy pragną stworzyć coś własnego, ale przede wszystkim poszukiwacze odskoczni od standardowej rozgrywki. Wystarczy wspomnieć, że dzięki tej opcji możemy bawić się w zupełnie niepodobnych do Fortnite’a trybach, np. rywalizując z innymi na planszach przeznaczonych do ścigania się, a także ćwicząc swoją celność na specjalnie zaprojektowanych do tego mapach.

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki - ilustracja #4
W Trybie Kreatywnym możemy przebierać w modyfikacjach stworzonych przez innych graczy. / Źródło: Materiały własne.

Ratowanie Świata

Co to za tryb?

Ratowanie Świata to kooperacyjny tryb z nastawieniem na rozgrywkę PvE, w którym gracze muszą odpierać ataki nacierających potworów.

Dla kogo jest ten tryb?

Ratowanie Świata sprawdzi się przede wszystkim u osób preferujących zabawę PvE, połączoną z elementami survivalu.

Wielu z Was może nie wiedzieć, ale oryginalnie Fortnite nie był tworzony z myślą o trybie Battle Royale. Główną osią rozgrywki miała być kooperacja PvE, łącząca elementy strzelanki oraz budowania. Po ogromnym sukcesie, jaki odniósł wprowadzony później tryb Battle Royale, Ratowanie Świata zepchnięto na drugi plan, aczkolwiek wciąż można zagrać w tę część produkcji przygotowanej przez Epic Games. Warto jednak pamiętać, że odblokowanie tej opcji wymaga zakupu specjalnego pakietu dostępnego w grze.

Rozgrywka w Ratowaniu Świata opiera się na drużynowej współpracy i odpieraniu kolejnych ataków potworów. Wbrew pozorom ma ona wiele ciekawych i angażujących elementów, takich jak mechanika żywiołów atakujących stworów, które zmuszają nas do obierania odpowiedniej taktyki. Ratowanie Świata to również zabawa w tzw. „craftowanie”, czyli tworzenie broni oraz pułapek, a także wykonywanie szeregu fabularnych misji i odblokowywanie dodatkowych bohaterów. Jak więc widzicie, jest tutaj sporo do roboty i tryb może przypaść do gustu tym, którzy lubują się w produkcjach survialowych. Należy mieć jednak na uwadze, że obecnie twórcy nie aktualizują go tak często, jak pozostałe formy zabawy.

Fortnite nie jest tylko jedną grą! Główne tryby rozgrywki - ilustracja #5
Od Ratowania Świata wszystko się zaczęło. / Źródło: Materiały własne.

Fortnite przeszedł długą drogę, aby stać się produkcją, którą jest dzisiaj. Coś, co wzięło swój początek w zamyśle stworzenia gry survivalowej, przerodziło się w najpopularniejszą produkcję battle royale obecnych czasów. Mało tego, twórcy umożliwili rozgrywkę również tym osobom, którym nie przypadła do gusty mechanika budowania, a Tryb Kreatywny rozbudza wyobraźnię i pozwala kreować własną rozgrywkę w Fortnite. Trzeba przyznać, że niewiele produkcji może poszczycić się tak szeroką gamą dostępnych modeli zabawy.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą Epic Games.