Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 16 lutego 2019, 14:26

Filmowa Diuna wyjdzie w listopadzie 2020 r. Do obsady dołącza Jason Momoa

Ekranizacja powieści Diuna w reżyserii Denisa Villeneuve'a w końcu otrzymała datę premiery. Film trafi do kin 20 listopada 2020 roku, także w formacie IMAX oraz technologii 3D.

Do tej pory o filmowej Diunie w reżyserii Denisa Villeneuve’a mówiło się głównie w kontekście kolejnych głośnych nazwisk, dołączających do obsady tego ambitnego projektu. Teraz wytwórnia Warner Bros. Pictures ujawniła, kiedy w końcu zobaczymy wydmy planety Arrakis na wielkim ekranie. Jak donosi The Hollywood Reporter, film zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych 20 listopada przyszłego roku (a biorąc pod uwagę skalę tego przedsięwzięcia, do polskich kin Diuna trafi z maksymalnie kilkudniowym opóźnieniem), także w formacie IMAX oraz w technologii trójwymiarowej.

Znany z Aquamana Jason Momoa w Diunie wcieli się w rolę mistrza miecza Duncana Idaho. - Filmowa Diuna wyjdzie w listopadzie 2020 r. Do obsady dołącza Jason Momoa - wiadomość - 2019-02-16
Znany z Aquamana Jason Momoa w Diunie wcieli się w rolę mistrza miecza Duncana Idaho.

Fani książkowego pierwowzoru (a także wszyscy miłośnicy science fiction) powinni zaznaczyć tę datę w kalendarzu, bo dotychczasowa lista osób zaangażowanych w tworzenie Diuny jest szalenie imponująca. Całość wyreżyseruje Denis Villeneuve, nominowany do Oscara twórca takich dzieł jak Nowy początek, Blade Runner 2049 czy Labirynt. Do udziału w projekcie udało się także nakłonić prawdziwie gwiazdorskie nazwiska. W filmie zobaczymy m.in. Timothéego Chalameta, Stellana Skarsgarda, Rebeccę Ferguson, Oscara Isaaca, Josha Brolina, Javiera Bardema, a ostatnio do obsady dołączył Jason Momoa, znany szerszej publice z ról Khala Drogo w serialu Gra o Tron czy tytułowego bohatera z ubiegłorocznego Aquamana. Biorąc pod uwagę absurdalnie utalentowaną ekipę tworzącą Diunę, aż trudno sobie wyobrazić, by miała się ona okazać niewypałem – i trzymamy kciuki, by tak się nie stało. Legendarna powieść Franka Herberta zdecydowanie zasługuje na godną ekranizację.

Filmowa Diuna wyjdzie w listopadzie 2020 r. Do obsady dołącza Jason Momoa - ilustracja #2

Powstała w 1965 roku powieść Diuna opowiada o losach rodu Atrydów, który po otrzymaniu w lenno bogatej w złoża substancji melanż planety Arrakis pada ofiarą spisku. Książęcy syn, Paul, wraz ze swoją matką uciekają z pogromu i starają się zyskać wsparcie tubylczej ludności koczowniczej – Fremenów. W 1984 roku książka została zekranizowana przez reżysera Davida Lyncha, tamta adaptacja nie zyskała jednak uznania w oczach krytyków. Na podstawie cyklu Herberta powstały także dwa miniseriale. Próbę ekranizacji Diuny podjął także legendarny chilijski twórca Alejandro Jodorowsky, jednak projekt nigdy nie osiągnął nawet fazy produkcji.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.