Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 listopada 2021, 14:19

Eternals z rozczarowującym otwarciem w amerykańskich kinach

Film Eternals wygrał weekendowy box office w USA. Mimo to uzyskane przez niego wyniki są gorsze, niż prognozowano.

Poznaliśmy wyniki weekendu otwarcia filmu Eternals. W trzy pierwsze dni najnowsza produkcja Marvela zarobiła w USA 71 mln dolarów. Z kolei wpływy ze sprzedaży biletów na całym świecie wyniosły łącznie 161,7 mln dolarów. W tym roku lepszy globalny debiut zaliczyli tylko Szybcy i wściekli 9.

Mogłoby się wydawać, że są to dobre wyniki, ale tak naprawdę producenci mają powody do niepokoju. 71 mln dolarów wystarczyło, aby zapewnić Eternals pozycję lidera amerykańskiego box office, ale jest to kwota niższa niż się spodziewano. Prognozowano bowiem otwarcie na poziomie 75 mln dolarów, a niektóre sieci kinowe liczyły nawet na 80-85 mln dolarów.

Jest to również najgorsze amerykańskie otwarcie tego roku wśród filmów Marvela. Black Widow w premierowy weekend zarobiła w USA 80,4 mln dolarów, a Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings – 75,4 mln. Z kolei Venom 2: Carnage uzyskał 90 mln dolarów.

Co gorsza, wielu analityków spodziewa się, że po weekendzie Eternals zaliczy bardzo mocny spadek, znacznie ostrzejszy niż w przypadku typowych filmów Marvela. Wynika to z dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są kiepskie recenzje. To najgorzej oceniany film wchodzący w skład Marvel Cinematic Universe. Według serwisu Rotten Tomatoes tylko 48% krytyków wypowiada się o tym obrazie pozytywnie.

Również sami widzowie nie są zachwyceni filmem. W sieciowych serwisach ma on co prawda dobre oceny użytkowników (na Rotten Tomatoes jest to 81%), ale takie wyniki nie odzwierciedlają nastawienia masowej publiczności. Tę najlepiej oddają wyniki badań Cinemascore, przeprowadzanych wśród widzów po kinowych seansach. Eternals uzyskało ocenę B. Do tej pory najniższą notą filmów z MCU było A-.

W miniony weekend numerem dwa na amerykańskim rynku była Diuna. W sumie na całym świecie film zarobił już ponad 330 mln dolarów. Ostatnie miejsce na podium zajął Nie czas umierać. Na wszystkich rynkach najnowsze przygody Jamesa Bonda do tej pory wygenerowały 667 mln dolarów przychodów.

  1. Oficjalna strona Marvela