Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lutego 2015, 08:45

autor: Draug

DriveClub – PlayStation Plus Edition pod znakiem zapytania [Aktualizacja]

Serwis Metro GameCentral przeprowadził wywiad z Jimem Ryanem, szefem europejskiego oddziału Sony Computer Entertainment, poruszając m.in. temat gry DriveClub. Z zapisu rozmowy wynika, że darmowa edycja dla posiadaczy abonamentu PS Plus stoi pod znakiem zapytania. [Aktualizacja: SCE zapewniło, że PlayStation Plus Edition nadal jest przygotowywane]

Aktualizacja: Wkrótce po wywiadzie z Jimem Ryanem firma Sony Computer Entertainment wydała oficjalne oświadczenie na temat gry DriveClub celem uspokojenia nastrojów. Japoński gigant zapewnił, że w dalszym ciągu pracuje intensywnie nad swoimi serwerami, by zapewnić im stabilność potrzebną do przyjęcia millionów posiadaczy abonamentu PS Plus. W dalszym ciągu nikt nie jest w stanie podać, kiedy możemy spodziewać się udostępnienia PlayStation Plus Edition, ale SCE zapewnia, że nastąpi to tak szybko jak to możliwe.

DriveClub w skrócie:
  • Producent: Evolution Studios
  • Wydawca: Sony Computer Entertainment
  • Gatunek: zręcznościowe wyścigi samochodowe z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi
  • Termin premiery (świat): 7 października 2014
  • Platforma sprzętowa: PS4
  • Nasza ocena: 6 / 10 (g40st)

Są na sali posiadacze PlayStation 4, którzy subskrybują usługę PlayStation Plus i nadal czekają na obiecane udostępnienie za darmo gry DriveClub? Jeśli zaliczacie się do tego grona, przygotujcie się na nie najlepsze wieści. David Jenkins z brytyjskiego serwisu Metro GameCentral przeprowadził ostatnio długi wywiad z Jimem Ryanem – prezesem europejskiego oddziału firmy Sony Computer Entertainment. W swobodnej rozmowie poruszono rozmaite tematy, z leciwą kondycją wydanych ostatnio gier na czele – zatem nie mogło zabraknąć wzmianki o samochodówce studia Evolution z października 2014 roku. Na pytanie dziennikarza, czy PlayStation Plus Edition jest jeszcze w przygotowaniu, Jim Ryan odpowiedział, że darmowe wydanie DriveClub „wciąż jest rozpatrywane”, jednak na prośbę o gwarancję jej wypuszczenia szef SCE Europe odparł: „Nie mogę nic powiedzieć na tym etapie”.

Dzięki dodatkom DLC w DriveClub do najnowszych samochodów sportowych dołączyły także bardziej klasyczne modele. - DriveClub – PlayStation Plus Edition pod znakiem zapytania [Aktualizacja] - wiadomość - 2015-02-25
Dzięki dodatkom DLC w DriveClub do najnowszych samochodów sportowych dołączyły także bardziej klasyczne modele.

Jim Ryan odniósł się także do jakości technicznej dzieła Evolution Studios w kontekście serwerów, które doprowadzały graczy do szewskiej pasji przez kilka tygodni po premierze gry. Jak powiedział szef SCE Europe: „Lekcje, których udzieliło nam DriveClub, były liczne i bolesne. Wnioski z nich zostaną zaaplikowane wewnątrz firmy, w odniesieniu do każdej kolejnej gry, jaką stworzą nasze studia deweloperskie [ang. first-party].”

Niestety, nie buduje to najlepszej reputacji ludziom odpowiedzialnym za rozwój PlayStation 4, jak również deweloperom z Evolution Studios. Bezpłatny DriveClub dla posiadaczy abonamentu PS Plus miał być dostępny od samego startu najnowszej konsoli firmy Sony – tak jak i sama gra – lecz wraz z opóźnieniem omawianej produkcji, PlayStation Plus Edition przesunęło się o rok. I choć tytuł jako taki wyszedł, darmowego wydania się nie doczekaliśmy. Winne były temu przede wszystkim trapiące DriveClub duże problemy z kodem sieciowym, które udało się rozwiązać dopiero po około dwóch miesiącach od premiery. Informowano wtedy, że twórcy muszą jeszcze zbadać i ewentualnie poprawić stabilność serwerów, zanim wpuszczą na nie miliony subskrybentów PlayStation Plus. Od tamtego czasu temat ucichł – i, jak widać, nie wydaje się zmierzać do szczęśliwego finału.

A czy jest jeszcze na co czekać? Zgodnie z wieściami sprzed niecałego roku, PS Plus Edition miało być bardzo okrojone względem pełnej wersji DriveClub – choć otrzymalibyśmy wszystkie tryby zabawy, mielibyśmy do dyspozycji raptem 11 tras w jednej lokacji (Indiach) i tylko 10 samochodów. Biorąc pod uwagę, że zawartość „pełniaka” jest na tę chwilę – po wypuszczeniu kilku aktualizacji i DLC, również darmowych – wielokrotnie bardziej pokaźna, omawiane wydanie sprawia wrażenie ubogiego dema. Jego wizerunku nie poprawia również niewielki rabat, z którym mieliśmy móc ulepszyć sobie PlayStation Plus Edition do pełnej wersji (49,99 zamiast 59,99 euro). Rzecz jasna, niewykluczone, że „darmówka”, jaka zostałaby wypuszczona teraz, mogłaby pochwalić się nieco większym pakietem tras i pojazdów niż ten planowany przed rokiem, ale nie zmienia to faktu, że jawi się to już grą nie wartą świeczki. Zwłaszcza że – jak możecie zobaczyć w powyższej porównywarce cenowej – pełną wersję DriveClub da się już dostać za relatywnie niewielkie pieniądze.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

DriveClub

DriveClub