Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 lipca 2021, 16:19

FIFA 22 - w trybie kariery stworzymy własny klub

FIFA 22 powinna przypaść do gustu fanom trybu kariery. EA Sports umożliwi graczom stworzenie od podstaw własnego klubu i poprowadzenie go na szczyt.

Podczas oficjalnej zapowiedzi gry FIFA 22 dostaliśmy garść informacji o tym, jak będzie wyglądać nowa odsłona cyklu. Większość przedstawionych przez EA Sports nowości dotyczyło wykorzystania mocy konsol nowej generacji oraz ciekawostek pokroju wprowadzenia bohaterów FUT w trybie Ultimate Team. Na oficjalnej stronie gry można jednak znaleźć jeszcze jedną szalenie ciekawą wiadomość – w FIF-ie 22 dostaniemy możliwość stworzenia od podstaw własnego klubu w trybie kariery.

Tryb kariery menedżera był od wielu lat ignorowany przez Electronic Arts, a fani uszczypliwie wytykali „elektronikom”, że skupiają się za bardzo na rozwoju FUT-a, przez co zaniedbują inne moduły gry. FIFA 21 przyniosła pod tym względem gigantyczne zmiany – całkowicie przebudowała doświadczenie w karierze oraz dodała mnóstwo nowych elementów, takich jak symulacja na żywo, możliwość zmiany pozycji zawodnika i wiele innych. Okazuje się, że EA Sports planuje podążać ścieżką wytyczoną rok temu i FIFA 22 także przyniesie zmiany w tym zakresie, a największą z nich ma być wspomniana możliwość stworzenia własnego klubu.

Fani od dawna domagali się wprowadzenia takiego rozwiązania do ich ulubionej serii. W przeszłości mogliśmy kreować swoje zespoły w Centrum Tworzenia (od FIF-y 12 do FIF-y 14 włącznie), by potem umieszczać je w dowolnej lidze w karierze, ale opcje edycji były tam bardzo ubogie, a poza tym ono samo bardzo szybko zostało usunięte z cyklu. Nie jest jeszcze do końca jasne, jak będzie wyglądać cały ten proces w przypadku FIF-y 22. Na oficjalnej stronie gry widnieje następujący opis: „Stwórz klub i poprowadź swoich zawodników od kandydatów do spadku do statusu jednego z najlepszych zespołów świata”. Sugeruje to, że utworzona przez nas drużyna nie będzie od razu bić się o mistrzostwo, a naszym pierwszym zadaniem będzie wyprowadzenie jej z dna tabeli i walka o utrzymanie w lidze. Z czasem wytrawni menedżerowie powinni jednak być w stanie doprowadzić swoje kluby na sam szczyt i zakupić do nich największe gwiazdy światowego futbolu.

Co ciekawe, bardzo podobny (jeśli nie identyczny) mechanizm funkcjonuje od dawna w serii PES, gdzie gracze mogą stworzyć w trybie Master League swój zespół, a gra daje im kilkunastu przeciętnych zawodników. Dzięki osiąganiu dobrych wyników zarabiamy pieniądze, za które możemy pozyskiwać coraz lepszych piłkarzy. Być może na podobnych zasadach będzie to działać w FIF-ie 22.

Na koniec warto wspomnieć, że EA obiecuje, iż zmiany zajdą także w karierze zawodnika, w której kierujemy tylko jednym piłkarzem (odpowiednika dawnego trybu „Zostań gwiazdą”). Nie wiemy jednak jeszcze, czego możemy się spodziewać.

FIFA 22 trafi 1 października 2021 roku na PlayStation 4, PlayStation 5, Xboksa One, Xboksa Series X/S, pecety i Google Stadię. Na Nintendo Switchu tego samego dnia zagracie w okrojoną wersję nazwaną FIFA 22: Legacy Edition.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

Pisanie ma we krwi, zawsze lubił dłuższe formy wypowiedzi. Swoimi przemyśleniami na temat gier dzielił się na różnych grupach tematycznych i zarywał noce dyskutując z kuzynem o nowościach w każdej kolejnej FIF-ie. Z wykształcenia prawnik, ale miłość do sprzętu komputerowego i gier zaciągnęła go do GOL-a, gdzie pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce. Obecnie redaguje i nadzoruje działanie newsroomu technologicznego. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową FIF-ę i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

E3 2021