Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 stycznia 2022, 15:30

ESL sprzedane Saudyjczykom za miliard dolarów

Saudyjskie Savvy Gaming Group przejmuje za zawrotną kwotę miliarda dolarów ESL i FACEIT. Niektórzy gracze i fani zmagań e-sportowych nie są zadowoleni z zaistniałej sytuacji.

Modern Times Group sprzedało organizację e-sportową Electronic Sports League (ESL) saudyjskiej firmie Savvy Gaming Group. Jednocześnie, jak możemy przeczytać na Twitterze, FACEIT połączyło się z ESL, tworząc grupę ESL FACEIT. Łączna kwota transakcji wynosi miliard dolarów (ponad 4 miliardy złotych).

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się z wami wiadomością, iż dzisiaj łączymy się z ESL, tworząc ESL FACEIT Group. (…) Razem, dzięki połączeniu sił, będziemy w stanie udoskonalić oferowane przez nas produkty oraz rozwijać nasze inicjatywy skierowane do graczy, zespołów i fanów. (…) 10 lat temu rozpoczęliśmy projekt z ambicją stworzenia otwartej platformy dla profesjonalnych rozgrywek. Chcielibyśmy podziękować wszystkim graczom i partnerom, którzy byli częścią tej niesamowitej podróży – czytamy we wpisie na twitterowym koncie FACEIT.

ESL sprzedane Saudyjczykom za miliard dolarów - ilustracja #1

Warto zaznaczyć, że Savvy Gaming Group jest wspierane finansowo przez rząd Arabii Saudyjskiej. Ten sam Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF) zakupił niedawno klub piłkarski Newcastle United. Saudyjski PIF, który reinwestuje dochody z ropy naftowej, jest uważany za jeden z największych na świecie tego typu tworów.

Na czele funduszu stoi książę koronny Muhammad ibn Salman. Był on podejrzany m.in. przez CIA oraz tureckich śledczych o zlecenie morderstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego z 2018 roku, którego dokonano w saudyjskim konsulacie w Stambule. Z tego powodu, a także w związku z łamaniem zapisów Powszechnej deklaracji praw człowieka w Arabii Saudyjskiej, wiele osób nie jest entuzjastycznie nastawionych do przejęcia ESL przez firmę zależną od PIF. Podobne nastroje panowały przy okazji kupna klubu Newcastle United – chociaż nowi włodarze zespołu zarzekali się, że nie są ściśle powiązani z saudyjskim rządem.

Funduszem kieruje także biznesmen Yasir Al-Rumayyan, który zasiada w zarządach Ubera, SoftBank Group oraz Reliance Industries, czyli największej spółki notowanej na indyjskiej giełdzie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że PIF ma udziały również w takich firmach jak Disney, Facebook czy Starbucks – a to zapewne tylko wierzchołek góry lodowej.

Wielu graczy i obserwatorów sceny e-sportowej nie wydaje się zachwyconych transakcją. Na Reddicie wywiązała się żywiołowa dyskusja na ten temat. Nie brakuje skrajnych opinii i rozczarowania zaistniałą sytuacją. Użytkownicy podnoszą m.in. kwestie związane z prawną sytuacją kobiet w Arabii Saudyjskiej i wieszczą koniec żeńskich rozgrywek e-sportowych. Jednak niektórzy gracze są innego zdania.

Do mnie dotarła informacja, że liga żeńska poszerza się o region Ameryki Południowej – napisał PuzzleheadedPainOuch.

Nie dziwi mnie to. [Arabia Saudyjska – dop. red.] lubi takie pozorne ruchy, żeby odwrócić uwagę od szokująco złej sytuacji kobiet w tamtym kraju – odpowiedział General_Scipio.

Inni „pierwszoligowi” organizatorzy wydarzeń e-sportowych nie mogli równać się z ESL nawet przed fuzją z FACEIT. Zaistniała sytuacja może więc okazać się trudna dla takich firm jak Major League Gaming, Gfinity czy Blast Premier.