Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 stycznia 2022, 15:30

Czynnik Zaufania w CS:GO - czym jest i jak go zwiększyć?

Gracze CS:GO znajdują sposoby na zwiększenie swojego Trust Factor, co wpływa na lepszy matchmaking w rozgrywkach. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie to metody, zapraszamy do lektury.

W SKRÓCIE:
  1. Czynnik Zaufania wpływa na to, jakie osoby system dobierze nam podczas meczów CS:GO.
  2. Im wyższy Czynnik Zaufania, tym mniejsza szansa, że wśród współgraczy natrafimy na osoby chcące popsuć nam zabawę.
  3. Valve nie podaje, co dokładnie wpływa na jego wysokość, oraz jak go określić, ale gracze znajdują sposoby, by się w tym zorientować.

W 2017 roku Valve postanowiło zaimplementować do Counter-Strike’a: Global Offensive tzw. Czynnik Zaufania (ang. Trust Factor), który znacząco wpływa na to, jakich graczy system dobierze nam w wyszukiwanej rozgrywce. W dużym skrócie – im lepszy nasz Czynnik Zaufania, tym mniejsza szansa na to, że w meczu trafimy na ludzi psujących zabawę: cheaterów, AFK-ów, osoby spamujące na czacie i wszystkich innych, którzy są toksyczni w ten czy inny sposób. Analogicznie: im gorszy nasz Trust Factor, tym prawdopodobieństwo dostania się na serwer z takimi „rodzynkami” jest większe.

Jak działa Czynnik Zaufania?

Na oficjalnej stronie CS:GO na Steamie, w zakładce pomocy technicznej możemy przeczytać, co na temat Czynnika Zaufania mają do powiedzenia deweloperzy z Valve. Ku powszechnemu rozczarowaniu, poskąpili nam konkretów.

W tej chwili nie podajemy listy czynników używanych w systemie. Nie chcemy, by gracze przejmowali się każdą czynnością, jaką podejmują w obrębie CS:GO lub innych gier na Steam. Inną kwestią jest to, że z racji częstych aktualizacji takowa lista stałaby się szybko nieaktualna. [...]

Jedynym sposobem na polepszenie Czynnika Zaufania jest bycie dobrym członkiem społeczności CS:GO i Steam. System będzie nadal dostosowywany, ale to, co wszyscy gracze muszą teraz robić, aby polepszać swój Czynnik, to grać w CS:GO i inne gry na platformie Steam w sposób uczciwy.

Nie oznacza to jednak, że w poszukiwaniu idealnego Trust Factor musimy błądzić po omacku. Można ustalić, na jakim poziomie znajduje się nasz Czynnik. Jeżeli dołączymy do rankingowego lobby z naszymi znajomymi, w momencie wyszukiwania rozgrywki na ich ekranach pojawią się ostrzeżenia w kolorach żółtym lub czerwonym (barwy oznaczające odpowiednio średnioniski i bardzo niski Trust Factor). Będą one informować o tym, że Czynnik Zaufania danej osoby z lobby odstaje od reszty, co może wpłynąć na komfort rozgrywki. Jeżeli nikt nie otrzyma takiej informacji, najprawdopodobniej nasz Trust Factor będzie na dobrym poziomie. Trzeba nadmienić, ze ostrzeżenie nie pojawi się również wtedy, gdy wszyscy w grupie będą mieli niski Czynnik Zaufania (via afkgaming.com).

Jak podnieść nasz Czynnik Zaufania?

Na rozmaitych forach dotyczących CS:GO istnieje masa poradników na temat tego, co należy robić, by podnieść swój Czynnik Zaufania. Zasady, o których mówią gracze, sprowadzają się w dużej mierze do tego, by być „dobrym członkiem społeczności Counter-Strike’a oraz Steama”. Ale co to w zasadzie oznacza? Zebraliśmy najpopularniejsze rady:

  • Bądź dobrym współgraczem; unikaj zachowań, z powodu których inni mogliby Cię zgłosić.
  • Oprócz gier rankingowych warto rozgrywać mecze w trybie Wingman lub na serwerach społeczności.
  • Zbieraj pochwały po meczu od innych współgraczy.
  • Posiadaj konto Prime.
  • Używaj Steam Guarda.
  • Udzielaj się w Społeczności Steam (komentarze, poradniki, oceny etc.).
  • Jeżeli masz profil prywatny, upublicznij go.
  • Unikaj wyrzucania współgraczy z meczu.
  • Oceniaj dema z Nadzoru (ang. Overwatch).
  • I chyba najważniejsze: nie cheatuj!

Naturalnie ten zbiór porad nie jest oficjalnym poradnikiem Valve, ale wielu graczy potwierdza, że stosowanie się do nich w znaczący sposób podniosło ich Czynnik Zaufania (a przynajmniej takie odnieśli wrażenie).

Jeżeli jesteście entuzjastami strzelanki od Valve, dajcie znać, czy wymienione rady Wam pomogły. A jeżeli macie własne metody, podzielcie się nimi na naszym forum.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Do GRYOnline.pl dołączył w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalny Newsroomowi, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. Półprofesjonalny muzyk, którego zainteresowanie rozpoczęło się już w dzieciństwie. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca. W grach obecnie preferuje multiplayer; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100 godzin, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej