Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2015, 17:16

autor: Bartłomiej "Bard" Plewnia

"Disney, zadzwońcie do mnie" - Ron Gilbert zrobiłby nowe Monkey Island

"Wszystkiego najlepszego, Monkey Island" - takim zdaniem wita nas wpis na blogu twórcy popularnej serii, której pierwsza część ukazała się w 1990 roku. Zdaniem Rona Gilberta, The Secret of Monkey Island w tym miesiącu "może obchodzić" swoje 25. urodziny.

The Secret of Monkey Island w tym miesiącu obchodzi 25. urodziny. - "Disney: zadzwońcie do mnie" - twórca Monkey Island chciałby stworzyć kolejną część serii - wiadomość - 2015-09-04
The Secret of Monkey Island w tym miesiącu obchodzi 25. urodziny.

Ron Gilbert, twórca gry The Secret of Monkey Island poważnie myśli o kontynuacji serii. Na blogu grumpygamer.com podzielił się z fanami wieloma przemyśleniami dotyczącymi swojego pierwszego tytułu w uniwersum Monkey Island. Wpis, który pojawił się dwa dni temu, wskazuje na to, że The Secret... ma już 25 lat. "Wydaje mi się, że Monkey Island w tym miesiącu obchodzi 25 urodziny. Ciężko powiedzieć" - pisze Gilbert, po czym przechodzi do swoich przeżyć w studiu Lucasfilm Games (później LucasArts). W szczególności tych związanych z kultowym dziełem z 1990 roku.

Z tej okazji weteran gier wideo po raz kolejny dzieli się odczuciami w stosunku do trzeciej części Monkey Island jego autorstwa, która nigdy nie powstała, choć seria zawiera łącznie pięć tytułów. Tekst jest pełen niewiadomych i sformułowań zaczynających się od "nie wiem, czy...", jednak można być pewnym co do tego, że twórca chciałby stworzyć następną część, Monkey Island 3a, o której pisał już w 2013 roku na tym samym blogu. Gilbert sformułował wówczas piętnaście punktów opisujących, jak wyglądałaby kontynuacja znanej serii przygodowej. Wspominał wtedy między innymi o utrzymaniu tytułu w klimacie retro, skierowaniu wysiłków na zaspokojenie potrzeb hardcore'owych graczy, ale przede wszystkim – o uzyskaniu praw intelektualnych do Monkey Island. Te z kolei posiada firma Disney, która wykupiła studio LucasArts w 2012 roku, a rok później zamknęła jego dział produkcyjny.

Abym zrobił lub choćbym miał możliwość zrobienia kolejnego Monkey Island musiałbym posiadać prawa do marki. Zbyt dużą część swojego życia poświęciłem na tworzenie rzeczy, które należą do innych. Nie tylko pozwoliłbym wam na tworzenie fanowskich gier w uniwersum Monkey Island, ale wręcz bym was do tego zachęcał - Ron Gilbert, 14 kwietnia 2013.

Na swoim blogu Gilbert pisze, że aby stworzyć grę Monkey Island 3a i mieć nad jej produkcją pełną kontrolę, wspomniane prawa intelektualne są mu niezbędne. We wpisie apeluje nawet do przedstawicieli firmy Disney, żeby skontaktowali się z nim właśnie w tej sprawie. Nie wiemy jednak, czy kiedykolwiek uda nam się pobawić trzecią częścią przygód Guybrusha autorstwa Rona Gilberta.

Obecnie twórca pracuje nad inną oldskulową produkcją typu point-and-click o nazwie Thimbleweed Park, którą ufundowano na Kickstarterze w grudniu 2014 roku.

The Secret of Monkey Island to przygodowa gra point-and-click stworzona przez studio Lucasfilm Games (później LucasArts) w 1990 roku. Akcja rozgrywa się na Karaibach, gdzie Guybrush Threepwood, główny bohater, postanawia zostać piratem. Rok później, w 1991, pojawiła się druga część przygód młodzieńca na archipelagu, Monkey Island 2: LeChuck's Revenge. Było to jednak ostatnie dzieło z serii Monkey Island, nad którym pracował Ron Gilbert.