Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lipca 2020, 16:25

autor: Lazlo

Egzemplarz Super Mario Bros. został sprzedany za ponad 450 tys. zł

Oryginalnie zapakowana kopia gry Super Mario Bros. została zlicytowana za nieco ponad 450 tys. złotych. Udało się pobić w ten sposób rekord sprzed roku, gdy ten sam tytuł osiągnął cenę nieco poniżej 400 tys. złotych.

Egzemplarz Super Mario Bros. został sprzedany za ponad 450 tys. zł - ilustracja #1
Lata lecą, a Mario Bros. drożeją…
W SKRÓCIE:
  • Oryginalnie zapakowany kartridż z grą Super Mario Bros. został sprzedany na aukcji za nieco ponad 450 tysięcy złotych.
  • Jest to najwyższa cena osiągnięta przez grę komputerową w historii.

Zaplombowany kartridż z Super Mario Bros. został sprzedany na aukcji za nieco ponad 450 tysięcy złotych (114 tysięcy dolarów). Jest to najwyższa cena w historii osiągnięta przez grę komputerową.

Nośnik z 1985 roku został sprzedany w piątek 10 lipca na publicznej aukcji starych komiksów oraz sztuki prowadzonej przez dom Heritage Auctions z Dallas w Teksasie. Cena 35-letniego egzemplarza gry podbijana była aż 29 razy, co pozwoliło pobić stary rekord, ustanowiony przez inną kopię tego samego tytułu w lutym ubiegłego roku. Oryginalnie zapakowany nośnik z Super Mario Bros. sprzedany wtedy został za niecałe 400 tysięcy złotych (100 150 dolarów).

Egzemplarz Super Mario Bros. został sprzedany za ponad 450 tys. zł - ilustracja #2

Co w tej kopii tak wyjątkowego?

Jest to jeden z najlepiej zachowanych kartridży Super Mario Bros., który kiedykolwiek trafił na aukcję. Jego stan został oceniony przez ekspertów na 9,4 w 10-punktowej skali. Opakowanie ma także nienaruszoną tekturową zawieszkę, co dodatkowo podniosło wartość przedmiotu.

To egzemplarz z jednej z krótkich serii, gdy gra pakowana była w pudełka z tekturową zawieszką pod zewnętrzną warstwą folii. Oznacza to, że jest to jeden z pierwszych wariantów opakowania od momentu, w którym Nintendo zaczęło używać folii termokurczliwej zamiast naklejek do plombowania gier - wyjaśnia dom aukcyjny Heritage Auctions.

Nie tylko kopia Super Mario Bros. osiągnęła tego dnia tak wysoką cenę. Inna perełka - prototyp konsoli Sega Pluto oznaczony numerem 02 - została zlicytowana za 332 tys. złotych (84 tysiące dolarów). Tymczasem inna gra na konsolę NES, Mike Tyson's Punch-Out!!, osiągnęła cenę niecałych 200 tys. zł (50 400 dolarów). Powyższe kwoty robią wrażenie. Kto wie, może warto zajrzeć do piwnicy lub na strych, a przypadkiem i nam zdarzy się znaleźć taką perełkę?