Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 sierpnia 2023, 13:25

autor: Adam Adamczyk

„Teraz ledwo spełniam minimalne wymagania” - gracze narzekają na aktualizację grafiki w popularnym MMO

Poprawa oprawy graficznej w Final Fantasy XIV pociągnie za sobą zwiększenie minimalnych wymagań gry. Części fanów to się nie podoba.

Źródło fot. Square Enix
i

Użycie stwierdzenia, że Final Fantasy XIV jest popularne, byłoby sporym niedopowiedzeniem. Tytuł nie miał łatwego startu, ale z czasem – po solidnym dopracowaniu całości – gra okazała się największym sukcesem kasowym w historii serii, a po debiucie dodatku Endwalker konieczne było nawet tymczasowe wstrzymanie sprzedaży produkcji, ponieważ serwery nie mogły pomieścić tak wielkiej liczby graczy.

Wspomniana odsłona cyklu FF jest nieustannie rozwijana, a niedawno poinformowaliśmy o zapowiedzi nowego dodatku o nazwie Dawntrail, który wprowadza mnóstwo zmian. Jedną z nich będzie usprawniona oprawa graficzna, ale nie wszystkim się to podoba.

Final Fantasy XIV nie będzie śmigać na starych komputerach

Dodatek Dawntrail wprowadzi nową krainę, zwiększy maksymalny poziom z 90. do 100., doda nowe misje i wrogów, a także poprawi grafikę. Z tą ostatnią nowością mają problem osoby, które od lat grały w Final Fantasy XIV na starszych komputerach z, powiedzmy sobie szczerze, słabą specyfikacją.

Nowe minimalne wymagania sprzętowe dla rozdzielczości 1280 x 720 px prezentują się następująco:

 1. Procesor: Intel Core i7-6700
 2. Karta graficzna: AMD Radeon RX 480 / Nvidia GeForce GTX 970 lub lepsza
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. System operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 5. Miejsce na dysku: 140 GB SSD

Nie są one co prawda szczególnie wygórowane, ale nie zmienia to faktu, że osoby, które grały wcześniej w FFXIV na minimalnych ustawieniach, na które pozwalał im ich słaby sprzęt, zostaną zmuszone do jego modernizacji lub zakupu nowego komputera. Dla porównania prezentujemy aktualne minimalne wymagania z karty gry na Steamie:

 1. Procesor: Intel Core i5 2.4 GHz lub wyżej
 2. Karta graficzna: AMD Radeon R7 260X / Nvidia GeForce GTX 750 lub lepsza
 3. Pamięć RAM: 4 GB
 4. System Operacyjny: Windows 10/11 64-bit
 5. Miejsce na dysku: 80 GB

Gracze wyrażają niezadowolenie

Głos niezadowolenia części graczy wybrzmiał wyraźnie na Reddicie.

A niech to, teraz ledwo spełniam minimalne wymagania. Będzie trzeba zrobić upgrade sprzętu.

– TheXIIILightning

Aktualne rekomendowane wymagania staną się minimalnymi.

– Devil-Hunter-Jax

Wow, moja karta graficzna spełni jedynie minimalne wymagania. To dołujące.

– Kearmo

Do problemu odniósł się także producent gry, Naoki Yoshida, który ogłosił, że Square Enix nie chce nikogo zmuszać do upgrade’owania komputerów do najwyższej specyfikacji, ale zakup nieco lepszego sprzętu pozwoli także grać w inne produkcje.

Na szczęście osoby, których komputery nie będą spełniać minimalnych wymagań, mają jeszcze sporo czasu na zakup nowych podzespołów, ponieważ poprawka graficzna wejdzie do gry wraz z dodatkiem Dawntrail, który zadebiutuje dopiero latem 2024 roku. Porównanie graficzne starego i nowego FFXIV możecie obejrzeć poniżej.

 1. Oficjalna strona gry

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

więcej