Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 listopada 2018, 14:30

autor: Miłosz "AlexB" Szubert

Dziś debiutuje Kursk - inspirowana faktami polska przygodówka FPP [News zaktualizowany]

Dziś na PC debiutuje Kursk – oparta na prawdziwych wydarzeniach przygodówka utrzymana w klimatach szpiegowskiego thrillera od polskiego studia Jujubee. W pierwszej połowie przyszłego roku ukażą się również wersje na PlayStation 4 oraz Xboksa One.

[Aktualizacja] Kursk jest już dostępny na Steamie i okazało się, że wcześniejsze informacje od deweloperów dotyczące ceny nie do końca odpowiadają prawdzie. Na standardową wersję tytułu na platformie firmy Valve trzeba wydać 99,99 złotych (do 14 listopada można ją jednak dostać za 84,99 złotych w ramach promocji). Istnieje również opcja dokupienia za 53,99 złotych planszówki KURSK: The Board Game, którą należy samodzielnie wydrukować.

W sierpniu minęło osiemnaście lat od zatonięcia rosyjskiego okrętu podwodnego K-141 Kursk. W tej okropnej tragedii zginęło 118 marynarzy. To bez wątpienia niezwykle bolesne dla wielu wydarzenie postarało się upamiętnić katowickie studio Jujubee w swojej pierwszoosobowej przygodówce Kursk, która dziś debiutuje w wersji na PC. Tytuł zostanie odblokowany na platformie Steam około godziny 19:00. Będzie on posiadał pełną polską lokalizację (obejmującą zarówno napisy, jak i dialogi).

Historia Kurska jest niezwykle delikatną kwestią. Czy studio Jujubee udźwignęło jej ciężar? - Dziś debiutuje Kursk - inspirowana faktami polska przygodówka FPP [News zaktualizowany] - wiadomość - 2018-11-07
Historia Kurska jest niezwykle delikatną kwestią. Czy studio Jujubee udźwignęło jej ciężar?

Kursk będzie dostępny do kupienia w dwóch wersjach – standardowej, kosztującej według informacji dewelopera 129,99 złotych, w której znajdziemy grę, zestaw tapet, soundtrack oraz cyfrowy artbook w formacie PDF, i kolekcjonerskiej, wycenionej na 159,99 złotych, oferującej dodatkowo DLC Kengir o ucieczce z gułagu, planszówkę KURSK: The Board Game (do samodzielnego wydruku), a także ebook z nowelką O.R.P.

Gra Kursk została zapowiedziana w maju 2015 roku i od początku wzbudzała pewne kontrowersje. Ostatecznie dotyka ona bardzo drażliwego, również pod względem politycznym, tematu. Oliwy do ognia dolewa fakt, że opowieść utrzymana jest w klimatach thrillera szpiegowskiego, a główny bohater to agent obcego wywiadu, którego zadaniem jest zdobycie tajnych informacji dotyczących rewolucyjnych torped i uniknięcie zdemaskowania. Z drugiej strony, twórcy z dumą określają swoją produkcję jako „przygodowo-dokumentalną” i zaznaczają, że położyli duży nacisk na realizm, choć historia nie pokrywa się z oficjalną wersją zdarzeń.

Gdy dojdzie do wybuchu, Kursk zmieni się w pełnoprawny survival. - Dziś debiutuje Kursk - inspirowana faktami polska przygodówka FPP [News zaktualizowany] - wiadomość - 2018-11-07
Gdy dojdzie do wybuchu, Kursk zmieni się w pełnoprawny survival.

Jeśli interesuje Was gra Kursk i zastanawiacie się nad kupnem, zachęcamy do zapoznania się najpierw z oficjalnymi wymaganiami sprzętowymi. Są one dostępne poniżej.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Procesor: Dual Core 3.2Ghz
  2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 670
  3. Pamięć: 8 GB RAM
  4. Miejsce na dysku: 15 GB
  5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7/8/10

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

  1. Procesor: Quad Core 3.2Ghz
  2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1080
  3. Pamięć: 12 GB RAM
  4. Miejsce na dysku: 15 GB
  5. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7/8/10

Przypominamy, że w planach jest również wydanie gry na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Nastąpi to jednak dopiero w pierwszej połowie 2019 roku.

Historia okrętu Kursk wkrótce zagości również na ekranach polskich kin. 14 grudnia swoją premierę w naszym kraju będzie miał film Kursk w reżyserii Thomasa Vinterberga z Colinem Firthem, Léą Seydoux, Maksem von Sydowem oraz Matthiasem Schoenaertsem w rolach głównych.