Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 czerwca 2021, 11:40

autor: Adrian Werner

Far Cry 6 bez edytora map i trybu Far Cry Arcade

Deweloperzy z firmy Ubisoft poinformowali, że w Far Cry 6 zabraknie możliwości tworzenia własnych map.

W SKRÓCIE:
  • w Far Cry 6 zabraknie trybu Far Cry Arcade,
  • nie dostaniemy również edytora map,
  • pojawi się za to jakiś rodzaj aktywności po przejściu kampanii.

Mamy złe wieści dla fanów Far Cry Arcade. Okazuje się, że w grze Far Cry 6 zabraknie edytora map. Informację tę ujawnili deweloperzy odpowiadając na pytania fanów podczas sesji AMA w serwisie Reddit.

Twórcy tłumaczą, że nie była to łatwa decyzja, ale ostatecznie podjęto ją po to, aby zespół mógł w pełni skoncentrować się na kampanii. Nie znaczy to jednak, że po przejściu kampanii nie czekają na nas nowe atrakcje. W wywiadzie z kanałem JoRaptor główny projektant David Grivel zdradził, że w Far Cry 6 ukończenie głównego wątku nie będzie końcem zabawy. Nie zdradził jednak konkretów. Więcej informacji ma zostać ujawnionych w trakcie E3.

Mimo takich zapewnień trudno nie czuć rozczarowania. Możliwość tworzenia własnych map jest bowiem tradycją tego cyklu. W przypadku Far Cry mogliśmy korzystać z typowych narzędzi moderskich, a od czasu Far Cry 2 każda główna odsłona marki oddawała w ręce graczy prosty w obsłudze edytor, z którego mogli korzystać nawet użytkownicy konsol. Funkcja ta powróciła potem także w FC3 i 4.

Do czasu Far Cry 5 narzędzia tego typu służyły głównie do tworzenia map do multiplayera (co-opa w przypadku „czwórki”). FC5 wprowadziło w tej kwestii rewolucję czyniąc edytor elementem trybu Far Cry Arcade, pozwalającego na tworzenie poziomów do zabawy solo, w kooperacji lub w PvP. Co więcej, nie byliśmy ograniczeni tylko do elementów z jednej gry. Gracze mogli wyszaleć się twórczo korzystając z tysięcy obiektów i modeli, pochodzących zarówno ze wcześniejszych odsłon cyklu, ale również z innych produkcji Ubisoftu, takich jak serie Assassin’s Creed i Watch Dogs.

Far Cry Arcade okazało się czymś wspaniałym. Przez kilka lat fani opracowali niezliczone godne uwagi mapy, a kolejne dodawane są codziennie. Dzięki temu trybowi w Far Cry 5 można władować kilkaset godzin i się nie znudzić. Fakt, że tej opcji zabraknie w Far Cry 6 jest więc bardzo rozczarowujący. Mam nadzieję, że Ubisoft zlituje się i chociaż udostępni w Far Cry Arcade obiekty i bronie z FC6, ale nawet jeśli to nastąpi, to raczej nie ma co liczyć na to, że w edytorze pojawi się możliwość korzystania się także z nowych mechanizmów rozgrywki, które obiecuje „szóstka”.

Przypomnijmy, że Far Cry 6 ukaże się 7 października 2021 roku. Tytuł zmierza na PC, konsole PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbos Series X/S oraz na platformę streamingową Google Stadia.

  1. Far Cry 6 - trochę wojenny horror, trochę komedia dla nastolatków
  2. Far Cry 6 - strona oficjalna
  3. Far Cry 6 - pierwszy gameplay; premiera w październiku
E3 2021