Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 4 lipca 2022, 13:07

Po niemal 20 latach fani naprawili grę; to biały kruk kosztujący fortunę

Silent Hill 2 w wersji na nowsze systemy PC od lat cierpiał na krytycznego buga, który uniemożliwiał rozgrywkę. Fanowska aktualizacja rozwiązuje ten problem, usuwając niemal dwudziestoletni błąd.

Nie da się zaprzeczyć, że Silent Hill 2 jest jednym z najbardziej kultowych przedstawicieli gatunku survival horrorów, który ukształtował ten gatunek na kolejne lata. Gra pierwotnie wydana na PS2 przysparzała jednak wielu problemów właścicielom komputerów osobistych, jako że port na PC cierpiał z powodu dużej liczby bugów – nawet takich, które uniemożliwiały rozgrywkę.

Zespół fanów Cichego Wzgórza postanowił naprawić klasykę sprzed lat, tworząc modyfikację Silent Hill 2: Enhanced Edition na PC, która naprawia wiele problemów oryginału.

  1. Silent Hill 2: Enhanced Edition - pobierz mod
  2. Oficjalna strona modyfikacji

Koniec z crashami

Największym usprawnieniem wprowadzonym przez moderski zespół jest wyeliminowanie buga audio, który doprowadzał do „wykrzaczania się” gry.

W oryginalnym wydaniu Silent Hill 2 na PC silnik audio z jakiegoś powodu był niekompatybilny z wielordzeniowymi procesorami, co powodowało zapętlenie dźwięku z gry, a w konsekwencji – całkowitą awarię. Dotychczas konieczne było uruchomienie gry, korzystając wyłącznie z jednego rdzenia procesora.

Najnowsza (już ósma) aktualizacja do SH2: Enhanced Edition rozprawia się z tym problemem, o czym mowa w materiale poniżej:

Biały kruk w nowych szatach

Oprócz rozprawienia się z krytycznym błędem, twórcy Enhanced Edition zajęli się masą usprawnień w wielu aspektach gry, takich jak przebudowa silnika audio od podstaw (czemu m.in. zawdzięczamy pozbycie się błędu), poprawy w grafice (zarówno w trakcie rozgrywki, jak i podczas cutscenek), a także wielu, wielu innych.

Jeśli chcecie prześledzić historię aktualizacji naprawionego Silent Hilla 2, to znajdziecie ją na kanale YouTube twórców – Town of Silent Hill – gdzie regularnie publikowane są filmy przybliżające kolejne „fixy” klasyka sprzed lat.

Chociaż to wszystko brzmi bardzo pięknie, to niestety osoby, które po raz pierwszy chciałyby posmakować klasyki horroru w odświeżonej oprawie, mogą się nieco zniechęcić, jeśli zobaczą ceny pudełkowych edycji gry. Posiadanie fizycznego egzemplarza jest wymagane do odpalenia modyfikacji (SH2 nie jest dostępne w sprzedaży cyfrowej), a ten potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych na internetowych aukcjach.

Osoby, które posiadają pudełkowe wydanie Silent Hilla 2, mogą skorzystać z dobrodziejstw Enhanced Edition i na własnej skórze przekonać się, czy modyfikacja robi aż taką różnicę.

  1. Silent Hill 2 – recenzja gry
  2. Polski Bloober Team tworzy remake Silent Hill 2 (przeciek) [Aktualizacja]