filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 10 lutego 2024, 09:00

autor: Pamela Jakiel

Diuna 2 zmieni kluczowy aspekt oryginału, ponieważ nawet autor powieści był nim rozczarowany

Denis Villeneuve w nadchodzącej kontynuacji Diuny planuje wprowadzić zmiany względem powieściowego pierwowzoru. Wszystko po to, aby lepiej oddać intencje Franka Herberta.

Źródło fot. Diuna 2, Denis Villeneuve, Warner Bros., 2024
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery dotyczące książek Franka Herberta oraz filmów z serii Diuna.

Diuna: Część druga już wkrótce zagości na ekranach światowych kin. Fabuła ponownie skupi się na Paulu Atrydzie, który tym razem stanie przed zadaniem pomszczenia swojej rodziny. Nadchodząca produkcja Denisa Villeneuve’a zaadaptuje drugą połowę Diuny Franka Herberta. Jak się okazuje, reżyser postanowił wprowadzić pewne zmiany względem książkowego oryginału. Mają one dotyczyć protagonisty.

W rozmowie z portalem ScreenRant filmowiec wyjaśnił, że planuje skorygować aspekt związany z postacią portretowaną przez Timothee Chalameta tak, aby – choć odbiegnie od powieściowego pierwowzoru – lepiej oddawał intencje Franka Herberta. Jak się okazuje, pisarz nie był zadowolony z tego, że czytelnicy traktowali Paula Atrydę jako bohatera, podczas gdy sam autor traktował go jako antybohatera.

Kiedy Frank Herbert napisał książkę i kiedy się ukazała, był rozczarowany sposobem, w jaki ludzie postrzegali Paula Atrydę. W tamtym czasie czuł, że czytelnicy widzą w Paulu bohatera, a dla niego był on antybohaterem, ciemną postacią. Książka, w jego założeniu, miała być ostrzeżeniem przed postacią mesjanistyczną.

Właśnie dlatego napisał Mesjasza Diuny – aby to skorygować i upewnić się, że ludzie zrozumieli jego intencje. Znałem tę historię. Miałem to szczęście, że przeczytałem Mesjasza Diuny, więc tworzyłem scenariusz Diuny 2 z tą myślą. Dlatego Chani w mojej adaptacji jest nieco inna niż w powieści, a to pomogło mi przenieść na ekran pierwotny zamysł Franka Herberta.

Villeneuve zadbał o to, aby antybohaterskość Paula była bardziej widoczna. Bo choć początkowa droga Atrydy i utrata przez niego świata, jaki znał, przypominają pierwsze punkty klasycznej podróży bohatera opisanej przez Josepha Campbella, to jednak późniejsze pobudki protagonisty nie są szlachetne. Jego chęć obalenia Imperatora wiąże się zarówno z pragnieniem zemsty, jak i objęcia władzy. Reżyser w nadchodzącym filmie ukaże mroczne oblicze Atrydy – to, jak jego pozycja w polityce rośnie, a droga pomszczenia ojca staje się okazją do podboju.

Przypomnijmy, że Diuna 2 będzie prowadzić do wydarzeń opisanych w Mesjaszu Diuny. Sam Villeneuve planuje trzy widowiska opowiadające o granej przez Chalameta postaci. Ostatnia część filmowej trylogii ma skupić się na fabule znanej z wydanej w 1969 roku powieści, w której Herbert uwydatnia ciemną stronę głównego bohatera.

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej