Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2022, 14:35

Destiny 2 nie dla SteamOS - na Steam Decku zagramy tylko z Windowsem

Studio Bungie nie zamierza zadbać o weryfikację Destiny 2 pod kątem Steam Decka. Więcej, twórcy będą blokować konta graczy bawiących się na urządzeniach ze SteamOS.

W ostatnich tygodniach kolejni producenci chwalili się zweryfikowaniem swoich gier pod kątem Steam Decka. Tymczasem studio Bungie zapowiedziało blokady kont za granie w Destiny 2 na przenośnym komputerze firmy Valve lub innych urządzeniach korzystających z oprogramowania Proton (umożliwiającego uruchamianie gier tworzonych pod Windowsa na systemach będących pochodnymi Linuxa, w tym SteamOS).

Jak zauważyli internauci z serwisu Reddit, Bungie poświęciło Steam Deckowi fragment poradnika dla graczy Destiny 2 bawiących się na Steamie. Czytamy w nim, że gry nie można uruchomić na SteamOS – próba włączenia D2 skutkuje powrotem do karty kolekcji gier Steama.

Jedynym sposobem na bezpieczne zagranie w Destiny 2 na Steam Decku jest zainstalowanie i uruchomienie na nim Windowsa. Opcja ta w teorii jest już dostępna, ale wciąż czekamy na w pełni zoptymalizowane sterowniki. Jeśli ktoś spróbuje ominąć to ograniczenie w inny sposób, musi liczyć się z zablokowaniem swojego konta w grze.

Destiny 2 na Steam Decku – problem z oszustami?

Twórcy nie wyjaśnili, na czym polega problem ze Steam Deckiem. Internauci spekulują, że wszystko rozbija sie o zabezpieczenia przeciwko oszustom.

  1. Od sierpnia 2021 roku Destiny 2 korzysta z oprogramowania BattlEye. W teorii Valve już w grudniu wprowadziło jego integrację z Protonem, a aktywacja zabezpieczenia na Steam Decku ma być bardzo prosta (wystarczy wysłać e-maila do zespołu BattlEye).
  2. Użytkownik u/floatingatoll przypuszcza, że być może Bungie ma jakieś zastrzeżenia co do implementacji BattleEye w Protonie albo po prostu do samego Linuxa jako systemu otwartego (tj. takiego, w którym kod źródłowy jest dostępny dla każdego użytkownika).
  3. Część internautów wątpi w wyjaśnienie u/floatingatoll, wskazując na brak podstawowej wiedzy internauty na temat Linuxa i Protona. Nie podają jednak alternatywnej przyczyny, dla której Bungie może mieć problem z Destiny 2 na Steam Decku.

Warto dodać, że nie tylko Bungie zrezygnowało ze wspierania przenośnego komputera Valve. Wielkim nieobecnym na Steam Decku pozostaje Fortnite, co Tim Sweeney – prezes Epic Games – tłumaczył właśnie wątpliwościami co do działania antycheata na Linuxie.