Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 lipca 2021, 21:02

FIFA 22 - oficjalna zapowiedź i pierwszy zwiastun

EA Sports zaprezentowało pierwszy zwiastun nadchodzącej FIF-y 22 i podzieliło się z nami informacjami o nowościach, które mają zrewolucjonizować rozgrywkę.

Po wielu tygodniach oczekiwania i dziesiątkach przecieków w końcu dostaliśmy oficjalną zapowiedź gry FIFA 22. EA Sports opublikowało pierwszy zwiastun produkcji oraz umożliwiło składanie zamówień przedpremierowych.

Electronic Arts opisuje FIF-ę 22 jako prawdziwą rewolucję w grach piłkarskich. Poczujemy ją jednak wyłącznie na PlayStation 5, Xboksie Series X/S i Google Stadii, gdyż tylko na te platformy trafi technologia HyperMotion (o której więcej dowiecie się za chwilę).

EA Sports wyróżniło osiem kluczowych cech HyperMotion, które mają sprawić, że FIFA 22 będzie najbardziej realistyczną i najlepszą odsłoną serii w historii. Zerknijcie na nie i sami oceńcie, czy przemawiają do Was takie nowości.

Dogłębny zapis meczu 11 na 11 – dzięki specjalnym strojom Xsens EA Sports mogło dokładnie zarejestrować każdy ruch zawodnika w trakcie prawdziwego meczu. Ta technologia pozwoliła na zebranie mnóstwa danych, które zostały przeniesione na wirtualna murawę.

Uczenie SI – zaawansowany algorytm uczenia maszynowego przeanalizował ponad 8,7 miliona klatek ze specjalnych sesji meczowych i na ich podstawie tworzy realistycznie wyglądające animacje ruchu, strzelania, podawania i innye zachowania piłkarzy na boisku.

Realistyczny ruch całego zespołu – wspomniane wcześniej stroje Xsens pozwoliły na dodanie do gry ponad 4000 nowych animacji poruszania się całej drużyny. Dzięki temu mecze mają być bardziej dynamiczne, a reakcje zawodników szybsze i naturalniejsze.

Taktyczna SI (w ataku i obronie) – mnóstwo nowych danych na temat zachowania piłkarzy w połączeniu ze zwiększoną mocą obliczeniową konsol nowej generacji ma zwiększyć realizm zachowania taktycznego zespołów. W ataku specjalny algorytm sprawi, że nasi piłkarze lepiej się ustawią i podejdą do podania, a w obronie nie będą już łamać formacji i lepiej zabezpieczą wolne obszary boiska.

ML-Flow – to nowy algorytm uczenia maszynowego tworzący na bieżąco nowe animacje na podstawie analizy zachowania prawdziwych piłkarzy podczas meczu.

Fizyczna walka w powietrzu – rozbudowany system interakcji pomiędzy piłkarzami poprawi realizm starć w powietrzu. Zawodnicy będą się przepychać, ciągnąć i spróbują znaleźć sobie najlepszą pozycję do oddania strzału. Gra głową może być bardzo istotnym elementem FIF-y 22.

Pewne panowanie nad piłką – dłuższe i płynniejsze animacje przyjmowania piłki na dwa kontakty spowodują, że zawodnicy zwinniej i bardziej naturalnie powinni rozgrywać i osłaniać piłkę. Daje to wiele nowych możliwości podczas wyprowadzania kontrataków ze zmianą tempa gry.

Humanizacja piłkarzy – ten nieco dziwnie brzmiący podpunkt ma stanowić kolejny krok w kierunku zbliżenia FIF-y do prawdziwego meczu. Dzięki tej funkcji zobaczymy „żywszych” piłkarzy, którzy mogą gestykulować, komunikować się z kolegami i zachowywać odpowiednio do sytuacji na boisku.

Dowiedzieliśmy się także nieco więcej o tajemniczym FUT Heroes Club. Mają należeć do niego zawodnicy, którzy nie osiągnęli statusu równego ikonom, ale w trakcie trwania swojej kariery dostarczyli kibicom niezapomnianych wrażeń i zapadli im głęboko w pamięć. Wprowadzi to jeszcze większą niż do tej pory nutkę nostalgii i może przyciągnąć do serii starszych graczy, pamiętających czasy swoich dawnych idoli. Piłkarze FUT Heroes Club będą mieli zielone (prawie maksymalne) połączenie z przedstawicielami klubów z określonej ligi. Powinno to ułatwić proces budowania drużyny marzeń i poprawić zgranie drużyny.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszą część listy piłkarzy należących do FUT Heroes Club, a następna powinna trafić do nas w okolicach sierpnia.

Lista kart FUT Heroes Club w FIF-ie 22:

  • Abédi Ayew Pelé – 89 punktów oceny ogólnej
  • Tim Cahill - 85 punktów oceny ogólnej
  • Robbie Keane – 86 punktów oceny ogólnej
  • Fernando Morientes – 88 punktów oceny ogólnej
  • Mario Gomez – 88 punktów oceny ogólnej
  • Sami Al-Jaber - 86 punktów oceny ogólnej
  • Jorge Campos – 87 punktów oceny ogólnej
  • Diego Milito 88 - punktów oceny ogólnej
  • Clint Dempsey – 85 punktów oceny ogólnej

Na koniec warto ostudzić nieco emocje i przypomnieć, że ładne, prerenderowane filmiki to jeszcze nie wszystko i najważniejsze z perspektywy fanów serii będzie to, jak prezentuje się rozgrywka. Nieco więcej na jej temat powinniśmy dowiedzieć się już wkrótce, więc przygotujcie się na kolejne materiały związane z FIF-ą 22.

FIFA 22 trafi 1 października 2021 roku na PlayStation 4, PlayStation 5, Xboksa One, Xboksa Series X/S, pecety i Google Stadię. Już teraz możecie jednak składać zamówienia przedpremierowe, a zakup edycji Ultimate zapewni Wam dostęp do gry cztery dni wcześniej – już 27 września.

Podczas prezentacji nie padło ani jedno słowo dotyczące wersji na konsolę Nintendo Switch, ale nieco później w ofercie większości sklepów z grami pojawiła się FIFA 22: Legacy Edition na Switcha. Niestety oznacza to, że już po raz trzeci z rzędu posiadacze hybrydowego sprzętu Nintendo dostaną FIF-ę 19 ze zaktualizowanymi składami i strojami, bez żadnej nowej zawartości.