Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 grudnia 2017, 15:35

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Disney wraca do rozmów w sprawie kupna aktywów 21st Century Fox

Na początku listopada w sieci pojawiły się informacje o tym, że Disney stara się o kupno aktywów spółki 21st Century Fox, posiadającej prawa do produkcji filmów spod szyldu X-Men oraz serii Obcy. Po załamaniu się rozmów wygląda na to, że firmy wróciły do negocjacji, a ostateczna decyzja co do sprzedaży ma zostać podjęta w tym miesiącu.

Prawie miesiąc temu w sieci pojawiły się pogłoski o tym, że korporacja The Walt Disney Company prowadzi negocjacje ze spółką 21st Century Fox w sprawie odkupienia od niej części filmowych aktywów. Fox od jakiegoś czasu chce skupić się na swoich serwisach informacyjnych, porzucając balast, jaki stanowi dla niego funkcjonujące od ponad osiemdziesięciu lat studio filmowe 20th Century Fox, którego ostatnie duże produkcje nie przynoszą spodziewanych zysków. Wkrótce po wypłynięciu na światło dzienne informacji o negocjacjach, zainteresowane strony stwierdziły, że zostały one wstrzymane i ich kontynuacja stoi pod znakiem zapytania. Według serwisu The Wall Street Journal, Fox najprawdopodobniej wrócił do rozmów. Co więcej, mogą one zakończyć się jeszcze przed końcem tego roku. Ostateczną decyzję o sprzedaży aktywów ma podjąć Rupert Murdoch, do którego należy blisko czterdzieści procent akcji 21st Century Fox.

Nabycie praw do X-Menów i Fantastycznej Czwórki zmieniłoby oblicze filmowego uniwersum Marvela

Aktywa 20th Century Fox są wyjątkowo łakomym kąskiem dla Disneya. Studio posiada bowiem prawa do produkcji filmów z uniwersum Marvela związanych z seriami X-Men oraz Fantastyczna Czwórka. Obie umowy licencyjne obejmują setki mniej lub bardziej znanych postaci, w tym czarne charaktery ulubione przez fanów komiksów, takie jak Doctor Doom czy Galactus. Dodajmy, że Fox odpowiada za produkcję i rozprowadzanie filmów z serii Obcy, Predator, Planeta Małp, Avatar, a także animacji studia DreamWorks (Jak wytresować smoka, Kung Fu Panda, Epoka Lodowcowa itd.). 20th Century Fox dysponuje również cały czas częścią praw do dystrybucji kinowej oryginalnej trylogii Star Wars oraz jej prequelów. Poza tym, w bibliotece wytwórni znajdują się setki klasycznych filmów, które mogłyby wzbogacić planowany przez Disneya serwis streamingowy, mający wystartować w 2019 roku.

Nowe filmy z serii Obcy pod parasolem Disneya? To możliwe. 20th Century Fox dysponuje prawami do wielu znanych serii filmowych

W negocjacjach poza Disneyem uczestniczy również firma Comcast, która jest dostarczycielem usług internetowych oraz właścicielem jednej z największych amerykańskich sieci kablówek. Comcast najprawdopodobniej zainteresowany jest jednak głównie telewizyjnym licencjami, między innymi Simpsonami. Na filmową część 20th Century Fox ostrzy sobie jednak zęby także Sony, któremu zależy na prawach do komiksowych postaci, które mogłyby towarzyszyć w samodzielnych filmach Spider-Manowi. W starciu z Disneyem pozycja japońskiej spółki nie jest jednak zbyt silna.

  1. Oficjalna strona 21st Century Fox
  2. Oficjalna strona The Walt Disney Company