Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 7 listopada 2017, 09:56

autor: Czarny Wilk

Disney może kupić większość aktywów 21st Century Fox

Od kilku tygodni toczą się rozmowy między koncernem medialnym 21st Century Fox a korporacją The Walt Disney Company, których tematem jest odsprzedaż większości aktywów Foxa - w tym studiów firmowych oraz praw do takich marek jak Epoka Lodowcowa, Simpsonowie oraz X-Men.

Sukces takich platform dystrybucji cyfrowej jak Netflix czy Showmax w dużej mierze zmienił sposób, w jaki konsumujemy seriale i filmy. Spowodowało to konieczność wprowadzenia daleko idących zmian u dotychczasowych liderów medialnych. Do nowych realiów stara się dopasować m.in. koncern medialny 21st Century Fox, chcąc sprzedać dużą część swoich aktywów Disneyowi.

Disney od lat stara się odzyskać licencję na X-Men i włączyć mutantów w Kinowe Uniwersum Marvela. - Disney może kupić większość 21st Century Fox - wiadomość - 2017-11-07
Disney od lat stara się odzyskać licencję na X-Men i włączyć mutantów w Kinowe Uniwersum Marvela.

Jak donosi serwis CNBC, zdaniem zarządu Foxa, aby firma mogła konkurować z coraz prężniejszą konkurencją na rynku filmowym i serialowym, potrzebne byłyby zasoby, których należącemu do Ruperta Murdocha koncernowi nie udało się pozyskać. Z tego względu włodarze korporacji rozważają sprzedaż studiów filmowych, sieci kablowej FX, udziałów w platformie Hulu oraz w telewizji Sky. Po sfinalizowaniu transakcji 21st Century Fox skupiłoby się wyłącznie na swoich serwisach informacyjnych i sportowych. Mniejszy i bardziej skoncentrowany obszar działalności miałby pomóc firmie w zachowaniu konkurencyjności.

Głównym zainteresowanym nabyciem aktywów firmy jest korporacja The Walt Disney Company. Według źródeł CNBC, rozmowy dotyczące transakcji toczą się już od kilku tygodni. Nie padły dotąd żadne decyzje ani nawet obietnice, choć zdaniem niektórych analityków 21st Century Fox będzie chciało dokonać sprzedaży bez względu na to, kto będzie nimi zainteresowany.

Dla Disneya byłaby to nie tylko okazja na pozyskanie nowych studiów czy kanałów dystrybucyjnych, ale także cennych licencji. Rozmowy toczą się o takie marki jak Epoka lodowcowa, Simpsonowie czy Avatar. Fox posiada także prawa do filmów na podstawie komiksów Marvela X-Men i Fantastyczna czwórka, które korporacja sygnowana nazwiskiem Walta Disneya od lat stara się odzyskać.