Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2023, 15:47

Paryż w skali 1:1 w ETS2 zachwyca fanów

Paryski mod do Euro Truck Simulator 2 daleki jest od ukończenia, ale i tak przyciągnął uwagę graczy.

Źródło fot. fisherm | SCS Software.
i

Po ponad 10 latach twórcy Euro Truck Simulatora 2 nadal rozwijają swój europejski symulator oraz jego amerykańskiego młodszego brata. Mimo to także fani majstrują przy tej popularnej produkcji, poprawiając lokacje i rozgrywkę lub zupełnie je przebudowując. Albo też odtwarzając w ETS2 cały Paryż w skali jeden do jednego.

  1. Mapa Paris 1:1 w serwisie ShareMods

Internauta o ksywce fisherm przedstawił swój projekt (do pobrania w formie archiwum o rozmiarze 761,4 MB) już rok temu, ale tylko na screenach. Nawet teraz, po czterech latach prac i udostępnieniu publicznej wersji Paris 1:1, moder podkreślił, że mapa Paryża jest daleka od ukończenia. Stąd m.in. okazjonalny brak tekstur oraz tymczasowe zamienniki dla różnych obiektów.

Mimo tego oraz konieczności założenia nowego profilu w celu uruchomienia mapy, wirtualny Paryż wzbudził spore zainteresowanie. Po części dlatego twórca go udostępnił; screeny pokazujące katedrę Notre Dame, Luwr oraz budynek paryskiej opery Palais Garnier zachwyciły użytkowników oficjalnego forum studia SCS (oraz serwisu Reddit).

Dzieło fisherm doczekało się nawet dwóch powiązanych projektów od innych moderów. Pierwszym z nich jest „nieoficjalna” aktualizacja użytkownika Quaristice. Patch usuwa wiele błędów oraz wprowadza rozmaite inne poprawki, w tym większe natężenie ruchu (kosztem liczby klatek na sekundę w nocy; twórca doradza, by zrezygnować z jazdy po zmroku).

Paryż w skali 1:1 w ETS2 zachwyca fanów - ilustracja #1

Fani zmienili Euro Truck Simulator 2 w Paris Truck Simulator.Źródło: fisherm | SCS Software.

Drugim z tych modów jest narzędzie przygotowane przez Georges93, które pozwala połączyć Paris 1:1 ze stworzonym przez niego Île-de-France. W efekcie rozszerza to mapę o tereny tytułowej aglomeracji skupione wokół Paryża, co nieco wydłuża dostępne trasy. Wymaga to utworzenia kolejnego profilu, na którym uruchamiamy grę tylko z włączonym „łącznikiem” (paris121_suburbs.mbd), bez uwzględniania każdego moda z osobna.

Fisherm podkreślił, że obecnie Paris 1:1 to tylko „szkic roboczy”, a ukończenie mapy zajmie mu jeszcze kilka lat. Zwłaszcza że na razie internauta robi sobie przerwę i raczej nie wróci do projektu przed ukończeniem Dziedzictwa Hogwartu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej