Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 marca 2018, 09:33

autor: Czarny Wilk

Film Tomb Raider z udanym debiutem

Mimo mieszanego odbioru wśród krytyków, najnowsza adaptacja popularnej serii gier Tomb Raider zaliczyła udany debiut w amerykańskich kinach. Obraz może się także pochwalić solidnym wynikiem osiągniętym w Chinach. Podobnie rzecz ma się z Czarną Panterą.

Choć na polską premierę kolejnej filmowej adaptacji Tomb Raidera musimy poczekać do kwietnia, obraz zadebiutował już na kilkudziesięciu rynkach, w tym najważniejszym – w Stanach Zjednoczonych. Podczas premierowego weekendu produkcja z Alicią Vikander w głównej roli poradziła sobie całkiem nieźle, mimo że nie udało się jej pokonać panującego od kilku tygodni króla Box Office – Czarnej Pantery.

Larze Croft nie udało się zdetronizować króla Wakandy. - Film Tomb Raider z udanym debiutem - wiadomość - 2018-03-19
Larze Croft nie udało się zdetronizować króla Wakandy.

Tomb Raider zarobił w debiutancki weekend w Stanach 23,5 miliona dolarów, co okazało się wynikiem o 3,5 mln niższym od rezultatu osiągniętego przez najnowszy film Marvela. Rezultat tytułu mieści się w oczekiwaniach producenta. Na rynkach międzynarodowych obraz zgromadził już ponad 100 milionów dolarów (w tym aż 41,1 miliona dolarów w trakcie premierowego weekendu w Chinach), co oznacza, że w sumie film ma na swoim koncie solidne 126 mln.

Studio raczej nie ma powodów do narzekań, zwłaszcza biorąc pod uwagę mieszany odbiór wśród recenzentów. Pierwsze recenzje podzieliły krytyków w zasadzie po równo, wraz ze spłynięciem kolejnych tekstów stosunek ocen pozytywnych i negatywnych przesunął się minimalnie na korzyść tych drugich i aktualnie film utrzymuje wynik 49% pozytywnych opinii w serwisie Rotten Tomatoes.

Tomb Raider to kolejna próba przeniesienia na kinowe ekrany przygód Lary Croft, bohaterki popularnej serii gier komputerowych. W rolę główną wcieliła się Alicia Vikander (Ex Machina, Testament młodości). Na ekranie towarzyszą jej również Dominic West, Walton Goggins i Daniel Wu. Obraz został wyreżyserowany przez Roara Uthauga. W naszym kraju film będzie wyświetlany od 8 kwietnia.

Tymczasem Black Panther dzięki dodatkowym 27 milionom na koncie ma już w sumie 600 mln dolarów pozyskanych w US, co czyni go siódmym najbardziej kasowym filmem w historii tamtego rynku. Dodając prawie drugie tyle wpływów z rynku międzynarodowego, obraz może się pochwalić zgromadzeniem 1,18 mld dolarów i tytułem 14. najlepiej zarabiającego filmu wszech czasów.

Pozycja

Tytuł filmu

Przychód weekendowy

Łączny przychód w USA

Łączny przychód na świecie

1.

Czarna Pantera (Black Panther)

27 mln

605,4 mln

1,182 mld

2.

Tomb Raider

23,5 mln

Nowość

126 mln

3.

I Can Only Imagine

17,1 mln

Nowość

-

4.

Pułapka czasu (A Wrinkle in Time)

16,6 mln

61,1 mln

71,7 mln

5.

Twój Simon (Love, Simon)

11,5 mln

Nowość

-

6.

Wieczór gier (Game Night)

5,6 mln

54,2 mln

84,7 mln

7.

Piotruś Królik (Peter Rabbit)

5,2 mln

102,4 mln

145,1 mln

8.

Nieznajomi: Ofiarowanie (Strangers: Prey at Night)

4,8 mln

18,6 mln

-

9.

Czerwona jaskółka (Red Sparrow)

4,5 mln

39,6 mln

106,2 mln

10.

Życzenie śmierci (Death Wish)

3,4 mln

29,9 mln

-