Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 czerwca 2021, 19:55

Twórca Five Nights at Freddy's odchodzi na emeryturę; powodem groźby w Internecie

Scott Cawthon, twórca serii gier Five Nights at Freddy’s, ogłosił, że odchodzi na emeryturę. Czy to oznacza koniec popularnego cyklu horrorów?

Twórca serii gier Five Nights at Freddy’s, Scott Cawthon, poinformował fanów za pośrednictwem swojej strony internetowej, że odchodzi na deweloperską emeryturę. Ojciec popularnego cyklu horrorów wyjawił, że jego decyzja miała w dużej mierze podłoże polityczne. Pod adresem twórcy i jego rodziny pojawiały się bowiem groźby od ludzi, którym nie podobały się jego – rzekomo homofobiczne – poglądy oraz kandydaci, na których głosował. Żona dewelopera – będąca w szóstym miesiącu ciąży – miała nie móc spać z obawy, że pogróżki z Internetu znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Cawthon, nie zamierzając przepraszać za swoje poglądy ani tym bardziej ich zmieniać, uznał, że tworzenie gier nie jest tego wszystkiego warte, nawet jeśli on sam miałby w konsekwencji paść ofiarą tzw. kultury anulowania (cancel culture).

Scott Cawthon. Źródło: freddy-fazbears-pizza.fandom.com/wiki/Scott_Cawthon.

To jednak nie jedyny powód, gdyż Cawthon oznajmił, że produkowanie kolejnych odsłon FNAF zabierało mu zbyt dużo czasu. Twórca chciałby przeznaczyć go teraz na rzeczy, jakie zajmowały go przed sukcesem gier, a także na rodzinę, w tym na szóstkę dzieci (rozmiar najmłodszego porównał do borówki).

Czy to oznacza koniec Five Nights at Freddy’s? Cóż, nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka. Cawthon poinformował, że seria będzie kontynuowana przez kogoś innego – osobę, którą on sam wyznaczy i której ufa. Fani cyklu mogą więc spać spokojnie i czekać na stosowny komunikat.

To właśnie do nich Cawthon skierował słowa listu zamieszczonego na swojej stronie. Twórca podziękował im za siedmioletnie wsparcie, zapewniając, że miał udaną karierę i czuje się spełniony. Nic dziwnego, bowiem seria FNAF liczy kilkanaście odsłon, a kolejna z nich – o podtytule Security Breach – ma się ukazać na PC, PS4 i PS5 w drugiej połowie tego roku.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej