Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 marca 2019, 09:59

Disney przejął 21st Century Fox - marki X-Men i Avengers razem

Dobiegł końca proces przejmowania przez Disneya aktywów firmy 21st Century Fox. Dzięki temu korporacja kojarzona z Myszką Miki stała się właścicielem takich filmowych marek jak Obcy, Kingsman czy X-Men.

Dzięki transakcji Disney zyskał pokaźny zestaw nowych marek. - Disney przejął 21st Century Fox - marki X-Men i Avengers razem - wiadomość - 2019-03-22
Dzięki transakcji Disney zyskał pokaźny zestaw nowych marek.

Koncern The Walt Disney Company zakończył przejmowanie aktywów firmy 21st Century Fox. Transakcja objęła wytwórnię filmową z całym jej dorobkiem, dział telewizyjny Fox Television Group oraz 30-procentowy udział w serwisie streamingowym Hulu.

Proces trwał długo - decyzję o zakupie podjęto w grudniu 2017 roku. Pozycja obu firm na rynku jest jednak tak silna, że przejęcie aktywów wymagało akceptacji urzędów antymonopolowych, co zajęło sporo czasu. Dzięki umowie Disney stał się właścicielem takich serii jak Avatar, Planeta małp, Obcy, Kingsman czy The Simpsons. Korporacja zyskała również prawa do marek X-Men oraz Fantastic Four, jak również pełnię praw dystrybucyjnych do oryginalnej trylogii Star Wars oraz jej prequeli.

Wcześniej Disney posiadał 30-procentowy udział w serwisie Hulu. Teraz zwiększył się on do 60%. W przyszłości firma najpewniej spróbuje całkowicie przejąć tę usługę, odkupując pozostałe 40% od korporacji Comcast oraz Time Warner. W planach jest zwiększenie inwestycji w nowe produkcje na tej platformie, jak również udostępnienie jej poza rynkiem amerykańskim.

Nadchodzące filmy Nowi mutanci oraz X-Men: Mroczna Phoenix najpewniej stanowić będą zwieńczenie historii o mutantach w jej dotychczasowej formie. Analitycy spodziewają się, że w przyszłości zobaczymy nowe wersje tych postaci, grane przez innych aktorów. Bezpieczna wydaje się tylko seria Deadpool, zwłaszcza że prezes Disneya, Bob Iger, zapewnił niedawno o braku planów ocenzurowania tego cyklu, jak również zmodyfikowania marek Kingsman oraz Obcy w sposób, który pozwoliłby im pozbyć się kategorii wiekowej R.

Grający Deadpoola aktor Ryan Reynolds w zabawny sposób skomentował całą sytuację, wrzucając na Twittera zdjęcie swojej postaci w czapce z uszami Myszki Miki.

Transakcja ma ułatwić Disneyowi zdobycie mocnej pozycji na rynku streamingowym. Firma zamierza uruchomić w tym roku własny serwis tego typu, na którym pokazywane będą nowe seriale osadzone w uniwersach Marvela i Gwiezdnych wojen. W ofercie znajdą się również filmy obu wytwórni.

Przejęcie 21st Century Fox przez Disneya będzie miało również negatywne konsekwencje. Wiele stanowisk w obu firmach się dubluje, więc z pracą pożegnać się ma około cztery tysiące osób.

  1. Oficjalna strona firmy Disney