Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 sierpnia 2022, 21:50

Dimday Red to RPG o przededniu końca świata inspirowane Disco Elysium

Jedną z gier zapowiedzianych podczas targów gamescom 2022 jest Dimday Red – ewidentnie inspirowane Disco Elysium narracyjne RPG, którego akcję osadzono 52 lata przed kolizją Ziemi ze Słońcem. Produkcja zmierza na PC, a na Steamie można pobrać jej demo.

Trwające targi gamescom 2022 dostarczają zapowiedzi wielu nowych gier. Część z nich znajdziecie w naszym podsumowaniu z wtorkowego pokazu Opening Night Live. Jednym z tytułów, które ogłoszono w kolejnych dniach imprezy, jest Dimday Red – ewidentnie inspirowane Disco Elysium narracyjne RPG, rozgrywające się pięćdziesiąt dwa lata przed kolizją Ziemi ze Słońcem.

Za jego opracowanie odpowiadają debiutujące studia eNVy softworks i 1sickpuppy (to pierwsze jest również wydawcą). Zwiastun owej produkcji możecie obejrzeć poniżej.

Tło fabularne

W Dimday Red wcielimy się w Cilliana Braggera – najemnego zimnokrwistego zabójcę pracującego dla Syndykatów miasta Neu Bonn. Za wszelką cenę próbuje on ochronić swoją partnerkę, Meg, przed niebezpieczeństwami zmierzającego ku apokalipsie świata.

Dimday Red to RPG o przededniu końca świata inspirowane Disco Elysium - ilustracja #1

Źródło: Steam / Dimday Red.

Rozgrywka

Protagonista ma wchodzić w złożone relacje z NPC. Podejmując określone decyzje – zależne zarówno od naszych wyborów, jak i od rzutów wirtualnymi kośćmi – da się je pogłębiać, ale także niszczyć. Postępując w dany sposób, gracz będzie zdobywał karty cech (w sumie będzie ich 42), które ostatecznie złożą się na osobowość bohatera – w tym na jego siedem „grzechów głównych” oraz tyleż „niebiańskich cnót”. Przypomina to nieco sposób kształtowana charakteru bohatera znany z Disco Elysium, co w połączeniu ze zbliżonym systemem dialogów wskazuje na silne inspiracje twórców dziełem studia ZA/UM.

Dimday Red to RPG o przededniu końca świata inspirowane Disco Elysium - ilustracja #2

Źródło: Steam / Dimday Red.

Wybory niosące konsekwencje

Dimday Red ma zaoferować wiele zakończeń, determinowanych przez wybory gracza. Wpływ na nie będą miały również walki, które przyjdzie nam toczyć w oparciu o rzuty kośćmi. Okazji do uczestnictwa w starciach nie powinno zabraknąć, gdyż wraz z upływem czasu, jaki pozostał do nieuchronnej katastrofy, warunki życia na Ziemi – zwanej w rzeczywistości gry Kulą Ognia – mają się stale pogarszać, co wywoła w wielu jej mieszkańcach skrajne zachowania.

Dimday Red to RPG o przededniu końca świata inspirowane Disco Elysium - ilustracja #3

Źródło: Steam / Dimday Red.

Demo dostępne na Steamie

Dimday Red zmierza wyłącznie na PC (z systemami Windows, Linux i MacOS). Tytuł można zacząć obserwować na Kickstarterze – zapewniając sobie 40-procentową zniżkę, gdy rozpocznie się zbiórka pieniędzy na projekt i będzie można się do niej dorzucić, a także udział zamkniętych beta-testach – natomiast w serwisie Steam dostępne jest demo produkcji.

Kiedy premiera? Cóż, „przed końcem świata”, czyli w bliżej nieokreślonym terminie. Poniżej znajdziecie wymagania sprzętowe gry, pod nimi zaś kilkuminutowy gameplay.

Dimday Red to RPG o przededniu końca świata inspirowane Disco Elysium - ilustracja #4

Źródło: Steam / Dimday Red.

Dimday Red – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 • Procesor: Intel Core i5-760 / AMD Athlon II X4 645 AM3
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD 6850 z 1 GB pamięci VRAM / NVIDIA GeForce GTX 550 Ti z 3 GB pamięci VRAM
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • System operacyjny: Windows 7
 • DirectX: wersja 10
 • Miejsce na dysku: 3 GB

Dimday Red – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 • Procesor: Intel Core i5-3470 / AMD FX-4350
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT z 8 GB pamięci VRAM / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti z 11 GB pamięci VRAM
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • System operacyjny: Windows 10
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 3 GB

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej

E3 2021